Menu
Linda Josef (*asi 1789 - †10.02.1834)
Záře nad pohanstvem nebo Václav a Boleslav
- 1818
- záře v názvu představuje křesťanství; celý román je pak pojat jako boj mezi křesťanstvím a pohanstvím (sám autor v textu neupřednostňuje ani jednu z ideologií: "Věci zcela zavrhovati, nebo zcela vychvalovati - může jen člověk ten, jehož rozum a cit jsou neomylná pravda.")
Záře nad pohanstvem je koncipována do básnické prózy rozčleněné do 7 kapitol, kde dějový prvek je potlačen. Dominantní tematickou složku tvoří popisné pasáže bohaté na konstantní epiteta a přirovnání. Typickým prvkem textu je zvukomalebnost. Forma díla je tektonická. Jedná se o vypravování "ab ovo" (= "od vajíčka", tedy chronologicky) a chronologickou kompozici. Retrospektivní pasáže nejsou častým prvkem. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství ELK v Praze roku 1949. Počet stran: 191. OBSAH: Je svatvečer velkého boha Svantovíta. Naši předkové přicházejí do jeho svatyně a přináší oběti: ženy potraviny a mládež vonné polní byliny.
Velebný stařec kněz Chasoň vejde do svatyně, oděn v medvědí kůži a opásán starověkým mečem. Po západu slunce se modlí Chasoň před Svantovítovou sochou a lid prozpěvuje zbožné písně.
Přichází hrdina Zbyslav a děkuje bohu, že ho zachránil před utonutím ve Vltavě. Chasoň vypravuje o příchodu praotce Čecha, o Libuši, Ctiradu a Šárce. Křesťanství vnikalo tehdy mocně do naší země. Byl pokřtěn Bořivoj, Vratislav i Václav. Když se Václav dozvěděl, že byl opět pokřtěn veliký dav lidu, dal propustit z vězení Zrosta a jeho společníky, kteří se pokusili zavraždit knížete.
Boleslav vyčítá Václavovi, že křesťanství volá do země cizince.
Podivín oznamuje bitvu mezi křesťany a pohany. Oba bratři spěchají na místo boje. Drahomíra se snaží usmířit bratry, ale marně. Ve Svantoháji panuje hlučné veselí; jsou páleny oběti a potom se jí a pije medovina z velkých rohů.
Boleslav posílá Chasoně na Vyšehrad, aby pozval Václava na pozítří, protože bohové mu seslali novorozence. Starý kněz mu vysvětluje jeho sen a Boleslav si umiňuje zabít svého bratra, aby zachránil svůj národ před cizinci.
Zrost varuje Václava před cestou, ale Václav nedbá jeho výstrahy. Na Boleslavově hradě se koná skvělá hostina. Boleslav vyvolá hádku a vyzve Václava, aby soubojem rozhodli, kteří bohové jsou mocnější. Václav odmítne.
Když za noci ubírá se k chrámu, Boleslav vyběhne za ním a dvakrát ho mečem udeří do hlavy. Nato mu vrazí meč do týlu. Po vraždě se u něj dostaví lítost a Boleslav sám pociťuje touhu po nové víře...
Zdroj: Veru, 06.02.2019
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Josef Linda - Záře nad pohanstvem nebo Václav a Boleslav
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
Velké překvapení prázdninový příběh horko mrazík Kapesní povídky hobiti Kohout poník euripides analýza jostein gaarder epos beowulf proměna Wodehouse týden v tichém domě olympijské hry nejhorší místo co bůh andromeda Benešová kosmova kronika Ignát Herrman stridavy rym Janáček Bítníci Česká republika výkladový postup banánové rybičky václav z michalovic nacionalismus
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 935 446
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí