ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­

Stopy vedou k Ivančeně

  • podtitul: Odboj slezských skautů 1938-45
  • autorka Jitka Radkovičková je činná ve skautingu a Centru bratří Mašínů (práce z oboru dějin skautingu)

Publikace mapuje skautský protinacistický odboj ve Slezsku za 2. světové války. Popisuje zavraždění osmi skautů nacisty těsně před koncem války v polském Těšíně.
Knihu doplňuje řada historických fotografií a příloh.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Junák - svaz skautů a skautek ČR v Praze roku 2011 (1. vydání). Počet stran: 344. ISBN: 978-80-86825-59-5.

OBSAH:

Ivančena? Že vám to slovo nebo spíše místo něco říká? Pokud vám na mysl vytanula mohyla těsně pod vrcholem Lysé hory, jste na správné cestě. A stejnou cestou se vydávám dnes i já. Po stopách, které vedou k této mohyle, velkému to symbolu nebojácnosti a oddanosti své vlasti, velkému symbolu a hlavně památce těch, kteří darovali této vlasti to nejcennější, co měli - své životy.

Píše se rok 1938 a ve světě se šíří zlo jménem nacismus. Zasáhlo i naši zemi. Po mnichovské dohodě se začíná zvětšovat vlna, jež většinou s propagandistickou ideologií nacismu nesouhlasí. Vzniká proto mnoho odbojových skupin, které různými - mnohdy až hrdinskými činy - zabraňují nacismu, aby se dostal do srdcí Čechoslováků, kteří už tak trpí zabráním Sudet a pohraničního území.

Jedna z odbojových skupin, která se nazývá Odboj slezských junáků, působí na severní Moravě a spolupracuje s partyzány v Beskydech. Junáci, jak známo, jsou houževnatí, zběhlí a vytrénovaní žít v souladu s přírodou... Proto když je jejich pomoci potřeba, jsou vždy tam, kde se děje bezpráví, vždyť slibovali: "Bránit vlast svou a věrně jí sloužiti v každé době..." Ano, nyní přichází jejich chvíle - a naše stopy vedou k Ivančeně. Tam, kde si připomínáme padlé skauty z Odboje slezských junáků, kteří byli zastřeleni na samém konci války v polském Těšíně na tamním židovském hřbitově.

A právě o těchto skautech, jejich rodinách a jejich přátelství vypráví tato kniha. Popisuje hlavní události kolem skupiny Vládi Čermáka, vedoucího ostravských skautů. Líčí počátky skautingu v Ostravě a pak i následující odbojovou činnost. Jsou zde popsány osudy bezmála dvacítky skautů a skautek, kteří měli k Vladimíru Čermákovi blízko. Válka končí, pro ně většinou tragicky.

V roce 1946 byla založena na Ivančeně pod Lysou Horou mohyla, která je symbolem vlastenectví, statečnosti a přátelství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 31.05.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jitka Radkovičová - Stopy vedou k Ivančeně







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)