Menu
Swift Jonathan (*30.11.1667 - †19.10.1745)
Gulliverovy cesty (3)
- jedná se o utopický román - fantastické prvky, ideální společnost
- dílo je fiktivním cestopisem hlavního hrdiny, spisovatele Lemuela Gullivera, ale forma působí velmi věrohodně - forma deníku, retrospektivní styl a odkazy na skutečné historické osobnosti (Herman Moll, Ferdinand Cortez...)
- dílo nám může připadat inspirováno Oddyseou - dlouhá pouť hlavního hrdiny a poznávání neznámých a fantastických krajů
- celá kniha je prodchnuta odporem k lidské společnosti, zprvu autor pouze ukazuje nedostatky společnosti, v posledním příběhu se ubírá až k nemilosrdné kritice (kniha byla v některých místech ve své době i cenzurována, šlo o odstavec, kde autor přirovnával anglickou společnost k Jahuům)
Hvajninimové (z anglického Houyhnhnm - překladatel se domnívá, že jde o citoslovce koňského řehtání) jsou koně obdařeni rozumem, ve své zemi stojí na vrcholu evolučního vývoje; jsou inteligentní a přátelští, v některých směrech (převážně v těch dobrých - řemesla, společnost...) se chovají jako lidé, ale neznají nic špatného (lež, pýchu, války...)
Jahuové (z anglického Yahoo = zvíře v lidském těle) jsou tělem jako lidé, ovšem bez jakéhokoliv rozumu; v zemi Hvajninimů jsou chováni jako dobytek a představují všechny neřesti, které jsou ovšem dobře vztáhnutelné na tehdejší anglickou společnost, i když se to na první pohled nezdá; jde o jakousi alegorii na Irskou domorodou společnost, jež pod anglickou "okupací" byla nucena žít mnohdy až na úrovni zvířat.
Spisovatel je zde zástupcem "civilizace"; z počátku si nepřipouští, že by mohli existovat i jiní inteligentní tvorové než lidé, později si však zdejší nezkažený život zamiluje a vytvoří si odpor ke všem Jahuům, i ve své vlasti. Gulliver je na ostrov vysazen posádkou lodi, kde byl kapitánem, ovšem námořníci se vzbouřili a svrhli ho.
Seznamuje se s Hvajninimi, kteří ho zpočátku považují za pouhého nevzdělatelného Jahua, ovšem Gilliver se naučí Hvajninimské řeči a brzy se s nimi spřátelí.
Nakonec se však Hvajninimové rozhodnou vyhladit všechny Jahu (jediný společný negativní prvek s lidmi) a nahradit je po všech stránkách lepšími osly.
Gulliver je tedy nucen odejít, se všemi se rozloučí a velmi nerad opouští jejich ostrov a později je portugalskou lodí, i přes svoji nevoli, převezen zpět do Anglie, kde si pomalu zvyká na zkaženou lidskou společnost. VLASTNÍ NÁZOR: Kniha se čte velmi dobře, protože kapitoly jsou krátké, příběh má rychlý spád a jsou zde užívány kratší, dobře srozumitelné věty a souvětí, je ovšem nutno si opatřit vydání s vysvětlivkami, kvůli skrytým významům některých nenápadných a rádoby bezvýznamných prvků.
Zdroj: Jakub Kazda, 13.12.2006
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Jonathan Swift - Gulliverovy cesty (3)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
Podívánky Distanční výuka rým sdružený akta rady zkušeného dábla mag design mladík v exilu Émile Zola mudrosloví Na pouti bachův absolutismus píseň o lásce puberťáci letni bourka samuel beckett výprodej cesta do Indie karl marx listí rozhodování incest Biblické postavy česká básen strašidelná noc zrozen Komentář lovci mamutu lituji Mahábhárata
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 479 603
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí