ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Spartakus: Před námi boj

Úvodní děj historického románu se odehrává v přepychové Kapuy, která je vlastí gladiátorských her.
Vše začne soubojem Lentula z Kapuy a Římana Krassa. Dva vysoce postavení lidé. Lentulus je majitelem nejlepší gladiátorské školy v Kapuy a Krassus, ten je římským vojevůdcem. Prostředníky tohoto boje jsou gladiátoři. Do rozhodujícího boje nastoupí Krixos a Spartakus. Zvláštní postavou je velekněz Prontos, který svou vizí budoucnosti chápe toto střetnutí jako osudové. Neméně důležitou postavou je nevlastní dcera Krassova, básnířka Amalthea.
Souboj vyhraje hrdina románu otrok - thrácký gladiátor, syn kováře, bývalý námezdný voják, potom zběh, Spartakus, který, ač to není zvykem, dává soupeři život. Za své vítězství získává svobodu. Později se setkává Spartakus s Amaltheou, kterou nazývá "Arénou" podle písku v aréně, a vzniká oboustranný vztah. Peníze, které získal za vítězství obětuje za svobodu svého protivníka Krixa, který se stává jeho přítelem. Dále děj pokračuje povstáním gladiátorů pod Spartakovým velením za svobodu a spravedlnost proti měšťanským Římanům. Povstání se rozrůstá. Spartakovo vojsko čítá na 70 000 mužů. Dá se říci, že toto období i vzhledem k vzájemné lásce s Arénou je nejšťastnější v životě Spartaka.
Po velkých válečných úspěších Spartakova vojska Římané pochopili, že že se jim do cesty postavila skupina lidí bojující za svobodu, kterou těžko "zastraší". Proto vyslali proti Spartakovi armádu římských legií. V závěru římské vojsko vítězí díky nekázni Spartakovy armády. V boji umírá Aréna a po ní je zabit i Spartakus, ktarý je pohřben se ctí svými protivníky přímo na bojišti. Vítězný Krassus nechává podél Appiovy silnice z Kapuy do Říma postavit 6 000 křížů, na kterých bylo ukřížováno stejné množství otroků. Tělo Spartaka vojáci nenašli. Ale i po své smrti byl v srdcích "svých otroků" obdivován.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Markéta Sedláčková, 23.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Spartakus: Před námi boj







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)