ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

   
­­­­

Lvíče


ÚVODEM:

Svému románu Lvíče dal jeden z našich nejvýznamnějších současných prozaiků Josef Škvorecký (narozen 27. září 1924 v Náchodě) neobvyklý podtitul Koncové detektivní melodrama. Kniha, napsaná ještě v domácím prostředí (v letech 1963-1967), vyšla v nakladatelství Československý spisovatel v roce 1969, který se stal pro autora zároveň přelomovým rokem jeho odchodu do exilu.

STRUČNÝ OBSAH:

Děj této knížky se odehrává v parném létě na přelomu 50. a 60. let v intelektuálním prostředí v Praze. Jako hlavní hrdina se nám představuje mladý redaktor Karel Leden, jenž je vášnivě zamilován do slečny Stříbrné. K lásce (nebo spíše sexuální vášni) k slečně Stříbrné je schopen všeho, např. rozchod se svou dívkou, potupení svého nejlepšího kamaráda. Leč přes všechny plány a intriky se slečna sblíží právě s nejlepším Karlovým kamarádem. Děj vrcholí na redakční party kdesi na chatě u rybníka, kde je "náhodou" přítomna i slečna Stříbrná. V noci dojde k vraždě šéfa nakladatelství, ale policie případ uzavře jako náhodnou smrt. Karel ovšem zjistí, že vrahem je slečna Stříbrná (motiv: její starší sestra židovského původu byla šéfovou přítelkyní v době příchodu nacistů. Šéf ji tehdá opustil a sestra zemřela).

SMYSL DÍLA:

Odhaluje čtenáři zákulisí nakladatelského prostředí i s jeho dnes již těžko uvěřitelnými, tehdy však zcela běžnými praktikami. Škvorecký zde těžil ze svých vlastních prožitků a zkušeností z období činnosti nakladatelského redaktora. Zasvěcení pamětníci navzdory autorovu výslovnému upozornění, že se zde "nezpodobňují reální lidé, nýbrž pouze reálné postoje v rudimentárních manifestacích", dokázali některé postavy identifikovat s konkrétními literáty. Z knihy je poznat až satirická linie, která se vysmívá skoro až schizofrenii postav. Dělají úplně jiné věci, než o kterých jsou přesvědčeny. Škvorecký prolíná vypravování cizími slovy a to hlavně francouzskými.

NĚCO O AUTOROVI A JEHO VZTAHU K VLASTI:

Proč dostal pan Škvorecký státní vyznamenání za literaturu až tak pozdě, to opravdu nevím. Možná je to tím, že pan Havel nemá k emigrantům (ne exulantům) zrovna nebeské myšlenky, což je znát z řady jeho výroků (B.Čelovský – Emigranti)

VLASTNÍ POCIT Z KNIHY:

Kniha se mi dobře četla ze dvou důvodů. Prvním je určitě myšlení hlavního hrdiny a jeho vztah k ženám, se kterým se často dokáže mladík jako já ztotožnit. Tím druhým je vylíčení prostředí komunistického státu na začátku budování kultu osobnosti.
Román se mi četl opravdu dobře zvláště u příjemné hudby P.Gabriela a 2dc bílého Savignon blanc 1999. Knihy Škvoreckého doporučuji všem.

Škvoreckého román Lvíče byl širší veřejnosti představen i v úspěšné filmové podobě pod názvem Flirt se slečnou Stříbrnou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Makis, 30.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Lvíče







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)