ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

­­­­

Velká didaktika (2)

Nejvýznamnější Komenského pedagogický spis přeložený do všech evropských jazyků.
V roce 1628-1630 zpracoval J.A.Komenský návrh nové vyučovací soustavy v Didaktice české, kterou dále rozpracoval do latinské verze Didactica magna (Velká didaktika), jež vyšla v Amsterodamu v roce 1657.
Jsou zde předloženy moderní pedagogické zásady, které platí dodnes. J.A.Komenský zdůrazňoval, že vyučování má být názorné, přiměřené dětskému chápání, učitel má postupovat od jednoduššího ke složitějšímu, nemá být zanedbávána výuka cizích jazyků na základě jazyka mateřského a nemělo by se zapomínat ani na odpočinek a hry.
Celkovou výchovu člověka rozdělil Komenský do čtyř studií podle věkových období, kterým by měly odpovídat i školské instituce:

I. materská škola (rodina) - do 6 let, upozorňuje na nezastupitelný význam rodiny v tomto věkovém období
II. obecná škola (v obci) - od 7 do 12 let, zde by se žáci měli učit ve své mateřštině
III. latinské školy (gymnázia) - od 13 do 18 let, tyto školy by mely být v každém větším městě
IV. akademie, univerzity (školy odborné) - od 19 do 24 let, měly by být v každé zemi, popřípadě muže student odjet za studiemi do země cizí

Tento spis byl určen zejména českým učitelům a vychovatelům. Komenský zastával názor, že Češi mají být v čele světového pokroku a ne čekat, až budou předstiženi jinými národy.
Didaktika byla po praktické stránce doplněna spisem Svět v obrazech, což byla vynikající příručka k výuce cizích jazyku (pův. latině) pomocí obrázků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jíťa, 28.04.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Brána jazyků otevřená
-Informatorium školy mateřské
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12)
-Labyrint světa a ráj srdce (rozbor), Labyrint světa a ráj srdce (rozbor) (2)
-Velká didaktika, Velká didaktika (2)
Čítanka-Druhý Kristů list k bohatým (Listové do nebe)
-Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (2)
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12), Labyrint světa a ráj srdce (13), Labyrint světa a ráj srdce (14), Labyrint světa a ráj srdce (15), Labyrint světa a ráj srdce (16), Labyrint světa a ráj srdce (17), Labyrint světa a ráj srdce (18)
-Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům (2)
-Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo, Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo (2)
-O poezii české
-Přemyšlování o dokonalosti křesťanské, Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (2), Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (3)
-První list lidí chudých k Kristu Pánu (Listové do nebe)
-Zpráva a naučení o kazatelství
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Velká didaktika (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)