ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Otčenášek Jan (*19.11.1924 - †24.02.1979)

­­­­

Občan Brych (3)


Bibliografické údaje: Československý spisovatel, 1963, 558 stran
Význam: významné agitační dílo v době svého vzniku, nasvědčuje tomu i fakt, že autor je nositelem ceny Klementa Gottwalda
Literární druh, žánr: román
Námět: "Kdo by se chtěl informovat o průběhu února 1948, četl by román Občan Brych zbytečně. Ale kdo chce poznat ovzduší této doby, její tep, který pulsoval ve většině vzrušených lidských srdcích, ten po tomto románu sáhne s prospěchem."1

DĚJ:

Hlavní hrdina je inteligentní, věčný student František Brych. Vůči politice KSČ má výhrady, ale není jejím nepřítelem. Brych je proletářsky chlapec ze Žižkova, syn pradleny, která ho těžkou prací udržela na studiích. Byl odjakživa nadaným a ctižádostivým studentem. Po válce Brych studoval práva a strýček mu dopomohl k místu v účtárně velkého národu.
Děj začíná únorovými událostmi roku 1948, které Brycha zastihnou bez myšlenkové výzbroje, která by mu pomohla orientovat se v nové situaci. Brych je člověk čestný, poctivý a spravedlivý. V únorových událostech vidí jen násilí a ohrožení demokracie a svobody. Komunista Barták se ho snaží získat do strany, ale Brych mu nedůvěřuje. Ve chvílích, kdy je na pokraji svých sil, se Brych zaplete do aféry psaní protistátních letáků. Jeho strýček, který se nepoctivým způsobem dostal k vedení účtárny, se tímto argumentem snaží Brycha zkorumpovat. Barták však Brychovi důvěřuje a na celou věc zapomene. Brych však v tom vidí jen úlisnost a nástrahu na jeho další osobu. Rozhodne se pro věc, na kterou ho už delší dobu láká Ondřej Ráž – o odchodu do zahraničí. Teprve v šumavské chatě, kde skupina kapitalistů čeká na převedení přes hranice, poznává, že do této skupiny nepatří. Vrátí se a s ním i Rážova manželka a Brychova láska Irena. Měla svého muže ráda, kdysi ji obklopil bohatstvím, ale odcizil se jí i rodině. Brych, který si promluví s Bartákem, se stává "dobrým občanem" svého státu.

CITÁT Z KNIHY:

... "Tak kampak?", ozval se Larecký. Pozdvihl oči od mapy a všiml si, jak se pachtí s batohem. Brych se zastavil a zahleděl se mu zpříma do tváře. Advokát zřejmě první zvětřil cosi ve vzduchu, zneklidněl, vztyčil se před ním. Přehodil si baťoh přes záda. Dosud se neovládal.
"Nazpět!"
Sdělení mělo účinek vybuchnuté miny...

- zde zachytáváme Brycha v rozhodné situaci. Začíná chápat, že nemůže vlast opustit. Příčí se mu nekonečné čekání na přechod přes hranici, zbabělé útěky lidí, kteří se domnívají, že v cizině je čeká lepší život. Brycha čeká nyní dlouhá cesta zpět ke KSČ.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Není důležité kdy? Nebo kdo? Ale vaše rozhodnutí, že vstoupíte do Strany.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Brych - "nezávislý intelektuál, kolektující se socialismem, plebejec pachtící se po panském životě, vnitřně poctivý ještě po zesnulých rodičích, ale s nahlodanou osobností díky měšťáckému životu."2
Osobně se mi postav Brycha vůbec nelíbila, působil na mě dojmem egoisty, vše muselo být po jeho, všichni ho ohrožovali, nikdo nebyl jeho přítelem, a on sám nosil sebou různé tváře, které v případě potřeby měnil (přetvařoval se).
Ráž - tato osoba mě naopak zaujala, v počátcích děje to byl sice neomalenec, který znal dobře své postavení a vážnost své rodiny, ale pak se změnil, věděl, co chce a za tím si taky šel. Líbí se mi příběhy silných lidí.
Barták - zaslepenec, Otčenášek ho schválně udělal dobrákem, ale bylo to jen proto, aby lidu dokázal, že komunistický režim je hodný.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo se mi nelíbilo, odsuzuji ho, nechápu, jak někdo muže psát o hrůzách komunismu s takovým nadšením. Má slova nejsou prázdná, z vyprávění rodičů, prarodičů a i ze vzpomínek na pradědečka vím, co to bylo tenkrát za společnost a jak se její lesk dotknul naší rodiny.
Na obranu Otčenáška musím ale říct, že dílo tohoto typu napsal pouze jedno, možná to bylo proto, aby mohl pokračovat ve spisovatelské tvorbě.

PŘÍNOS DÍLA:

Jak sem řekla, zaujala mě osoba Ráže, který se v průběhu změnil v rozumného člověka.

POZNÁMKY:

1, 2 Doslov Milana Jungmanna

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZiB, 02.04.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Otčenášek - Občan Brych (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)