ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

   
­­­­

Utrpení mladého Werthera (11)

Klasická novela romantismu. Kreslí morální konflikty mladého muže 18. století, ocitajícího se ve své době ve společensky bezvýchodné situaci.

Díky románu Utrpení mladého Werthera se Goethe stal slavným v celém Německu. Obliba románů v dopisech se do Německa dostala z Anglie v 17. a 18. století. Goethův román v dopisech pochází z roku 1774, je psán v ich-formě a připomíná deník. Námět na knihu převzal ze svého vlastního neštěstí. Podkladem tedy byla jeho vášnivá, leč neopětovaná láska k dceři městského úředníka - Charlottě Buffové. Avšak tato Lotta byla již snoubenkou Goethova přítele, který je v knize znázorněn jako Albert. Mnoho Wertherových vlastností a zálib, jako například láska k Homérovi, je odrazem obliby samotného Goetha. Goethe sám přiznává, že během své nešťastné lásky prošel všemi stádii wertherovské choroby. Místo smrti Goethe zvolil útěk před sebou samým a bez rozloučení ze dne na den opustil Wetzlar. Podobné pocity, které prožíval, se ztotožňují s vyprávěním Wertherovým z 10. září, kdy opouští Wahlheim.

Román je rozdělený na dva díly. První díl vypráví o Wertherově příchodu do městečka Wahlheimu (název je záměrně pozměněn), o jeho seznámení s Lottou a jejím snoubencem Albertem. Werther nám zde přibližuje vzhled přírody společnosti a vztah Lotty ke své rodině. Druhá část pak pojednává o jeho odchodu za prací k velvyslanci, jeho návratu k Lottě a závěrečné pomalé cestě ke smutnému konci: sebevraždě. V Goethově stylu psaní poznáme, že je to velký básník a má cit pro lyriku, protože jeho obrazná pojmenování a metafory nemají konce a dokonce pouhé popisování krajiny či pokoje je výčtem nádherných slov a přirovnání.

Werther odjíždí a hned v prvním dopise se loučí z Vilémem, kterému po celou dobu jeho trápení píše. Ve Wahlheimu se seznamuje s přírodou a okolím a věnuje se malování. Zpočátku se lidí straní, ale postupem času se začíná seznamovat se svými sousedy. Jednoho dne se s nově poznanými přáteli vydá na taneční zábavu. Zde pozná Lottu. Krásnou ženu, kterou od první chvíle obdivuje pro její klid, trpělivost a dobrotu. Stanou se velmi dobrými přáteli a Wertherovo přátelství k Lottě se časem vyvine ve vroucný cit. Werther nedbá varování, že Lotta je zasnoubena a on u ní tudíž nemá žádné šance. Dokonce na ono varování zapomene a bezhlavě se pohrouží do své lásky. Avšak čas příjezdu Alberta, snoubence Lotty, je naplněn a Werther zažívá první okamžiky beznaděje a pochybností. Když se s Albertem poznají, Werther zjistí, že Albert je moudrý a rozumný člověk, že si Lottu zaslouží a upřímně ji miluje. Stanou se přáteli. Jejich přátelství má však zvláštní podobu. Werther zaslepen svojí láskou zapomíná, že Albert se s Lottou opravdu chce oženit, a když mu to dojde, začne se mezi Albertem a jím stavět neviditelná zeď podezření a nenávisti. Se svým trápením se Werther svěřuje svému příteli Vilémovi. Ten mu doporučí odjet a přijmout práci u velvyslance. Werther se nedokáže začlenit do společnosti, jež ho odmítá a vrací se zpátky ke své milované do Wahlheimu. Mezitím se ale Lotta a Albert vzali a Werther tímto okamžikem propadá vnitřní sebelítosti a ztrácí smysl pro dobré chování. Každý den navštěvuje Lottu a vyznává se jí ze své lásky. Lotta jeho přátelství přijímá, ale jeho city neopětuje. Albert si všimne Wertherových častých návštěv a pojme podezření. Od té doby jsou vztahy mezi jím a Wertherem téměř na bodě mrazu. Lotta ho odmítá a on nalézá konečné východisko: smrt. Poslední večer s Lottou se odehrává bez přítomnosti Alberta a Werther předčítá Lottě z Homéra. Poslední dny píše dopis na rozloučenou Lottě a vysvětluje jí své počínání. Nakonec si prostřelí pistolí lebku a ráno zemře.

Zajímavé je vysvětlení sebevraždy. Werther popírá, že by to byl akt zbabělosti, ale přirovnává ji k vyvrcholení nemoci, které když člověk podlehne, není považován za zbabělce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Tesárková, 15.04.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (11)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)