ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Machar Josef Svatopluk (*29.02.1864 - †17.03.1942)

­­­­

Magdalena (3)

Román ve verších významného prozaika, básníka, novináře a jednoho ze zakladatelů České moderny, který vznikl během autorova vídeňského pobytu a poprvé byl publikovaný roku 1893.
Hlavní hrdinka románu se sice jmenuje Lucy, vše ale nasvědčuje tomu, že se zde Machar nechal inspirovat slavnou biblickou postavou Marií Magdalenou, jež se objevuje v titulu této skladby. Podobně jako Magdalena i Lucy vykonává nejstarší řemeslo na světě, ke kterému byla donucena svým otcem, který pro nadměrné požívání alkoholu musel opustit učitelskou dráhu. Lucy se tak dostává do místního vykřičeného domu, jenže téměř vše, co vydělá, jí otec zabavuje. V tomto prostředí se Lucy seznámí s Jiřím, typickým představitelem zámožné měšťanské třídy, jenž žije velmi pohodlným a zahálčivým stylem. Jiřího Lucy zaujme jak krásou, tak i nešťastným osudem. Snaží se jí proto pomoci a podaří se mu s ní z nevěstince odejít. Happyend se však nekoná, protože spolu s Lucy a Jiřím kráčí na nové cestě i její pověst prostitutky, cejch padlé ženy, který je pro tehdejší patricijské vrstvy zcela nepřijatelný. Toto odmítnutí se pochopitelně odrazí i v jednání Jiřího a Lucy, jež prochází stále se stupňující kalvárií urážek a osočení, se pro něho brzy stane obrovským břemenem, jehož se nakonec rozhodne zbavit...
Macharův román, psaný nerýmovaným trochejským veršem, je především obžalobou tehdejší pokrytecké morálky a také jedním z mála děl, které se ve své době vyslovovalo k problematice úlohy a postavení ženy ve společnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vesmír v Praze roku 1946 (12. vydání). Počet stran: 219.

DĚJ:

V "salónu" pochybné pověsti v páté pražské čtvrti je veselo a rušno. Hosté hrají, tančí a zpívají. Jen mladý a bohatý statkář Jiří je zasmušilý. Sedí tam s mladičkou dívkou a je mu jí upřímně líto. Lucy přišla teprve nedávno do domu zkázy a nezvykla si dosud zdejším hrozným poměrům. Vypravuje Jiřímu svůj osud...

Je dcerou učitele, jenž úplně zpustl a byl propuštěn ze služby. Nejprve byla vychovatelkou, pak prodavačkou, až ji nakonec otec umístil do tohoto domu hanby, a nyní žije z jejích úspor. Jiřího dojímá její vypravování a po domluvě se svou dobrou starou tetou svěřuje ji do její péče.

Dívka je zachráněna. Se starou paní si padnou do oka a přilnou k sobě. Ale tu již přichází domovník s dotazem, jestli paní vůbec ví, koho že si to vzala k sobě? Zároveň Lucy najde i její otec a žebrá o podporu. Jiřího si dobírají jeho přátelé, takže se radši rozhodne odjet s tetou i dívkou na svůj venkovský statek.

Jenže tam je zvědavost lidí ještě větší. Brzy se ale mění v opovržení, to když zpustlý otec vnikne až sem a vyzradí celou minulost své dcery. Maloměstská honorace se cítí uražena a pohoršena, cudné dámy a jejich dcery se děvčete štítí, vyhýbají se mu, pánové se záhadně usmívají. Lucy trpí, hubne a chřadne. Našla sice jednu soucitnou duši, mladého souchotináře, jenž je pro své názory zavržen - avšak ten brzy zemřel.

Jiří kandiduje na poslance a má před svatbou s Aničkou, dcerou berního úředníka. To vše vyžaduje jeho dobrou pověst. Na svou šlechetnost již dávno zapomněl. Osvojil si maloměstskou morálku tak dokonale, že se sám k Lucy chová nevhodně. A to rozhodlo další dívčí osud - prchá zpět do Prahy. Jiří je vlastně rád, že sama dívka ukončila tuhle nepříjemnou záležitost. Lucy se chce utopit, ztrácí však odvahu a vrací se v zoufalství tam, odkud přišla - do nevěstince.

Bezcitně tvrdá lidská společnost jí znemožnila návrat k lepšímu životu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 28.12.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bez ovoce (Zde by měly kvést růže)
-Červené střevíčky (Zde by měly kvést růže)
-Dva listy (Zde by měly kvést růže)
-Idyla (Zde by měly kvést růže)
-List (Zde by měly kvést růže)
-Magdalena, Magdalena (2), Magdalena (3)
-Marie Wiltová (Zde by měly kvést růže)
-Otrokyně otroka (Zde by měly kvést růže)
-Podzimní povídka (Zde by měly kvést růže)
-Teta (Zde by měly kvést růže)
-Tři podobizny (Zde by měly kvést růže)
-Umírání (Zde by měly kvést růže), Umírání (Zde by měly kvést růže) (2)
-Z vlaku (Zde by měly kvést růže)
-Zde by měly kvést růže
Čítanka-Bez ovoce (Zde by měly kvést růže)
-Červené střevíčky (Zde by měly kvést růže)
-Dva listy (Zde by měly kvést růže)
-Epilog nad mou malou dcerou (Zde by měly kvést růže)
-Idyla (Zde by měly kvést růže)
-List (Zde by měly kvést růže)
-Magdalena, Magdalena (2), Magdalena (3)
-Marie Wiltová (Zde by měly kvést růže)
-Mimo cesty života (Zde by měly kvést růže)
-Nad mou malou dcerou (Zde by měly kvést růže)
-Otrokyně otroka (Zde by měly kvést růže)
-Podzimní povídka (Zde by měly kvést růže)
-Poslední cesta (Poesie sociální)
-Sonet dedikační (Čtyři knihy sonetů), Sonet dedikační (Čtyři knihy sonetů) (2)
-Sonet o různé tragice (Čtyři knihy sonetů)
-Sonet úvodní (Čtyři knihy sonetů)
-Teta (Zde by měly kvést růže)
-Tři podobizny (Zde by měly kvést růže), Tři podobizny (Zde by měly kvést růže) (2), Tři podobizny (Zde by měly kvést růže) (3)
-Tristium Vindobona
-Umírání (Zde by měly kvést růže)
-Výlet na Krym
-Z vlaku (Zde by měly kvést růže)
-Zde by měly kvést růže (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Svatopluk Machar - Magdalena (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)