Menu
Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)
O myších a lidech (2)
Lennie a George měli společný sen o malém hospodářství, kde budou svými pány, a kde se bude moct Lennie starat o své vytoužené králíky. George dokonce vyhlédnul malou farmu, kterou vlastnili staří manželé a byli ochotni ji prodat. Proto, když přicházejí na ranč v Soledadu, chtějí tam vydržet co nejdéle, aby si vydělali na svůj sen, ale jejich cesta za vysněným hospodářstvím se brzy zkomplikuje. Jednoho dne Lennieho napadne správcův syn Curley, který se neustále snaží ostatním dokazovat svou převahu - snad kvůli své malé postavě a snad také kvůli žárlivosti na svou novopečenou manželku, která se sama potuluje po ranči a snaží se navázat kontakt s ostatnímu muži z ranče. Lennie se Curleyho útoku brání a kvůli své obrovské síle mu rozdrtí ruku. Tento spor mezi sebou ještě urovnají, ale Curley čeká na vhodnou příležitost, aby Lenniemu oplatil tuto potupu.
Lennie si jednoho večera hraje se štěňátkem, ale opět neodhadne svou sílu a zlomí mu vaz. Najednou se u něj objeví Curleyho žena a chce si s ním povídat. Začne mu vyprávět o svém zpackaném životě, zatímco on mluví o svých králíčcích, jak je rád hladí a mazlí se s nimi. Ona mu nabídne, aby si pohladil její vlasy, na které je náležitě hrdá. Lenniemu se to zalíbí a hladí ji stále silněji a silněji až Curleyho žena začne křičet. Lennie je celý vyděšený, ucpe jí ústa a drží hlavu. Při svém vyděšení si neuvědomí, jak silně ji tiskne a zlomí ji vaz. Ví, že provedl něco špatného a uteče. Když muži najdou Curleyho mrtvou ženu, vydají se Lennieho hledat a Curley vyžaduje jeho zlynčování. George ví, kam se Lennie běžel schovat, jde za ním, a aby ho ušetřil krutému zacházení, zastřelí jej. VLASTNÍ NÁZOR: Tuto novelu Steinbeck obohatil o mnoho dramatických prvků, vlastně jde o "pokus napsat hru, která se dá číst, nebo román, který se dá hrát." Nutno dodat, že jde o pokus opravdu zdařilý. Vzhledem k tomu, že jsem viděla i divadelní zpracování, můžu srovnávat. Obě provedení jsou stejně zdařilé a působivé, ale jevištní provedení přece jen o něco více vtáhne do děje a chytí u srdce.
Pro Steinbeckova díla je charakteristické dokonalé vykreslení přírody a vztahu člověka k ní. Jeho lidé bývají součástí skupiny, rodiny, shluklé menšiny, výpravy či povolání. I v této knize se objevuje celá galerie postav, které spojuje podobný osud, a kteří se setkávají na jednom ranči. Jednou z postav byl starý mrzák Candy. Když zaslechl o Georgově a Lennieho vysněném hospodářství, nabídl jim své naspořené peníze, které činily polovinu potřebné sumy, za to, že ho tam nechají dožít. Zatím dost nerealistický sen se tak pro ně stal dosažitelným. Dalším obyvatelem ranče byl černoch Crooks. Bydlel sám, oddělený od ostatních kvůli barvě své kůže. Zvykl si ale na tento způsob života a sám si zachovával od bílých odstup. Náplní jeho života byly knihy a práce. Když se s ním Lennie jednou zkoušel spřátelit, odháněl ho od sebe a choval se k němu nevrle. Přesto - i když to nepřiznal - byl rád, že si aspoň na chvíli může s někým povídat a není sám. Nejuznávanější osobou ranče byl koňák Slim, aniž by si musel svou autoritu jakkoliv vynucovat. Pravý opak představoval zakomplexovaný majitelův syn Curley, který si vymáhal úctu zastrašováním a násilím. Jedinou ženskou postavou byla Curleyho krásná, ale záletná manželka. Chodila po ranči provokativně nalíčená a vyzývavě oblečená a pod záminkou, že hledá svého manžela, se snažila upoutat pozornost každého muže na ranči. Každý ji považoval za děvku a odmítal se s ní bavit, aby se nedostal do problémů s žárlivým Curleym. Ve skutečnosti ale Curleho žena nebyla záletná děvka, jen mladá žena zklamaná svým dosavadním životem, která místo kariéry u filmu skončila s mužem, kterého ve skutečnosti ani neměla ráda. Toužila tedy jen po tom, aby sem mohla někomu vypovídat a také po tom, aby se zbavila své osamělosti.
