ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

   
­­­­

Kdo chytá v žitě (3)

- angl. The catcher in the rye

Tato kniha byla poprvé vydána roku 1955 v Londýně a ukázala se být přímou reakcí na ustupující generaci beatniků a přicházející kontrakulturu hippies s revolucí zaměřenou proti konzumu a estabilishmentu.

DĚJ:

Hlavní hrdina Holden Caufield píše celou knihu formou osobní zpovědi při sezení s psychoanalytikem. Poprvé se s jeho životním příběhem seznamujeme ve chvíli, kdy je kvůli nedostatečnému prospěchu vyloučen z prestižní střední školy Pencey. Protože se mu všechno - kromě předmětu literatury - do slova a do písmene hnusí, rozhodne se, že z Pencey odejde dříve, než má ředitelstvím povoleno, a nastěhuje se do velmi průměrného hotelu v New Yorku. Čas zabíjí tím, že se potlouká po barech a setkává se s přáteli nebo poznává nové lidi. Každé jeho setkání s nějakým novým člověkem ale vždy končí katastrofou, a tak se Holden uzavírá čím dál tím víc do sebe a v nitru hořkne. Zatouží ale spatřit svou sestru Phoebe, která je posledním člověkem na této planetě, ke kterému stále ještě chová přátelské city. Aby ji mohl vidět, vkrade se do domu svých rodičů (bojí se totiž oznámit vyloučení ze školy). Po návštěvě sestry stráví příští noc u svého bývalého angličtináře, odkud ale také uteče za strachu, že jen pan Antolini gay. Holden se rozhodne opustit New York a začít nový život daleko od domova, od toho ho ale odradí Phoebe a přivede ho zpátky domů.

Holden je zatrpklý mladík asociál, který nevychází dobře s lidmi a opovrhuje soudobou americkou kulturou života, která je pro něj plná přetvářky a neupřímnosti. Svou povahou a neschopností přizpůsobit se nastaveným hodnotám se absolutně nehodí do zaběhaných kolejí konzumní společnosti, a proto musí řešit spoustu vnějších a vnitřních konfliktů. Estabilishment ho svou silou ale nakonec stejně převálcuje a on je nucen podřídit se mase.

Kniha působí místy depresivně a čtenář má občas problémy ztotožnit se s hlavní postavou, protože Holdenův věčně nespokojený přístup, neuvěřitelná laxnost, co se řešení problémů týče, leze občas dost na "nervy". Holden totiž nemá nikoho a nic na světě rád, je to zapřisáhlý pesimista, který nikdy nevidí světlou a pozitivní stránku života.

CITÁT Z KNIHY:

"Víš, čím bych se chtěl stát? Hergot, víš, čím já bych se chtěl stát? Jako kdybych si moh' vybrat?"
"Čím? A přestaň klít."
"Znáš tu písničku 'Když někoho chytí někdo, jak jde žitem kdes'?"
"Ale to je 'Když někoho POTKÁ někdo, jak jde žitem kdes'. A je to básnička od Roberta Burnse."
"Já bych dělal to, že bych chytal děti, co si hrajou v žitným poli, aby nespadly z útesu. Já vím, že je to šílenství, ale je to to jediný, co bych dělal na světě rád."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 09.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)