ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

   
­­­­

Sedmiramenný svícen

Vzpomínková kniha utkaná ze sedmi životních příběhů židovských obyvatel malého českého městečka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 1964 (1. vydání). Ilustroval František Hudeček. Počet stran: 129.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Za 2. světové války a před ní v blíže neurčeném městečku K.

OBSAH:

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Kniha je rozdělena na různé příběhy, proto jsem se rozhodl, že popíšu ty nejzajímavější z nich.

Pan doktor Strass
Pan doktor Strass byl starší člověk, bydlel a měl svou ordinaci ve vile, která spíše připomínala zámek. V čekárně před jeho ordinací bylo vždy prázdno, nejvýše tři lidi. Pan doktor Strass jezdil v otevřené, nejméně šest metrů dlouhé Lancii. Ve čtvrté třídě dostal vypravěč zápal plic, po vyléčení žloutenku a znovu zápal plic a pohrudnic. Bylo to s ním tak špatné, že mohl umřít, střídalo se vědomí a nevědomí s hroznými sny. Pan Strass ho zachránil novým lékem z Londýna, což byly pravděpodobně penicilínové injekce. Poté co přišel Hitler, musel vypravěč přestat chodit k panu Strassovi a začal chodit k panu doktorovi Labskému, kam ale moc nechodil, neboť založil kapelu a na nemoci přestal myslet. Když po nějaké době potkal pana Strasse, nesl si vypravěč saxofon a pan doktor se zeptal, co to je. A po odpovědi se zarazil, chtěl asi říci něco o tom, že to nedělá dobře vypravěčovým průduškám, ale nedořekl to, protože už do toho podle hitlerovských nesmyslných vyhlášek neměl co mluvit. Pak se vypravěč dozvěděl, že pana Strasse oběsili v Terezíně, protože prý nepozdravil nějakého esesáka.

Pan učitel Katz
Když vypravěč chodil do třetí třídy, začal se učit němčinu u pana učitele Katze, jenž bydlel v Židovské ulici a učil židovské náboženství a rovněž byl kantorem v synagoze.
Pan učitel učil vždy v kuchyni a jeho žena poslouchala. Jak se vypravěč postupně učil, přešel od učení slovíček na pohádky. Když začala válka, chodil vypravěč k panu Katzovi nadále, i když už němčinu dobře uměl, a povídali si o situaci. Až jednou se v novinách objevil anonymní článek o tom, že otec vypravěče posílá svého syna k Židovi na němčinu, a proto musel vypravěč přestat chodit. Poté co otce vypravěče za židumilstství zavřeli do koncentráku, potkal vypravěč pana Katze na náměstí a na truc s ním šel až k učitelově domu přes celé náměstí. Naposledy viděl vypravěč pana Katze před transportem.

Eine kleine Jazzmusik
Když vojáci vymazali svobodu z Evropy, tak vypravěč s partou objevil jazz. V Nakoncovic vile si dokola pouštěli první desku s jazzem, jakou kdy slyšeli. Pak Pavel Nakonec, alias Paddy, vymámil na otci jazzovou trubku. V roce čtyřicet se jim podařilo sestavit swingovou kapelu se zpěvačkou Suzi Braunovou. Proti jejich koncertu se ale spikli všichni, co mohli, ředitel místního gymnázia pan Czermak i Regierungskommissär Kühl. Kapela pořádala koncert jako pražská skupina Maskovaní bandité, pana ředitele poslali zfalšovaným dopisem na předávání cen svatováclavské orlice v Praze, a tak se koncert mohl konat. Na koncertě hráli skladby černošských skladatelů pod jinými jmény. Sice hráli v maskách, ale byli prozrazeni. Paddy dopadl nejhůře, zastřelili ho na Pankráci, všichni ostatní byli vyloučeni ze škol na území protektorátu. Suzi Braunová zabila pana Bronzorypa, který je udal, a spáchala sebevraždu.

HLAVNÍ POSTAVY Z VYBRANÝCH POVÍDEK:

pan Strass - obětavý židovský doktor, který pro zdraví svých pacientů udělal vše; byl to starší pán se zrzavými vousy, asi byl poměrně zámožný
pan Katz - hodný pan učitel němčiny; žil poměrně skromně, měl cukrovku
Paddy (Pavel Nakonec) - kapelník swingové kapely místního gymnázia, skvělý trumpetista a zakladatel kapely; měl rád Suzi Braunovou, která ho nakonec pomstila

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, je napínavá, nedá se od ní odtrhnout. Zajímavě popisuje život na "maloměstě" za války a osudy tamějších Židů. Jak se dá z tématu usoudit, není veselá, nýbrž smutná. Doporučil bych ji všem, kteří se alespoň trochu zajímají o historii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mozek97, 19.05.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Sedmiramenný svícen







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)