O myších a lidech je překrásný příběh o přátelství dvou protikladných mužů, kteří se liší od všech ostatních dělníků, jen tím, že chodí po světě spolu. Píšu sice "jen", ale ve skutečnosti to znamená mnoho - mají totiž jeden druhého, někoho komu se můžou vypovídat, podělit se s ním o své radosti i starosti. Lennie byl velkým dítětem, pro něhož George představoval otce i přítele, někoho, na koho se mohl spolehnout, komu věřil, koho poslouchal, kdo měl vždycky pravdu a na kom závisel jeho život. Pro George znamenal Lennie přítěž, často se na něj osočoval, vyčítal mu jeho existenci a snil o tom, jak by se měl skvěle, kdyby nebylo Lennieho. Ale přesto všechno měl Lennieho rád a nikdy, i když to tolikrát opakoval, by ho neopustil. Navíc je spojoval společný sen – vlastní hospodářství, kterému chtěli obětovat všechno. Ale vše se zhroutí, když Lennie zabije Curleyho ženu. George čeká nelehký úkol – musí také zabít, zabít svého jediného přítele – paradoxně je to to nejlepší, co pro něj v danou chvíli může udělat. Nechá Lenniho zemřít naivně zasněného a šťastného s vidinou toho, po čem vždy toužil. Tak umírá Lennie a s ním i jejich krásný společný sen.
Ptáte se, proč je tato novela tak oblíbená a působivá? Protože je o vztazích i o samotě, o snech i o zklamání, krutosti a nevypočitatelnosti života. Prostě proto, že je o lidech – tedy o každém z nás. CITÁT Z KNIHY: "Takovejch, co to tak táhnou spolu, není moc," zamyslel se Slim. "Proč to je, nevím. Snad mají všecky na tom našem pitomým světě jeden z druhýho strach." "Takovej člověk, co chodí jako my dělat po rančích, je na tom světě opuštěnej jako kůl v plotě. Neví, co je to rodina. Neví, co je to vlastní kout. Přijde na ranč, vydře si těch pár šestáků a pak se sebere do města a tam ty svý šestáky rozfofruje, a netrvá to nikdy dlouho, a vláčí kostru zase na jiným ranči. Takovej člověk ti nemá, nač by se moh těšit."
Lennie byl celý šťastný. "To je ono – to je ono! A teď povídej, jak je to s náma."
George vykládal dál: "S náma je to jiný. My máme před sebou budoucnost. My si máme s kým promluvit, a to dělá moc. My nemusíme vysedávat po putykách a rozhazovat tam šestáky, jako takový, co nemají kam jít Takový, když se dostanou do kriminálu, tak tam můžou třeba zcepeně, a ani pes po nich neštěkne. Ale s náma je to jiný."
Tu mu Lennie vpadl do řeči: "Ale s náma je to jiný. A proč? Protože... protože já mám tebe – a o mě se staráš ty, a ty máš mě – a o tebe se starám já. Proto." Blaženě se rozesmál. "Povídej, Georgi, dál."
"Jednoho krásnýho dne si dáme svoje šestáky dohromady a koupíme si maličkej domeček s ňákým tím kouskem pole a krávu a pár prasat a..."
"A budeme mít všecko, co hrdlo ráčí," rozjásal se Lennie. "A budeme si držet králíky. Povídej dál, Georgi! Co všecko budem mít na zahrádce, a o těch králících v kotcích, o tom, jak v zimě bude pršet, a o těch kamínkách, a o tý smetaně na mlíce, co se skoro ani nedá prorazit. Povídej mi o tom, Georgi!"
Zdroj: belisima, 23.06.2004
Související odkazy
Čítanka | - | Hrozny hněvu |
- | Na východ od ráje | |
- | O myších a lidech | |
- | Pohár zlata | |
- | Toulky s Charleym |
Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
Děti kapitána Granta analytický článek prutrž Zelená hora Süskind santa erasmus horské kolo únor 1948 V síti vzducholod parfém flaubert Mořský vlk co mě zajímá katakomby loupežnická pohádka Romain Rolland Jerome Klapka Jerome umučení ježíše Slečna Julie daidalos hornik přednosti vědění na západní vosí hnízdo slavná+osobnost Frank Wedekind konektory Neruda
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 908 586
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí