Menu
Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)
O myších a lidech (13)
- literární druh: epika
- literární žánr: novela
- vypravěč: er-forma
- kompoziční výstavba: chronologický děj
Lennie - duševně postižený, ale velký a silný muž; občas se chová jako malé dítě, snadno přebírá cizí názory, nad ničím nepřemýšlí a má mizernou paměť; i když má velkou sílu, nemá žádné sklony k agresi a je velice hodný; na slovo poslouchá svého přítele George a udělal by pro něj cokoli; když mu dá George facku, nikdy mu ji nevrátí a lituje své chyby; má velmi silnou iluzi o hospodářství se zvířaty a na poli; jeho životním pohonem se stává sen, že bude na hospodářství opatrovat králíky, hladit je a nosit jim vojtěšku, aby měli co jíst; bojí se, aby mu George králíky nezakázal; také má sklon k hebkým věcem; často nosí v kapse myš, kterou hladí, bohužel ji vždy svou silou rozmáčkne... STRUČNÝ DĚJ: Dva kamarádi, George a Lennie, se k sobě dostali, když Lenniemu umírala teta, která o něj pečovala. Teta v poslední hodince požádala George, jestli by se o Lennieho postaral. George s tím souhlasil, a tak se z nich stala nerozlučná dvojice.
Oba mají sen, že si vydělají peníze, budou mít vlastní hospodářství, kde budou chovat králíky, slepice, krávy i prasata a bude jim dobře až do konce života. Peníze si vydělávají tak, že chodí na ranče a nechávají se najímat jako nádeníci. Děj knihy se odehrává na ranči u obce Soledad, na který kamarádi přijdou pracovat. Kromě nich tam pracují kočí, uklízeč, koňař a mrštný boxer Curley, který Lennieho provokuje, a jeho žena.
Tvrdohlavý Lennie seznámí některé rančery se svou iluzí o hospodářství, a tak se k němu chtějí po výplatě přidat. Příběh končí smrtí Curleyovy ženy, které Lennie nedopatřením zlomí vaz a následnou vraždou Lennieho, jehož George zastřelí, protože usoudí, že jeho smrt bude pro oba lepší. Lenniemu totiž hrozilo zlynčování od Curleyho a George už neví, jak situaci vyřešit. JAZYK: Autor často používá nespisovné výrazy. Hlavně pokud spolu mluví dva rančeři. Používá slova typu bejval, řek, z tý, velkej, silnej, žádnej kůň nesebral kopytem... DOBOVĚ LITERÁRNÍ KONTEXT: Kniha byla poprvé vydána v roce 1937.
John Steinbeck byl významný americký spisovatel z první poloviny 20. století. Psal povídky (Nebeské pastviny; Údolí bez konce; Perla; Krásný čtvrtek), romány (Kalich zlata; Neznámému bohu; Pláň Tortilla; Hrozny hněvu) a novely (O myších a lidech; Ryzáček; Plameny zářivé). DOPLŇUJÍCÍ OTÁZKY: Co bylo hlavní myšlenkou příběhu? Co si myslíš o jeho konci?
Hlavní myšlenkou příběhu bylo přátelství mezi Lennieem a Georgem, kdy by jeden pro druhého udělal cokoli.
Konec příběhu je velice silný a dojemný, autor krásně vystihl Georgovy pocity během vraždy kamaráda. Co bys v knize změnil(a)? Proč?
Na knize bych nic neměnil, pouze by ji to zkazilo. Čím tě kniha obohatila, co se ti na ní líbilo/nelíbilo - a proč?
Na knize se mi líbil příběh, který je zároveň krásný a zároveň zachycuje život ve třicátých letech minulého století. Kniha je hodně krátká a nejsou v ní zdlouhavé pasáže "o ničem". I když většina příběhu nezvedá čtenáře ze židle, tak se kniha dobře a rychle čte. Moc se mi líbila a konec na mě velice zapůsobil. Vyber a vypiš jeden citát, pasáž z knihy, která tě zaujala.
"Georgi, tichoučce."
Žádná odpověď.
"Georgi!"
"Co chceš?"
"To já, Georgi, jen tak. Já o ten kečup ani nestojím. Já bych si ho nevzal, ani kdyby byl tady vedle."
"Kdyby tady byl, co by sis nemoh vzít?"
"Já bych si vůbec nevzal. Já bych nechal všechno tobě. Moh by sis s ním ty fazole celý zalejt, a já bych na něj ani nešáh."
George civěl zakaboněle do ohníčku.
"Jak si vzpomenu, jaký já bych měl bez tebe báječný časy, div se ti z toho nezblázním. Vím já, co je klidná chvilka?"
Lennie stále ještě klečel. Hleděl jinam, do tmy za řeku. "Georgi, to mám tedy od tebe odejít, abys měl ode mě pokoj?"
"Kam bys, prosím tě, moh jít?"
"I leckam. Tamhle na ty hory. Našel bych si tam někde jeskyni."
"Není možná! A co bys tam jed? Aby sis našel něco k jídlu, na to nemáš dost filipa."
"Však já bych si, Georgi, už něco našel. Ňáký parádní jídlo s kečupem já nepotřebuju. Ležel bych si na sluníčku a nikdo by mi nic neudělal. A kdybych přišel na ňákou myš, moh bych si ji nechat. Žádnej by mi ji nebral."
George na něho vrhl pátravý pohled.
"Bylo to ode mě ošklivý, viď?" Na této pasáži je krásně vidět přátelství mezi Georgem a jeho duševně postiženým kamarádem.
Zdroj: Jslavia, 20.11.2016
Související odkazy
Čítanka | - | Hrozny hněvu |
- | Na východ od ráje | |
- | O myších a lidech | |
- | Pohár zlata | |
- | Toulky s Charleym |
Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (13)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
akela Hluk a vřava ráno na pobřeží svatojánské samuel beckett krakonoš mýtus o sisyfovi kluci darebáci a pes Sumerská literatura židovské pověsti pořekadlo rodinné dědictví truchlivý bůh terminologie Karlštejně co bych dělal plzeň hitchcock tokyo noční hlídka alexandr dumas tesák doyle hromadná popis knihy humoreska halloween dale carnegie sofie železná košile
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 554 003
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí