ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

   
­­­­

Záhada hlavolamu (8)

Jak již samotný název knihy Záhada hlavolamu napovídá, ústředním motivem i tématem je hlavolam a jeho tajemství - konkrétně takzvaný ježek v kleci. Sílu ježkovi v kleci coby symbolu propůjčuje fakt, že když je z klece vyjmut, lze ho rozšroubovat a uvnitř něj se nachází něco zázračnějšího a fantastičtějšího, než je hlavolam sám - plánek údajně funkčního létajícího kola. Záhada, jež hlavolam obklopuje, je pak spojena s osudy autora plánku, vynálezce Jana Tleskače. Jeho život je obestřen řadou otazníků - prý to byl nalezenec bez majetku (kromě podivné kovové hračky), jenž byl jediný schopen svého ježka z klece vyjmout. Tato v očích dospělých možná zajímavá, ale nikterak obdivuhodná schopnost, přiřkne Janu Tleskači z pohledu chlapců takřka status legendy. Stačí pak drobný podnět - kresba ježka na zdi - a o jeho život se začne zajímat téměř celé město (respektive minimálně dětská část jeho obyvatelstva). Na konci pátrání je tajemství Tleskačova pohnutého osudu odhaleno - byl zavražděn (shozen z kostelní věže) svým zámečnickým mistrem a opatrovníkem. Ačkoliv je záhada hlavolamu odhalena, ježek je i s plánkem úžasného vynálezu ztracen ve stoce pod kostelem sv. Jakuba...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2020 (2. vydání v Albatrosu). Ilustroval Jan Fischer. Počet stran: 254. ISBN: 978-80-00-06066-8.

DĚJ:

Klub Rychlých šípů se skládá z pěti chlapců - Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Rychlonožky a Červenáčka. Začali vydávat oběžník TAM-TAM, který informoval, jaké křivdy dělali hoši ze Dvorců Druhostraníkům. Za chvíli již neměli ale o čem psát.

Potom někdo nakreslil na zeď ježka v kleci (hlavolam). Rychlé šípy si řekly, že se za ním do Stínadel (divná část města, kde si chlapci říkají Vontové) další den vypraví.
Mirek se pak šel večer projít a na procházce viděl, jak Červenáček vybíhá ze Stínadel. Když mu to potom zítra řekl, Červenáček opustil klub Rychlých šípů. Ty našly ten večer deník Jana Tleskače, o kterém se dozvěděly od starého kostelníka.

Jan Tleskač byl první vlastník ježka v kleci. Dokázal ho z klece dostat ven. Rychlé šípy z deníku vyčetly, že pracoval na létajícím kole, jehož plán byl schován v ježku v kleci. Při cestě zpátky ještě objevily hřbitovní podzemní chodbu. Vše poté napsaly do TAM-TAMu.

Rychlé šípy do Stínadel vyrazily ještě dvakrát. Jednou se vypravily pro zbytky Tleskačova deníku, z něhož vyčetly, že Tleskače zabil jeho mistr. Podruhé chtěly zjistit, jestli je ten, co napsal, že chce Tleskačův deník, nechce podvést. Pokaždé unikly Vontům jen o vlásek. Pak ještě Mirek z deníku vyčetl, jak vyndat ježka z klece.

Při poslední výpravě hoši zjistili, že se bude konat souboj o Velké Vontství (vládce Stínadel) mezi Losnou a Mažňákem.
Hoši Losnu potkali a ten jim slíbil, že když se stane Velkým Vontem a získá ježka v kleci, že jim ho na jedno vyjmutí půjčí (Rychlé šípy chtěly získat plánek létajícího kola).

Za týden, v den souboje, se Rychlé šípy stihly udobřit s Červenáčkem a přijaly ho zpátky do klubu. Poté pozorovaly boj Losny proti Mažňákovi. Losna vyhrál.
Když držel ježka v kleci v ruce, jakýsi muž mu ho vytrhl z ruky. Po chvíli útěku však uklouzl a spadl do podzemní stoky. Tam ježek v kleci navždy zůstal.

Později se zjistilo, že Jana Tleskače zabil Mažňákův otec, který taky vzal Losnovi ježka v kleci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mata11, 10.04.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Záhada hlavolamu (8)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)