ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

   
­­­­

Robinson Crusoe (9)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1960 (3. vydání). Podle románu Daniela Defoea volně vypravuje J.V.Pleva, předmluvu napsala Jarmila Glazarová, ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 251.

O DÍLE:

Román Robinson Crusoe vychází ze skutečného příběhu námořníka Selkirka, který strávil na ostrově 5 let sám na vlastní přání (Ostrovy Juana Fernándeze - Juan Fernández Islands).
Popravdě měl na ostrově Robinson strávit 27 let. Pleva Defoeovo dílo volně přeložil a nechal Robinsona na ostrově jen 11 let (6 let samotného a 5 let s Pátkem).

Defoe ve své tvorbě vynikal hlavně trpělivostí a důkladným popisem detailů - jak je vidět v díle, ale i na hlavním hrdinovi (Robinson má velkou trpělivost a píli při zhotovování nástrojů apod.).

Kniha se skládá z 22 kapitol.

JAZYK A STYL:

Na začátku knihy se vyskytuje slohový postup vyprávěcí (o rodině, o touze se plavit), dále pak slohový postup popisný (+ popis pracovního postupu) a také slohový postup úvahový (vzpomínky na domov, úvahy nad tím, že se na ostrově octl svojí vinou...).

  • objevují se jak dialogy (přímá řeč), tak i vnitřní monology (zvolací věty)
  • krátké věty a souvětí, častá přídavná jména - hlavně ve slohovém postupu popisném
  • využívá hodně podrobného popisu detailů (hlavně když je na ostrově sám)
  • vykání rodičům = starší jazyk (výrazy "myslit si" apod.)
  • názvy kapitol jako výpisky obsahu (to důležité)
  • závěr knihy není moc realistický, spíše romantický
  • příznačná pojmenování: "Banánová zátoka" (do této zátoky Robinson chodil pro banány, ale také pro kokosové a americké ořechy, klasy kukuřice...); "hora Zklamání" (pojmenovali ji tak, protože když na tu horu vylezl, zjistil, že je pouze na ostrově); "Ohnivá hora"; "Rajské údolí" aj.

ŠIKOVNOST A PŘIZPŮSOBENÍ ROBINSONA:

Robinson se živil vším, co na ostrově našel - různé plody ovoce (banány, pomeranče, ořechy apod.), také se živili lovem zvířat (kozy, aguti a ptactvo), lovem ryb, mořskými želvami a vajíčky, měl mléko od koz z kterého později dokázal vyrobit sýr a máslo. Kozy mu sloužili i jako domácí zvířata, dokázal si je ochočit. Také si pořídil papouška (když na ostrově ztroskotala cizí loď, na které nikdo nepřežil).
Zhotovoval si různé nástroje jako luky a šípy, oštěpy a nože. Snažil se zdokonalovat svůj příbytek. Postavil si nábytek, zkoušel si udělat hrnčířský kruh a z něho různé nádobí, postavil si krb, kde také udil maso, z kukuřice si dokázal udělat mouku a z ní pak upéct chutný chléb. Ušil si oděv z kůží zvířat, sůl sbíral ze skal, která se usazovala v prohlubních skal apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kučerová Klára, 20.06.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)