Menu
Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)
Hoši od Bobří řeky
Autor dokonale postihuje dětskou touhu po dobrodružství, tajemnu, po kamarádském kolektivu, po životě v souladu s přírodou, apeluje na nejlepší lidské vlastnosti a jejich rozvíjení. Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, jenž dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Vyvrcholením je společný tábor ve Sluneční zátoce na Bobří řece, kde chlapci dokončují lov třinácti bobříků. Každý bobřík představoval nějaký úkol vyžadující mrštnost, obratnost, zručnost, sílu nebo sebeovládání... BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 2008 (17. vydání). Ilustroval Marko Čermák. Ediční poznámku napsal Václav Nosek-Windy. Počet stran: 194. ISBN: 978-80-7033-925-1. OBSAH: Snad nejraději se prali Vilík a Jirka. Jednoho dne potkali jakéhosi velkého kluka jménem Rikitan, který těm rváčům a nezbedníkům z ulice nabídl, zda by nechtěli zažít opravdové dobrodružství. To bylo opravdu něco jiného než nějaké rvačky! Kluci sice ze začátku o ničem takovém nechtěli ani slyšet, ale když jim Rikitan pověděl o svých záměrech a plánech více, hned změnili názor. Hned den na to už se sháněli po klucích, kteří by do "toho" chtěli jít s nimi.
Našli si starou chatku, kterou si postupem času, díky úsilí všech pracovitých kluků, předělali na klubovnu. Ta byla u řeky, při které se vyskytovalo spousta bobrů a tak, jak jinak si začali říkat "hoši od Bobří řeky".
O prázdninách se rozhodli, že si naplánují velikou výpravu k nějaké jiné řece. Když tam po dlouhé cestě celí utahaní dorazili, moc se tam hochům líbilo. Snažili se lovit bobříky, ale ne ty živé, nýbrž ty za skutky, např. bobřík odvahy, mlčení nebo chrabrosti. Často chodívali na túry po okolí, do lesa (nejen na dříví), ale hlavně dělali téměř každý večer táboráky kolem ohně.
Domů se jim opravdu vůbec ale vůbec nechtělo, ovšem prázdniny skončily a škola ťukala na dveře, ale hoši od Bobří řeky se scházejí dále.
Zdroj: Bajuli, 26.06.2005
Související odkazy
Čítanka | - | Chata v Jezerní kotlině |
- | Dobrodružství v Zemi nikoho | |
- | Hoši od Bobří řeky | |
- | Stínadla se bouří | |
- | Tajemství Velkého Vonta, Tajemství Velkého Vonta (2), Tajemství Velkého Vonta (3) |
Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Hoši od Bobří řeky
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
terapie láskou skloňování zájmenné umělecký styl Řeka bohů II. zápas duchovní písen jablko z klína Proleti konstantin písně z lesbu j. prevert sv. Kateřina heřman zapletal mazlíčci práce v domácnosti Michael Scofield pycha odlišnost dětská IRIS Petr Bajza největší Čech psychika Sebekritika cato Jako rak z mého mládí pastelky Kleist
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 729 679 194
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí