ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

   
­­­­

Dekret kutnohorský

- psáno roku 1841

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Rok 1408 - 17.1.1409, Praha

HLAVNÍ POSTAVY:

Anselm z Frankensteina, Hedvika - jeho dcera, Boček z Lepotic, král Václav, student Kuchynka, Jeroným Pražský

DĚJ:

Když se měl volit nový rektor Univerzity, chytil se slova Jan Hus a přišel s myšlenkou upravit počty hlasů na Univerzitě. Do nynějška měli Češi pouze jeden hlas a cizinci (Bavoři, Sasové a Poláci) měli tři hlasy. Hus chtěl tento poměr 1:3 změnit na 3:1. Češi se na jeho stranu samozřejmě přiklonili a i králi Václavu se tato myšlenka líbila. Ale to jen do té doby, než se dozvěděl, že se do Čech šíří kacířství a Viklefovy myšlenky, které okamžitě zákonem zakázal.
Jak bylo tedy opět zveřejněno, že cizinci v tomto sporu zvítězili, Anselm z Frankensteina, který vystupoval na poradě silně proti Husovi, byl velmi rád. V době nesváru, když ho navštívil český přítel Boček, ho vyhnal ze svého domu a to jen proto, že nechtěl mít nic společného s Čechem. Anselmova dcera Hedvika však Bočka postrádala. Proto ho Anselm hned po zveřejnění výsledku pře pozval do svého domu, aby byli opět přáteli a aby dal požehnání ke vztahu Bočka a Hedviky. Jeho podmínkou však bylo, že se mu Boček nikdy nepostaví ve veřejných záležitostech.
Boček se tedy držel jen doma, kde tvořil básně, nebo v domě své milé. Mezi české přátelé již nechodil. Pražští mistři si toho všimli a vyslali za ním Jeronýma. Ten mu řekl, že Češi mají v plánu napadnout královo rozhodnutí a chtěli by poslat Bočka, aby vyjednal jejich požadavky. To ale kvůli své lásce nemohl udělat. Pustil se do pře s Jeronýmem, který od něho odcházel se zklamáním. Zklamání a žal v sobě nesl i Boček. Čeští studenti se mu jen vysmívali, a proto se rozhodl promluvit s Anselmem. Řekl mu, že se musí postavit za svůj národ. To ovšem znamenalo konec vztahu s Hedvikou.
Ten večer, co se ve zlém rozešel s Anselmem, chodil Boček ulicemi, aniž by věděl, kam míří. Tu se střetl se skupinkou proti sobě stojících českých a německých studentů. Chtěl jim zabránit v roztržce, když dostal ránu mečem. V tu samou chvíli se tam objevil král Václav a všichni se rozutekli. Jen student Kuchynka zůstal a staral se o Bočka. Poté, co odnesli Bočka domů a zajistili mu doktora, uchýlil se Kuchynka s králem Václavem a jeho doprovodem do hostince "U Červené lišky". Tam dal Václav studentovi písemný slib, že za noční roztržku i za žerty na Bočkův účet nebude potrestán. Poté král opět odcestoval.
Boček byl nemocen velmi dlouho. Starala se o něho jeho hospodyně Háta, ale především její mladá dcera Marie, která u něho trávila veškerý svůj čas. Protože Boček křičel ze spaní Hedvičino jméno, Marie ji přesvědčila, aby za ním přišla. Boček ale blouznil a považoval Marii za Hedviku a pravou Hedviku vyháněl. Ta v tom viděla Bočkovu lásku k Marii a odešla.
Byla právě pozdní noc a cestou potkala skupinu českých studentů. Od nich ji zachránil student Kuchynka a také projíždějící král a doprovodem. Jeroným s Kuchynkou doprovodili Hedviku domů a poté společně s králem zašli do hostince. Jeroným mu tam nastínil situaci v Praze - stále vzrůstající nepokoje Čechů a cizinců, kteří se přeli o počet hlasů na Univerzitě. Tuto myšlenku dokončil Kuchynka, který získal ústní příslib krále, že při oficiálním návratu do Prahy tuto věc projedná.
Král také přikázal lenivému a hamižnému Sekyrkovi vzít si za ženu obtloustlou kramářku z hostince. Kuchynka jim měl jít za mládence a král dostal nápad, aby družičkou byla Hedvika. Když se doneslo k Anselmovi, že by měla jít jeho dcera za družičku prostým a ještě k tomu českým lidem, rozzlobil se. V této době se již hrotily roztržky Čechů a cizinců a Anselm viděl, že Češi začínají mít navrch, a proto jedné noci i s Hedvikou zmizel a nikdo nevěděl kam.
Češi nemeškali a když se dozvěděli, že se Václav uchýlil do Kutné Hory, vyslali za ním posly, kteří po několika dnech vyjednali nové uspořádání hlasů na Univerzitě ve svůj prospěch.

CITÁT Z KNIHY:

Třetí den na to vraceli se poslové mistrů českých do Prahy, nesouce potvrzení královské, onen pověstný dekret Kutnohorský ode dne 17. ledna léta Páně 1409. Tímto dekretem potvrdil Václav "pevně a určitě, aby mistrové národu českého v každé radě, při každém rozhodování, zkoušení, volení a jakémkoli jiném počínání vysokých škol Pražských tří hlasů mívali, a tohoto práva nyní a na věčné časy užívali."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 24.10.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Báchorka o zamilované ústřici
-Bláznivý houslista (Povídky novověké)
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (6)
-Jan Hus
-Lazebníkův Nový rok
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Otec ukrutník (Povídky novověké)
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Po bále (Povídky novověké)
-Pomoc ex tempore (Povídky novověké)
-Poslední Čech
-Praha, Praha (2), Praha (3), Praha (4), Praha (5)
-Přítel a náhoda (Povídky novověké)
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tu vězí trn! (Povídky novověké)
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlast a matka
-Vlastenci
-Zloděj
-Žhoucí sklep
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Dekret kutnohorský







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)