Menu
Pánek Jaroslav (*23.01.1947)
Jan Amos Komenský
Chodil do školy ve Strážnici, ale později přešel na bratrskou školu do Přerova, kde přijal biblické jméno Amos. Pak se vydal studovat do Německa.
Do své vlasti se vrátil v roce 1614 jako učitel. Vydal první tištěnou učebnici Pravidla snadnější mluvnice. V rukopisu Didaktika vyložil vlastní filozofii výchovy i cíle, obsah a metody vzdělávání.
Habsburkové zahájili násilnou rekatolizaci a prvními obětmi byli kněží z Jednoty bratrské, ke kterým patřil i Jan Amos Komenský. V říjnu 1621 byl vypovězen z Moravy. Jeho manželka tam zůstala a podlehla s oběma malými syny morové epidemii. Útulek mu poskytl Karel starší ze Žerotína. V květnu 1623 došlo k pálení knih a bibliotéka Komenského zmizela v plamenech. Později se oženil s Marií Dorotou, dcerou biskupa Jednoty bratrské. Jednota se usídlila v polském Lešnu.
Jan Amos zažil i třicetiletou válku, která skončila roku 1648 nespravedlivým vestfálským mírem. V tento rok zemřela jeho druhá žena a on se potřetí oženil. Začal zdokonalovat školní výuku, napsal dvě díla Svět v obrazech a Škola na jevišti. Díky těmto dílům se považoval za nedostižného pedagoga své doby.
V době krize polského státu se vrátil do Lešna. Vojsko obsadilo Lešno a vypálilo ho. Jan Amos opět přišel o veškerý majetek.
S vděčností přijal pozvání do Amsterodamu. Oblíbené byly jeho jazykové učebnice, a tak vydal knihu Dveře jazyků otevřené v pěti orientálních jazycích. Po Evropě byly války a Jan Amos chtěl, aby nastal mír a náboženská svoboda. Tak se ale nestalo.
Tiskem vyšla roku 1668 jeho filozofická závěť Jen jedno je nezbytné. Dne 15. listopadu 1670 v Amsterodamu zemřel. Jeho tělo bylo uloženo v Naardenu.
Než zemřel, napsal rukopis Obecná porada, který nebyl vydán, ale nezanikl. V roce 1966 vyšel v Praze. Lidé odmítali jeho názory a pomalu se na něj zapomínalo. O jeho znovuobjevení se zasloužil František Palacký, jenž roku 1829 zveřejnil první životopis J.A.Komenského. Začala se rozvíjet komeniologie (= vědní obor, zaměřený k osvětlení života a díla J.A.Komenského). OSN ho přijala za symbolického "patrona". CHARAKTERISTIKA KOMENSKÉHO: Jan Amos Komenský - moudrý, chytrý, dobromyslný, vzdělaný HLAVNÍ MYŠLENKA: Autor chtěl čtenáře seznámit s životem a úmyslem Jana Amose Komenského. JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY: Kniha je psána jako próza. Objevují se zde latinské názvy děl. CITÁT Z KNIHY: Vševědné čili pansofické ideje se ve své rané podobě promítly do české Didaktiky, kterou Komenský v rukopisu dokončil roku 1630. Vyložil v ní vlastní filozofii výchovy i cíle, obsah a metody vzdělávání. Propracoval také stupňovitou organizaci školství, která měla v šestiletých etapách poskytnout vzdělání od úvodního až po nejvyšší. Na sebe navazující stupně tvořilo vzdělávání mateřské (v každé rodině), obecné na základě mateřského jazyka (v menších obcích), střední na podkladě univerzální latiny (ve větších městech) a konečně vysoké (v zemských hlavních městech), doplňované navíc i cestováním. V české Didaktice byl již zakotven princip všestranného vzdělávání všech lidí ve všem, co je pro život podstatné. Výchovný a vzdělávací proces byl pojat v celistvosti od nejranějšího věku až po dospělost, v úsilí o dosažení kázně bez násilí a ve snaze o dosažení příznivých výsledků pokud možno na základě hry a radostného zaujetí.
Zdroj: Luciiina, 06.12.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Jaroslav Pánek - Jan Amos Komenský
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
chování fanoušků Antonín vondrejc karneval národní literatura edison Jirotkův Saturnin Death Note veterinářka výlet do divadla Dobré vlastnosti volný verš troska mesto nebo vesnice generace buřičů mé bohémství lilie kytice doyl Joachim colleen durrel Temné aleje půjčka za oplátku eur Ozn deník princezny zoro feist o boji duchovním sci-fi literatura achmatovov
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 596 624
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí