ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

   
­­­­

Kdo chytá v žitě (7)

Hrdina románu se stal pro svou generaci symbolem čistoty a vzpoury proti světu dospělých. Příběh chlapce, jenž uteče ze školy, během svého putování Amerikou navazuje nové známosti, avšak nakonec se zklamán vrací zpět domů.

ÚVOD:

Jedná se o psychologické román J.D.Salingera, odehrávající se v Americe 50. let 20. století. Vydáno roku 1951. Tato knížka je nejznámějším dílem tohoto spisovatele.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Jerome David Salinger se narodil v roce 1919 v New Yorku. Jeho studentský život znamenal věčně nedokončené studium. V roce 1939 navštěvoval večerní kurzy tvůrčího psaní, kde byl jeho učitelem editor časopisu Story, Whit Burnett. Ten si všiml jeho talentu a na jaře roku 1940 vyšla ve Story jeho první povídka nazvaná Mladí lidé. Napsal Devět povídek, Franny a Zooey a přispíval do časopisů. Salinger je také znám pro svou samotářskou povahu - od roku 1974 neposkytl žádný rozhovor, neobjevuje se na veřejnosti a od roku 1965 nepublikoval žádné další dílo.

NÁMĚT:

Přiblížení dospívání sedmnáctiletého chlapce a jeho pohledu na svět.

DĚJ:

Hlavním hrdinou je Holden Caulfield, 17letý dospívající mladík. Vypravuje nám jeho příběh, který se mu stal před rokem po jeho vyloučení z Pencey (škola). Odmítá se vracet k rodičům, a tak se potuluje. Nachází ovšem velké nepochopení ze strany dospělých, což ho jen utvrzuje v tom, že je raději sám. Nakonec se rozhodne navštívit svou sestřičku Phoebe, aby se s ní rozloučil před tím, než odjede pryč. Jen díky ní se Holden vrací zpátky domů.

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Ich-forma, velká subjektivita, používání nespisovných výrazů - obecná mluva, hlavní hrdina neustále promlouvá sám k sobě - monologizuje, přemýšlí, málo dialogů, ironie, retrospektiva (pohled na události nazpět, které se již staly, vzpomínání).

POSTAVY:

Holden Caulfield - 17letý dospívající mladík, který je nevyrovnaný, bloudí mezi světem dětí a dospělých, netuší, co hledá, neustále s něčím nespokojený, rozdvojenost - často si protiřečí, velice citlivý
Phoebe - Holdenova mladší sestřička, chodí do 2. třídy, velice chytrá, jediná, ve které cítí Holden oporu

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka mě velice pobavila, a to hlavně tím, jak dobře vystihuje období dospívání, hledání vlastní identity, rozpor mezi světem dospělých a dospívajících. O to více mě udivilo, že to napsal dospělý muž. Vyniká zde opravdu velký um autora ztotožnit se s hlavním hrdinou.

KONTEXT:

Americká próza - 50. léta 20. století:
William Styron
Vladimír Nabokov - ruský spisovatel žijící v Americe v emigraci

Tento román bývá dáván do souvislosti s Dobrodružstvím Huckleberryho Finna od Marka Twaina.

POZNÁMKA:

Název Kdo chytá v žitě se zrodil podle citace z písničky "když někoho potká někdo, jak jde žitem kdes" a následné Holdonovy úvahy o smyslu jeho života, o tom, co by chtěl dělat - chytat děti v žitě tak, aby nemohly spadnout ze skály.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 10.09.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)