ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

   
­­­­

Chata v Jezerní kotlině (5)

Dobrodružství chlapců, kteří objevují tajemství Jezerní kotliny uprostřed skal.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 2005 (11. vydání). Ilustroval Marko Čermák. Počet stran: 162. ISBN: 80-7033-887-3.

OBSAH:

Pavel Zeman byl normální, zdravý hoch. Byl silný, houževnatý a vytrvalý, každého dne cvičil. Ostatní hoši z jeho okolí jej obdivovali. Prožíval si šťastné a bezstarostné dětství v Zátiší až do té doby, kdy jeho otec, zápasník Jan Zeman, během jednoho ze zápasů zemřel na náhlé ochrnutí srdce. Pavel a jeho maminka tedy prožívali několik černých dnů, kdy se po celém jejich domě od rána do večera ozýval pláč.

Poté se Pavlova maminka rozhodla, že se odstěhují pryč z toho města, kde je pronásledují samé vzpomínky na zesnulého Jana. Proto se přestěhovali do Spálených mlýnů, maličkého městečka na jihu, ze kterého pocházela Pavlova mamka.

Když tak učinili, vše Pavlovi připadalo takové cizí, s nikým z ostatních hochů si nerozuměl, všechno pro něj bylo o hodně menší a jiné než v rodném městě. S ostatními hochy v městečku nyní válčil, oni proti němu stále útočili, neměli ho rádi.

A pak nastalo jaro. Na jaře míval Pavel vždy takovou náladu, kdy táhl daleko za město a užíval si přírody. A přesně to udělal i v místě svého nového bydliště. Kráčel, kam ho nohy nesly, šel daleko za Spálené mlýny, s překážkami drsného přírodního terénu si hravě poradil.
Po pár kilometrech konečně objevil to úchvatné místo, které pojmenoval jako Jezerní kotlina.

Od tohoto dne toto údolí navštěvoval často. Bylo to místo vzdálené civilizaci, a tak bylo jisté, že tam nenajde jediného človíčka.
Jenže jednoho dne tam skutečně na jednoho cizince narazil. Byl jím Ludvík Grygar, spolužák z jeho současné třídy. Tito dva hoši se společně nakonec skamarádili a chodili navštěvovat Jezerní kotlinu společně, přičemž o ní nikomu neřekli.

Ludvík Grygar psal knihu o indiánech, ve které mimo jiné zakreslil i cestu vedoucí do tohoto kraje. Oba chlapci pak společně zažili mnohá dobrodružství. Stalo se jim kupříkladu, že je v jejich tajné klubovně ve vikýři pronásledoval jakýsi přízrak, někdo se jim zase pokusil ukrást knihu a pár dalších podobných momentů...

O Ludvíkovu knížku totiž měli zájem i další osoby - Tarantule - parta zlých kluků pod vedením Lojzy Rezka, a také Ludvíkův soused, pomatený Dernet. Po čase se ukázalo, že Dernet kdysi v dětství do tohoto údolí také chodíval. Zabil se mu tam nejlepší kamarád, kterému postavil hrob z kamení. Následně se zbláznil, zapomněl cestu, a tak chtěl ukořistit Ludvíkovu mapu.

Pavel s Ludvou si dokonce v Jezerní kotlině postavili chatu z krabiček od margarínů a prken. Společně tu strávili i celé letní prázdniny.

Po báječných prázdninách se jejich třída rozdělí na dvě části. Proto jsou Pavel s Luďkem od sebe odděleni. Luděk se seznámil s jiným hochem, Filipem, jenž měl na něj špatný vliv a naučil ho kouřit. Ludva skončí kvůli nemocným plicím v nemocnici, doktoři mu dávají poměrně malou naději.

Pavel navštěvuje Ludvíka v nemocnici, a ten se mu jednoho dne omluví, že byl špatný kamarád. Ludvík se z nemoci zotaví a dále s Pavlem navštěvuje Jezerní kotlinu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzitell, 09.01.2016

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Chata v Jezerní kotlině (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)