Cyklus Neopatrné panny vzbudil po svém 1. vydání roku 1941 velké mravní pohoršení. Havlíček musel předstoupit před soud a bylo zakázáno rozšiřovat tento titul mezi osobami do 18 let. Přesto osudy, jež tehdejší společnost tolik pobuřovaly, vycházely ze skutečnosti. Oněch pět panen žilo tehdy v Jilemnici, jak uvedla Havlíčkova žena Marie.
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vydalo nakladatelství Václav Petr v Praze roku 1941 v edici Setba. Počet stran: 108.
OBSAH:
Uvedený cyklus je souborem povídkových prvotin -
Neklidné srdce,
Figurka z porcelánu,
Tragická krev,
Tanečnice a
Máša z krámu. Povídky vycházely ze skutečnosti, kdy oněch pět panen žilo tehdy v Jilemnici, rodišti autora cyklu.
Neklidné srdce
Hlavní hrdinkou je Fína. I když vyrůstala v milujícím rodinném prostředí, dětí bylo doma tolik, že rodiče nezvládali věnovat se každému zvlášť. Fína si tak velice brzy našla zálibu v chlapcích. Nepomohl ani trest rodičů poslat dívku k tetičce do cizího města; i zde si Fína našla cestičku, jak se dostat do prostředí, které ji odedávna přitahovalo. Nakonec se vlivem válečných událostí, které zasáhly do jejího života, stane prostitutkou a vražedkyní vlastního dítěte.
Figurka z porcelánu
Vita, od malička křehká a citlivá dívka, doplácí na zkaženost rodinného prostředí (sexuální nenasytnost matky a sester) a na zavržení maloměstskou společností. S pocitem vzdoru a zároveň marnosti změnit něco na svém životě se uchyluje do náručí několika milenců. Končí tragicky, v sedmnácti letech umírá oslabená, zklamaná a s prázdnou duší na tuberkulózu.
Tragická krev
Zasažená pohlavní nemocí a následnou sebevraždou končí svůj život postava Hedy, odvážné a hrdé dívky s chlapeckou povahou, která po smrti rodičů vyrůstá v neláskyplném prostředí v rodině své sestry. Plná vzdoru a neschopná přizpůsobení se dané výchově najde porozumění v partě chlapců, studentů, se kterými revoltuje proti maloměšťácké společnosti. Po nákaze syfilidou od jednoho z nich šíří svou nemoc jako vzpurné gesto, a to po městečku mezi muži, kteří neuposlechli jejího varování. Osamělá a znechucená touto společností páchá sebevraždu zastřelením.
Tanečnice
Eva, jedináček v zámožné rodině ředitele velkostatku, zahleděná jen do své krásy a tance, se kterými od dětství sklízí úspěchy. Tato citově chladná a lhostejná dívka, milující jen své tělo, se vdá pro peníze za bankovního úředníka Lustiga, jenž skončí na několik měsíců ve vězení kvůli peněžním machinacím, kterými financoval Eviny záležitosti s tancem. Eva svého manžela bez výčitek opouští a ujíždí do ciziny.
Máša z krámu
Od dětství plachá dívka Máša, vyrůstající v rodině, která více upřednostňovala syna. Dokáže se však postarat o rodinný obchod, a to posléze za podpory bývalého bohatého obchodníka (záletníka), s nímž se jí narodí dítě, oslabené však umírá. Tragický zlom nastává v okamžiku, kdy se po smrti obchodníka provdá za četnického strážmistra Vacka, který ji donutí jít na potrat. Ponižuje ji bitím a návštěvami dívek nevalné pověsti v jejich domě. Máša, zoufalá a vysílená onemocněním po potratu a stálým týráním, se rozhodne k vražednému činu a manžela otráví. Její život končí ve věznici v Řepích.