Menu
Gruša Jiří (*10.11.1938 - †28.10.2011)
Dotazník aneb modlitba za jedno město a přítele
Začíná svým prenatálním životem už od početí a popisuje ho tak, jako by všechny okamžiky na vlastní kůži mohl vnímat a jako by je prožil. Poté rozebírá svůj původ až k předkům do osmnáctého století a pídí se po kořenech chrysoberylových "čtyřsvětélkových" očí své matky. Líčí různé příhody z dětství, svoje dopívání a odhalování "užitečnosti tzv. údu", klavírní hodiny u paní Mireny Klánové, vojnu, ale i zážitky jiných členů rodiny či jemu blízkých osob (např. památný zážitek strýce Olina z legií s kočkou Fatimou, Olin v lágru a jak mu při výslechu vyrazili jeho zlatou korunku, angažovanost strýce Bonka, příhodu s ornitoptérou p. Vostárka aj.). Dostává se až do nedávné současnosti (zážitek s paní Juttou von Teussner a její kočkou...).
Humor, ironie a detaily dovedené ad absurdum jsou protkány celou knihou. Je zde vidět i autorův výsměch celému totalitnímu zřízení. Ke zdůraznění nesmyslnosti celého tohoto systému užívá Gruša záměrně právě detailnosti popisu a líčení událostí a některé prvky administrativního stylu (zkratky, odkazy na čísla rubrik, zákonů, výčty, různé dokumentace - např. Prohlášení o semeni). Do textu jsou často vkládána anglická, německá, ale i latinská slova a fráze, které lépe vystihují autorovu myšlenku i atmosféru situace. V kapitolách o původu Jana Chrysostoma napodobuje "staročeský" styl mluvy, což podtrhuje atmosféru doby. Co se týče choulostivých otázek kolem intimního a sexuálního života, nevyhýbá se Gruša "přímým" pojmenováním. V knize se opakují některé motivy (např. kočka, msgre Rosin a jeho Dějiny Chlumce, Krasoslava Zorská). ZHODNOCENÍ Z HLEDISKA ČTENÁŘE: Detailnost poměrně zhoršuje orientaci v textu. Knihu je třeba číst od začátku do konce, poněvadž se zde objevuje mnoho motivů, které na sebe navazují a které jsou srozumitelné pouze z předchozího kontextu, jsou zde odkazy na to, co již bylo zmíněno. Složitost čtení spočívá také ve střídání časových linií, postav, míst, situací. Snaha po sledování nějaké přesné dějové linie ztrácí smysl, čtenář se tak zamotává do detailů.
Oceňuji Grušův svébytný smysl pro humor, ironický podtext, jeho osobité originální jazykové vyjádření. Tato kombinace vtipu a originálního jazykového ztvárnění se objevuje v celé knize.
Zdroj: Helena Duchková, 30.08.2006
Související odkazy
Čítanka | - | Dotazník aneb modlitba za jedno město a přítele |
Diskuse k výpisku
Jiří Gruša - Dotazník aneb modlitba za jedno město a přítele
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
nový svět jurassic park pes druhe roty duálové skloňování Krysař rozbor menu jeřábek poslední obět archaické výrazy manipulace nejhorší zážitek kosmonaut netopýr Znamení zvěrokruhu cesta do francie piercing domov pro martany víly oblékání zubař Viditelná temnota Jiří Mahen kalibův neporazitelný nemoci lidí ist styl odborný jostein gaarder smoking revue chichibio
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 601 713
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí