ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

   
­­­­

Robinson Crusoe (10)

Kdo by neznal Robinsona Crusoea od anglického spisovatele Daniela Defoea. Je vlastně zobrazením takzvaného selfmademana, muže, jenž dokáže stát na vlastních nohou a sám se vypracovat. Příběh odráží dobu, v níž kniha vznikla: sílící kolonialismus provázený ekonomickým individualismem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1977 (8. vydání). Podle stejnojmenného anglického románu Daniela Defoea volně vypravuje Josef Věromír Pleva. Předmluvu napsala Jarmila Glazarová, ilustroval Zdeněk Burian.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Narodil se kolem roku 1660 jako syn obchodníka, řezníka a svíčkaře. On sám byl anglický spisovatel, novinář a představitel novoklasicismu. Za svého života byl vězněn a odsouzen na pranýř za některá svá díla. Vydával časopis The Review, stal se členem státní služby. Ve svých dílech rozvíjel španělský pikareskní román a cestopis. Svůj nejslavnější román Robinson Crusoe vydal roku 1719. Kniha je napsána podle skutečného příběhu s realistickými prvky. Defoe byl ženatý a měl 7 dětí. Zemřel 24. dubna 1731.

PŘEKLAD JOSEFA VĚROMÍRA PLEVY:

Překlad J.V.Plevy se od původního románu liší hned v několika bodech:

  1. Defoe opovrhoval lidmi s jinou barvou kůže a těžce pracujícími námořníky - vzpouru námořníků, kteří chtěli vysadit na ostrově své trýznitele (čtenář stál na straně kapitána a kormidelníka, kterým Robinson pomáhal), upravil Pleva tak, aby místo utlačovaných námořníků byli lidé chamtiví a toužící po moci, a tak Robinson zůstal poctivým a dobrým mužem.
  2. Pleva dal Robinsonovi moderní postoj k jiným rasám a upustil od přehnané nábožnosti.
  3. V jeho podání strávil Robinson na pustém ostrově pouze 11 let (sám bez Pátka pak 6 let). V Defoeově knize stráví na pustém ostrově celých 28 let, což by ale vedlo k tomu, že by zdivočel a možná zapomněl i mluvit.
  4. Defoeův Robinson nenajde po svém návratu ani otce, ani matku mezi živými. Znovu odchází do světa a domů se vrací až v 72 letech. Jako bohatý obchodník pak dožívá v Yorku. Plevův Robinson po návratu najde svou matku a Pátek se stane jeho společníkem.
  5. Defoe psal Robinsona formou deníkových záznamů v 1. osobě. Pleva při překladu použil 3. osobu.

STRUČNÝ OBSAH:

Robinson jako mladý uteče z domova, aby se i přes otcův zákaz stal námořníkem. Na moři ho čeká plno nástrah. Dostane se do zajetí a stává se otrokem Abd-el-Mámího, ale nakonec se mu podaří utéct. Uteče do Brazílie a stává se plantážníkem. Po nějaké době se opět vydává na moře. Jeho loď ztroskotá a on jako jediný přežije. Dostane se na pustý ostrov, kde si najde jeskyni jako svůj příbytek. Postupem času se naučí lovit zvěř, obdělávat půdu, chovat kozy, péct si chleba a spoustu dalších věcí. Jednoho dne zachrání indiána ze spárů kanibalů, kteří na tomto ostrově pořádají své hody. Protože ho zachránil v pátek, pojmenuje ho Pátek. Ten se stane jeho jediným lidským přítelem (zvířecím byl papoušek, kterého chytil a ochočil). Za nějaký čas připluje na ostrov loď, na níž vypukla vzpoura námořníků, kteří zde chtěli ponechat na pospas osudu svého kapitána. Robinson kapitánovi pomůže získat loď zpět a ten ho na oplátku vezme spolu s Pátkem zpět do Anglie.

POSTAVY:

Robinson - mladý muž z Yorku, vlastním jménem Kreutznauer; i přes zákaz rodičů se stal námořníkem a nakonec ztroskotal na pustém ostrově; byl velmi chytrý, protože si dokázal vyrobit různé nástroje, jako byly luky, šípy, nože či oštěpy; vylepšoval si svůj příbytek, vyrobil si i nábytek, hrnčířský kruh a na něm různé nádobí, postavil si krb, kde udil maso, z kukuřice si dokázal udělat mouku a z ní pak upéct chléb; dále se živil různým ovocem, lovem zvěře, ryb a mořských želv, vajíčky, sůl získával z prohlubní skal, kde se usazovala, měl i mléko od koz, ze kterého později dokázal vyrobit sýr a máslo; sám se pokoušel něco vypěstovat na poli, jež si sám připravil; kozy si ochočil a sloužily mu jako domácí zvířata, měl i papouška; oděv si ušil z kůží zvířat
Pátek - indián, který se stal obětí kanibalů na ostrově, Robinson ho zachránil; velmi rychle se naučí mluvit anglicky a s Robinsonem se stanou nerozluční přátelé

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl říci, že člověk je schopný přizpůsobit se podmínkám, ve kterých se nachází. Že jsou velmi důležití přátelé bez ohledu na to, jak vypadají nebo odkud pocházejí. Že i když si rodiče přejí mít studovaného syna, tak on se stejně zachová, jak chce on sám.

UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

  1. objevují se zde slohový postup vyprávěcí (o rodině, o tom jak se touží stát námořníkem), slohový postup popisný i popis pracovního postupu (většina knihy, velmi podrobný popis detailů) a slohový postup úvahový (vzpomíná na domov, přemýšlí, proč se dostal na ostrov)
  2. dialogy i monology, hodně přídavných jmen, vykání rodičům
  3. názvy kapitol jako výpisky obsahu (to důležité)
  4. realistické, s prvky osvícenství, závěr v Plevově podání spíše romantický
  5. výstižné názvy míst (např. Banánová zátoka, hora Zklamání, Ohnivá hora, Rajské údolí aj.)

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila, obzvláště popis cizí země. Člověk má pocit, jako by tam byl on sám. Zaujal mě i silný vztah Robinsona s Pátkem, který přetrval i po návratu do Anglie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Krista, 04.03.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (10)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)