Menu
Šotola Jiří (*28.05.1924 - †08.05.1989)
Tovaryšstvo Ježíšovo
Hlavní dvojici protagonistů tvoří mladý jezuita Vojtěch Had a hraběnka Marie Maxmiliána Slavatovna. Jejich charaktery i osudy vytvářejí svéráznou paralelu. Významnou postavou je prostý a upřímný páter Křižulka, který oproti rozumově založenému Hadovi dospívá ke stejnému poznání citem. Jeho protikladem je bezohledný a fanatický Šimon Hampl. Kompromis mezi vírou a podezřením tvoří život a smrt Matěje Tannera. Na straně odpůrců jezuitů stojí zanícený luterán Ondřej Zich. Důležitou roli hrají sedlák Ondřej Abrahám a jeho syn Jan Křtitel Abrahám, který v symbolické rovině přebírá štafetu po mrtvém Hadovi. Děj je zasazen do východních Čech poslední třetiny 17. století. Na košumberské panství přichází mladý jezuita Vojtěch Had jako zpovědník hraběnky, poznamenané dvojnásobným vdovstvím a smrtí prvních dvou dětí. Pod jejím vlivem začíná procitat z řádové zaslepenosti a vnímat životní perspektivu obyčejných lidí. Jeho touha pomáhat se dostává do rozporu s řádovým principem slepé poslušnosti a on pomalu pochopí, že neslouží zájmům duchovním, nýbrž kořistnickým. Tovaryšstvo Ježíšovo skrze něj mámí hraběnčiny dary a závazky, nakonec ji připraví o celé panství. S rostoucím majetkem a vlivem řádu slábnou Hadovy iluze i hraběnčiny životní naděje. Oba mladé lidi spojuje osamělost, nejistota a bezbrannost vůči nekompromisnímu a záludnému tlaku moci, oba umírají zlomeni. Hadův konec je o to pohnutější, že odchází ze světa s poznáním, že on sám měl lví podíl na hraběnčině tragickém konci. V momentě, kdy se končí životní pouť Hadova, vydává se na tutéž cestu bolestného prozření mladý Jan Křtitel Abrahám. Analogie mezi postavami a motivy je základním principem Šotolovy kompozice. Pomocí opakování konkrétních faktů a situací motivy nejen provazuje, ale také posouvá jejich význam. Libuje si v symetrii a v práci s dvojicemi, staví text na dialogických konfrontačních pasážích. Ačkoli je román založen na historických faktech a reáliích, míří svým významem k soudobé společnosti a jejím nešvarům.
V plastickém Šotolově jazyku se odráží cenná básnická zkušenost. Lyrické momenty podpírá originální slovní zásoba, skloubí se zde funkčně archaické výrazy s hovorovými, někdy až vulgárními. Ironický vypravěč si od svých hrdinů udržuje odstup, neváhá pojmenovat jejich omyly a slabosti, neustále mění úhel pohledu a hodnotící stanovisko.
Zdroj: Martina O., 18.03.2009
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Jiří Šotola - Tovaryšstvo Ježíšovo
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
veselé windsorské apokryfů Aristokratka ve varu výměna Malá baletka zpráva o události petr bezruc marycka hrobka zpěvák the three strangers svatby v domě borůvka Ladislav krokovy dcery polekání Mallarm glóbus na front adrenalinové sporty ulice města Stěhovaví ptáci lovec jelenů existence oste gregor statečnost samuraj záhořovo winston smith bobr
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 611 761
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí