ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Irving John (*02.03.1942)

­­­­

Pravidla moštárny

Děj tohoto příběhu se odehrává ve 40. letech ve americkém státě Maine – přesněji v městečku St. Cloud's, které kdysi prosperovalo těžbou dřeva, ale dnes zůstal jedinou vzpomínkou na jeho zašlý blahobyt sirotčinec, ve kterém nechávaly své nechtěné děti místní prostitutky. Jedním z těchto nechtěných dětí byl i Homer Wells. Po čtyřech nezdařených pokusech se ředitel sirotčince - doktor Wilbur Larch - vzdává naděje na jeho adopci a dítě se stává neoddělitelnou součástí St.Cloud's. Když Homer dosáhne 14-ti let, rozhodne se ho Larch zasvětit do porodnictví a naučit ho základům medicíny, v naději, že si z Homera vychová svého nástupce. Porodnictvím jsou míněny nejen porody, ale i v té době zakázané potraty. Homer je velmi nadaný a zručný, ale odmítne provádět potraty, protože věří, že i malé embryo je tvor.
Jednoho dne do St. Cloud's přijíždí mladý pár - Candy Kendallová a Wally Worthington - oba z velmi vážených rodin v pobřežním městečku Cape Kenneth. Candy je v druhém měsíci těhotenství a ani jeden z mladé dvojice netouží si dítě nechat. Doktor Larch – přesto, že Homera miluje, nebo spíše právě proto - chce aby se Homer dostal i do jiného světa, než jaký zná ze St. Cloud's, a tak požádá Wallyho a Candy, zda by ho nevzali s sebou do Cape Kenneth. Z mladé trojice se stanou nejlepší přátelé. Homer začně pracovat v sadařství rodiny Worthingtonů a bydlet v jejich domě. V této době také začíná válka a Wally, toužící po dobrodružství, se přihlásí jako dobrovolník do Barmy. Tam se jeho letadlo zřítí a Wally je už několik měsíců pohřešovaný. V Cape Kenneth mezitím vzniká citový vztah mezi Homerem a Candy. Candy opět přichází do jiného stavu – tentokrát s Homerem. Oba se rozhodnou nechat si dítě, a proto odjíždí do St. Cloud's, kde Candy porodí syna Angela. Zde je také zastihne zpráva, že Wally je naživu. Nikdo z Cape Kenneth – a především Wallyho matka Olive - se nesmí dozvědět pravdu, a tak Homer a Candy vydávají po návratu ze St. Cloud's Angela za adoptovaného sirotka. Přestože Candy je matkou Angela, syna vychovává spíše Homer. Wally se rychle zotavuje a jediným následkem připomínajícím barmské útrapy je jeho ochrnutí a také impotence. Nedlouho po svém návratu se konečně ožení s Candy. A tak žijí všichni společně v jednom domě – Olive, Candy, Wally, Homer a Angel.
Roky ubíhají a každé léto přijíždí do sadařství parta česáčů. Je to společnost, s vlastními pravidly, které udává jejich předák pan Rose. Patnáct let od narození Angela, přijedou česáči pana Rose i s jeho dcerou Rose Rosovou, do které se Angel zamiluje. Postupně je odhalen Rosův incest s dcerou, která jeho následkem otěhotní. Homer se zapřísahal, že potraty provádět nebude, ale díky tomuto incident si uvědomí nevyhnutelnost interrupcí v některých okamžicích. Provede tedy Rose potrat, a ta ještě tu noc zmizí. Předtím však ještě stihne smrtelně pobodat svého otce. Homer se dozvídá, že doktor Larch umřel a rozhodne se odjet do St. Cloud's, aby se stal Larchovým nástupcem. Před návratem do St. Cloud's ještě Homer s Candy svěří své tajemství Angelovi a Wallymu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Irving patří k autorům, kteří jsou dnes velmi oblíbení a nepřečíst alespoň jednu jeho knihu je pomalu společenským faux pas. Pravidla moštárny jsou druhou knihou, kterou jsem od tohoto autora přečetla a jen mě utvrdila v tom, že jeho knihy mě nijak zvlášť nezasahují. Přes všechny nadšené reakce mých vrstevníků, nepovažuji Irvingovy knihy za tak mimořádného, ale to už je věc vkusu a názoru. Jeho dílům se ale nedá upřít čtivost způsobená především Irvingovým talentem v rozehrávání paradoxů a bizardních situací.
V Pravidlech moštárny Irving rozebírá hned několik témat. Setkáváme se s problémem nechtěných dětí, milostným trojúhelníkem, incestem ale především s otázkou interrupcí. Irving napsal tuto knihu jako útok na americkou společnost, která ještě ve 40. letech zakazovala ženám právo na potrat. Nechci dělat soudce, neznám správnou odpověď na to, jestli je plod lidskou bytostí či ne, eventuelně do kterého týdne je plodem a od kterého týdne už člověkem. Avšak podle mého názoru, by každá žena měla mít právo na svobodnou volbu. Nikdo jiný by neměl rozhodovat o jejím těle a životě, nikdo jiný totiž nemůže posoudit v jaké situaci se zrovna nachází. Ani Irving v Pravidlech moštárny nevnucuje správnou a špatnou variantu. Doktor Larch provádí potraty, protože v nich vidí menší zlo, než v porození nechtěného dítěte (kterých má plný sirotčinec). Mladý Homer potraty neodsuzuje, ale je proti jeho přesvědčení je provádět. Ani jeden z nich není kladný nebo záporný hrdina a čtenář si může vybrat, s kým bude sympatizovat. Důležité ale je, aby se na tento problém dokázal podívat z obou úhlů pohledu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 30.06.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Irving - Pravidla moštárny







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)