ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Pýcha a předsudek (17)

  • epický román

Toto dílo je idylicko-ironickou komedií o cestě k manželství, o touze po vdávání a ženění, ale i po pravé lásce a opravdovém manželském štěstí. Jane Austenová racionálně a realisticky přistupuje k základním životním otázkám ohledně rodinných vztahů, lásky, peněz, společenského postavení a s ním spojeného pokrytectví...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1986 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Pride and Prejudice přeložila Eva Kondrysová. Počet stran: 318.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Jane Austenová se narodila roku 1775 v anglickém Steventonu jako již sedmé dítě. Tato skutečnost se promítla i do jejích knih, kde většinou popisovala dívky bez věna a tudíž bez zvláštních šancí na lepší sňatek. Stejně tomu je tak i v této knize, kde má hlavní postava Elizabeth podobný osud. Tu však na rozdíl od Jane Austenové potká šťastný konec. Autorka sice žila v romantické době, ale řadí se spíše do realismu. Psala realistické romány, kde se "vysmívala" tehdejší společnosti.

PRVNÍ VĚTA ROMÁNU:

It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky.

  • úplný začátek knihy
  • uvádí nás do situace a doby, ve které se celý příběh odehrává
  • v podtextu se skrývá ironie - typický znak objevující se v celém díle

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autorka se vysmívá tehdejší společnosti a odmítá tehdy normální sňatek z rozumu a bez lásky.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Pýcha a předsudek je idylicko-ironická komedie o uzavírání sňatku. Idealismus se projevuje vírou, že intelekt dokáže probořit společenské bariéry a uzavřít sňatek z lásky, i když společensky nepřijatelný. Román ale zároveň velmi realisticky hodnotí rodinné vztahy, ziskuchtivost a pokrytectví, které v té době bylo velmi časté. Určeno spíše ženským čtenářkám.

VYPRAVĚČ:

Er-forma - autorka jako vypravěčka celého příběhu

POSTAVY:

Elizabeth - hlavní postava; knižní kopie Jane Austenové; druhá ze sester Bennetových; chytrá a tvrdohlavá
pan Darcy - bohatý mladý pán; ze začátku s předsudky, chová se povýšeně, v průběhu díla se změní v milejší osobu
Jane - nejstarší ze sester Bennetových; vidí na všech něco dobrého; milá a také velmi krásná
pan Bingley - laskavý a upřímný mladý pán, snadno se s ním manipuluje
pan Bennet - otec všech pěti dcer; chytrý muž, jenž tak trochu rezignoval nad hloupostí své ženy a třech nejmladších sester; má velmi rád Jane a Elizabeth
paní Bennetová - energetická paní, dělá vše, co může pro dobro svých dcer, ale neví, že je tím ztrapňuje

MÍSTO KONÁNÍ:

Venkov Anglie na začátku 19. století (v době, kdy žila autorka)

SLOVNÍ ZÁSOBA, STYL:

Dílo je psáno jednoduchým spisovným jazykem. Převažují slova stylově neutrální. Často se vyskytuje ironie. Text je dějový. Převažuje styl vyprávěcí. Základním prostředkem ve výstavbě textu je dialog. Řeč postav je přímá. Často bez dalšího hodnocení autorem nebo dokonce uvozovacích vět. Děj je vyprávěn chronologicky bez odboček. Popisné pasáže jsou omezeny na minimum. Převažují věcné popisy.

HISTORICKÉ OBDOBÍ VZNIKU DÍLA:

V letech 1803-1815 probíhaly napoleonské války mezi Francií a Velkou Británií. Napoleon poražen u Trafalgarského mysu. Anglie také výrazně přispěla k porážce u Waterloo.

Velká chudoba pracující vrstvy byla příčinná častých vojenských konfliktů s ozbrojenou složkou. Pokus i vyřešení problému reformami - průmyslová revoluce.

PŘIJETÍ KNIHY:

Původní rukopis s názvem První dojmy byl nakladatelstvím odmítnut již v roce 1797. Po nákladných úpravách (např. předělání vypravěče do er-formy) bylo dílo roku 1813 přijato již pod názvem Pýcha a předsudek. Kniha se brzy stala velmi oblíbenou a do dvou měsíců byla vyprodána.

VLIV DÍLA:

V určitém pohledu byl román Pýcha a předsudek inspirací pro román Deník Bridget Jonesové od Helen Fieldingové. Obě díla se zabývají podobno tématikou. Hlavní podobnost se týká jména Darcy. Jak v Pýše a předsudku, tak v Deníku Bridget Jonesové se jedná o muže z vyšší společnosti, které hlavní hrdinky považují za snoby a ani ve snu by je nenapadlo, že se do sebe zamilují. Deník Bridget Jonesové se dočkal i stejnojmenného filmového zpracování, ve kterém hlavní mužskou postavu Marka Darcyho hraje Colin Firth, jenž hrál pana Darcyho i v adaptaci Pýchy a předsudku z roku 1995.

Jistou podobnost bychom našli i v díle Na Větrné hůrce od Emily Brontëové - postavy této autorky ale nežijí tak poklidně jako v Pýše a předsudku, mají mezi sebou složité vztahy a konec není idylický.

Pýcha a předsudek poskytla základní zápletku mnoha současným komediím.

UKÁZKA:

"Teď je řada na vás, abyste něco řekl, pane Darcy. Já už jsem prohodila pár slov o tanci a vy byste měl tedy něco poznamenat o sále nebo o počtu párů na parketě."
Usmál se a ujistil ji, že pohovoří, o čemkoli jí libo.
"Výborně. Taková odpověď zatím postačí. Snad vám za chvíli sdělím, že soukromé plesy jsou mi mnohem milejší než veřejné. Do té doby však můžeme mlčet."
"Bavíte se tedy zpravidla při tanci?"
"Někdy ano. Pár slovíčkům se tu a tam nevyhnete, to víte. Vypadalo by to divně, kdyby spolu páry půl hodiny mlčely, avšak kvůli některým lidem by měla být stanovena taková konverzační pravidla, aby mluvení dalo co nejmenší námahu."
"Stojíte o to kvůli sobě, anebo se domníváte, že by to přišlo vhod také mě?"
"Tak i tak," odvětila Elizabeth a dodala škádlivě: "Postřehla jsem totiž už dávno, že jsme si povahově velmi podobní. Jsme stejně nespolečenští, odměření, neradi něco řekneme, ledaže se odhodláme pronést nějakou moudrost, která všechny přítomné ohromí a přejde na potomstvo s gloriolou přísloví."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mia, 20.01.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (17)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)