ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Otčenášek Jan (*19.11.1924 - †24.02.1979)

   
­­­­

Romeo, Julie a tma (4)

Literární druh: próza
Literární žánr: střední epika – povídka
Nakladatelství: T. Tisk v Brně roku 1967 jako 6. vydání

Téma v užším slova smyslu:
Zobrazení 2. světové války v ulicích okupované Prahy v souvislosti s láskou dvou mladých lidí.

Téma v širším slova smyslu:
Hlavní postavou tohoto díla je maturant Pavel, který bydlí u rodičů ve svém pokojíku. Jeho otec byl známým krejčím a jeho matka byla těžce nemocná. Jednoho dne jde parkem a na lavičce vidí plakající dívku, která k sobě tiskne kufřík. Přisednul si k ní a po chvíli se dozví, že dívka je z židovské rodiny a jmenuje se Ester.
Dívka začne vyprávět o problému, který se týká jejích rodičů uvězněných v koncentračním táboře v Terezíně. Pavel jí chtěl pomoci za každou cenu poté, co se vžil do její situace. Protože věděl, že je na tom Ester psychicky hodně špatně, snažil se jí podat pomocnou ruku. Pavel jí v první chvíli chtěl vzít domů ke svým rodičům, ale po té co si uvědomil, že by to rodiče nemuseli dobře pochopit, rozhodl se ji vzít do otcovi dílny, kde byla volná místnost. Tuto místnost nikdo nepoužívá a nikdo do ní nechodí. V místnosti byla Ester schována mnoho týdnů a Pavel ji tam pravidelně nosil jídlo, které bral tajně doma.
Během této doby se však do sebe navzájem zamilovali a Pavel zůstával u Ester dlouho do noci. Ester se šla jednou tajně umýt do dílny, kde jí spatřil tovaryš Čepek. Měla velké štěstí. Člověk, kterého potkala v dílně, měl dobré srdce a byl hodně odvážný. Tovaryš Čepek s dobrým úmyslem vše sdělí Pavlovo otci. Otec po velkém strachu s Pavlem vymyslel kam ubohou Ester ukrýt. V dílně byl úkryt pro dívku příliš nebezpečný. Shodli se, že by jí mohly ukrýt u tety na venkově, kde by mohla být v bezpečí daleko od lidí. Ale v tom jim kolaborant Rejsek překazil plány, poté co spatřil Ester a začal vykřikovat po celém domě, že v domě spatřil židovku. Ona však věděla, že je Rejskem sledována a v tu chvíli měla ještě vetší strach.
Druhý den však v Resslově ulici bylo gestapo s úmyslem obklíčit kostel, ve kterém jsou parašutisti. Ester zpanikařila, začala se bát, že gestapo zabije celou Pavlovo rodinu a s ní i celý dům a rozhodla se utéct. Vyplašená vyběhla ven, ale v tu chvíli si ani nestihla uvědomit, co způsobila. Hned co se ukázala před domem její život byl sečten. Stihla zaběhnout za roh domu, proběhla průchodem, ale to už ji zpozorovali vojáci. Už viděla park, viděla rodný domek, zahrádku, tátu s mámou - padla do trávy. Když ji jeden z vojáků otočil, udiveně řekl, že to je židovka.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Pavel: student posledního ročníku gymnázia; nenápadný, ale statečný, silný, citlivý, obětavý, čestný; dokázal pomoct Ester v nouzi a starat se o ni; měl hodné rodiče - otce, který ho podporoval v tom, aby pomohl bezbranné dívce; jeho matka byla těžce nemocná.
Ester: židovská dívka; dcera lékaře, odvlečeného do Terezína; romantická, citlivá, ohleduplná a skromná; žila ve strachu, cítila se osamocená; z lásky k Pavlovi byla ochotna obětovat i vlastní život.
Pavlovi rodiče: schopni přemoci strach a neklid; obětaví a stateční; starostliví.
Tovaryš Čepek: pomocník v krejčovské dílně; pomáhá Pavlovi.
Soused Rejsek: udavač; kolaborant.

VLASTNÍ NÁZOR:

Mně se tato kniha opravdu hodně líbí, je vidět jací lidé byli a stále jsou. Mám ráda takovéto knížky, ve kterých je napsána pravda a nebo alespoň projevena pravda. Je to poučné pro každého, že zlo je na světě to nejhorší. Podle mě lidi, kteří zažili jakoukoliv válku, jsou opravdu stateční a ostatní by k nim měli cítit úctu. My si v dnešní době ani nedokážeme představit jaké to pro ty lidi v čase příběhu knihy bylo. Ale tato knížka nám napoví a můžeme se vžít do situace Ester a Pavla, kteří byli opravdu stateční. Pavel obětoval svůj život pro dívku, která potřebovala pomoc a porozumění (Ne cítit rasismus!!!). Pavel projevil co má uvnitř v srdci a to něco je láska a ta je podle mě nejdůležitější na světě. Láska je ve všech i v těch nejhorších lidech.
Myslím si, že by tato knížka měla být stále knížkou pro povinnou četbu ve školních lavicích, aby si lidi uvědomili, co je to rasismus a co může nastat. Každý je nějaký a tak to musíme brát a Pavel nám to v knížce přesně vystihl, nevadilo mu že Ester je židovka a i tak ji pomohl!!!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MYŠKA M., 06.05.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Otčenášek - Romeo, Julie a tma (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)