Menu
Werich Jan (*06.02.1905 - †31.10.1980)
Fimfárum
Rok vydání: 1987
Počet stran: 220
Ilustrátor: Jiří Trnka 1. pohádka - JAK NA ŠUMAVĚ OBŘI VYHYNULI: Jeden obr přišel s nápadem, že si obři stoupnou při západu slunce na špičky a budou zkoumat, kdo je větší. Pak začali podvádět. Jeden řekl, že je největší, a to namíchlo další. Začali se prát, lidi z údolí utíkali a až za sedm týdnů se zvednul mrak, který vzniknul od té pranice. A až za 600 let se do údolí vrátili lidé. A tak by měla být Hra na většího na vždy zakázaná. Charakteristika:
Obři: jsou jako malé děti 2. pohádka - O RYBÁŘI A JEHO ŽENĚ: Bydlel jednou rybář s rybářkou v lahvi od octa na břehu moře. Rybář šel lovit a chytil zlatou rybu. Pustil ji. Šel domů a pověděl o tom rybářce. Ta mu řekla, ať za to, že rybě nechal život, jí jde prosit o chalupu. Stalo se, ženě to nestačilo a pak chtěla vilu, potom chtěla být králem, císařem, papežem a nakonec Pánem Bohem. Ryba rybářovi k poslednímu přání řekla: "Jdi domů, najdeš ji v láhvi od octa." Charakteristika:
Rybář: skáče, jak rybářka píská
Rybářka: chamtivá 3. pohádka - FIMFÁRUM: Ve vesnici Nejdedále, které vládl ještě kníže, kdysi žil kovář. Měl krásnou ženu. Knížeti veškerý majetek spravoval jeho první lokaj, který si začal s kovářkou. Chtěli se kováře zbavit, a tak lokaj řekl knížeti, že kovář pomlouvá kníže, a ten řekl ať kovář uková řetěz tak dlouhý, že jím půjde knížecí palác třikrát obtočit, jinak zemře. Kovář si spočítal že to nejde a tak se šel radši do lesa oběsit. Potkal čerta, který mu řetěz dal. Pak měl vodu z říčky převést do zámeckého parku. Pomohl mu vodník. Nakonec měl přinést Fimfárum. Kníže si myslel, že to nic není, ale kovář na radu vodníka našel čerta a ten mu za tři zlé duše, které si poté vybere, Fimfárum dal. Byl to proutek, kterým když se něco švihlo, tak to hned znehybnělo. Měl jít domů, nechat pušku v lese, vylézt na půdu a jakmile jeho puška vystřelí, má se podívat dolů. Šel na půdu a po výstřelu se podíval dolů. Byli tam kovářka s lokajem a kovář je švihnul. Ten křik probudil kovářovu tchýni. Tu taky švihnul a kovářku s lokajem k sobě svázal. Šel s nimi na náves a zrovna tam šli pastýři. Kráva vyskočila tchýni na záda, do toho přišli ovce a kovář, protože se z toho mohl zbláznit, švihl proutkem. čert si potom přišel pro duše lokaje, kovářky a tchýně. Poté kovář odešel a nikdo už ho nikdy neviděl. Charakteristika:
Kovář: chytrý, silný
Kovářka: zlomyslná
Lokaj: zlý CITÁT Z KNIHY (str. 63) Čupera otevře oči, a kouká jako blázen. Leží na bílé posteli, nad ním se sklánějí čerti, vymydlení, v bílých pláštích, a podivnou řečí si o něm povídají.
KRÁTCE O AUTOROVI: Jan Werich se narodil 6. února 1905, zemřel 31. října 1980. Byl to český herec, dramatik, prozaik. V roce 1927 s Jiřím Voskovcem napsal dílo Vest pocket revue, ovlivněnou dadaistickou poetikou. S touto inscenací vstoupili do Osvobozeneckého divadla a společně napsali řadu satirických revue (Smoking revue, Sever proti Jihu, Golem), kde vytvářeli ústřední hereckou dvojici oslovující originálním slovním humorem generačně spřízněné publikum. Hrál v řadě filmů (Pudr a benzín, Hej rup!). Po uzavření Osvobozeneckého divadla emigroval do USA s J.Voskovcem a J.Ježkem. Po 2. světové válce chtěl s Voskovcem obnovit Osvobozenecké divadlo ale nepovedlo se. Působil v řadě divadel (v letech 1956-61 byl ředitelem divadla ABC). Je autorem esejí, povídek a pohádek (Fimfárum, Potlach, Italské prázdniny).
Zdroj: Mutt8, 20.02.2005
Související odkazy
Čítanka | - | Balada z hadrů |
- | Chlap, děd, vnuk, pes a hrob (Fimfárum) | |
- | Jak na Šumavě obři vyhynuli (Fimfárum) | |
- | Když už člověk jednou je... | |
- | Lakomá Barka (Fimfárum) | |
- | Vest pocket revue |
Diskuse k výpisku
Jan Werich - Fimfárum
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
divadelník středa aposiopese čepobití příčestí minulé arthur ransome chudý básnické přirovnání mus někdo se dívá přitel človeka aquapark pelíšky inspirace europa haussmann hodnoty Hvězdy nám nepřály Petrohrad borovice ďábel a jiné povídky moji milí spolužáci nové básně obloha podzim,je období dva hrobnici edison rozbor židé předtucha charakteristika sebe
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 872 772
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí