ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­

Ďáblovy housle

Druhý román z pera španělského muzikologa opět spojuje hudbu, zločin, napětí a dávná tajemství.
V Madridu pořádá světoznámá houslistka koncert v den výročí úmrtí Niccola Paganiniho. Uprostřed extrémně obtížné skladby jí nevysvětlitelně vyletí housle z ruky; a poté, co skladbu na druhý pokus dohraje, je ve své šatně nalezena mrtvá a na jejím těle je krví napsán hrozivý vzkaz arabským písmem. Mezi posluchači koncertu je i detektiv Perdomo, a tak se stane, že je záhadnému případu přítomen od samého začátku. Postupuje racionálně a nehodlá připouštět žádná nadpřirozená vysvětlení, tentokrát se ale musí potýkat s řadou nevysvětlitelných okolností. Housle slavné sólistky pocházely z pozůstalosti samotného Paganiniho a pověst tvrdí, že legendární mistr měl smlouvu s ďáblem a na jeho nástrojích spočívá pekelné prokletí. Vede stopa k teroristům, nebo spíše do světa špičkových umělců, plného vášní, pověr a intrik?
Detektivní thriller plný tajemna a děsu je navíc prošpikován řadou zasvěcených informací o hudbě a hudebnících.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2011 (1. vydání). Ze španělského originálu El violín del diablo přeložila Jana Novotná. Počet stran: 333. ISBN: 978-80-242-3005-4.

OBSAH:

Tato kniha je psána jako detektivní román.
Hlavním hrdinou knihy je inspektor Raúl Perdomo, který řeší smrt slavné houslistky Ane Larrazábalové.

Kniha začíná v Madridu v šatně slavné houslistky Ane Larrazábalové, kde se připravovala na svůj koncert, když vtom někdo zaťukal na dveře její šatny. Byl to slavný dirigent Claudio Agostini, jenž řídil Národní španělský orchestr. V šatně rozebírali program jejího koncertu a skladbu, kterou si na ten večer připravila. Jednalo se o skladbu slavného italského skladatele Niccola Paganiniho. O Paganinim se říká, že podepsal smlouvu s ďáblem, aby dokázal hrát nesmírně těžké skladby, které nikdo nedokáže zahrát jako on; a on zvládal hrát jakákoliv díla.
Ane hrála na stradivárky, jež se u ní dědily z generace na generaci, a ona sama si myslela, že jsou to dokonce ty samé stradivárky, co měl Paganini, jelikož se jeho housle nikdy nenašly.

Ane byla velkou obdivovatelkou Paganiniho. Později do šatny přišel i její snoubenec Andreas Rasciglio, aby jí popřál hodně štěstí. On sám hrál v orchestru na cello.

Mezitím inspektor Perdomo se svým synem Gregoriem hledali za Auditoriem místo na parkování. Perdomovi před rokem zemřela manželka a Gregorio to nemůže jen tak přenést přes srdce a doteď nechce o matce vůbec mluvit. To, že syn chtěl po roce konečně navštívit nějaký koncert v Auditoriu, kam jezdil se svou matkou, bral jako malé vítězství.
Gregorio chodil do 4. ročníku konzervatoře a Ane byla jeho největší favoritkou.

Ane koncert zahrála nejlépe ze všech jejích dosud odehraných koncertů, i když jí při něm vypadly housle, které zachytili v orchestru. Byl to její nejlepší výstup ze všech, měla obrovský ohlas.

Když byla přestávka, odešla Ane do šatny. Na druhý výstup už však nedošlo, na pódium přišel ředitel Auditoria se slovy, zda v hledišti není nějaký policista, který by se mohl dostavit do zákulisí, že koncert se přerušuje a lidé se mají rozejít domů. Perdomo vzal tedy syna s sebou do zákulisí. Tam odchytil krásnou Elenu Calderovou s Georgem Roskopfem. Syna nechal v rukou Georga a s Elenou šel na místo vraždy do zadního salónku pro orchestr.

Před salónkem, který nechali zavřený, stáli Anin snoubenec Andreas a ředitel Auditoria Arséne. Když Perdomo vešel na místo činu, spatřil, jak mrtvá Ane leží na pianu a na sobě má vlastní krví napsáno arabsky Ibis, což je muslimské slovo pro ďábla. Bylo zřejmé, že Ane byla uškrcena jinde a poté sem dovlečena.

Mezitím dorazili vyšetřovací inspektoři i s inspektorem Manuelem Salvadorem, jenž byl s Perdomem na ostří nože. Byl to jeden z dobrých policistů, ale s ním se nesnášel. Ten večer ho Salvador a ostatní vyhodili ven. K tomu všemu zmizely i Aniny housle. Na černém trhu měly hodnotu několika milionu dolarů, ale jejich skutečná hodnota byla nevyčíslitelná.

Po této události si šli všichni sednout do jednoho baru nedaleko Auditoria, kde si mohli všichni nerušeně promluvit o událostech celého večera. I když Perdomovi nebyl případ přidělen, přesto se jej snažil objasnit, neboť mu přišel něčím zvláštní.

Další den, když jel Salvador do práce, přestalo mu fungovat auto, a když chtěl vystoupit, nešel mu odepnout pás. Najednou se tam objevila cikánka a sebrala Salvadorovi zbraň, další lidé mu namazali nějakou hmotu na přední sklo a auto začalo hořet. Salvador v autě uhořel, později se zjistilo, že to byla odplata od drogového kartelu, jehož členy nedávno dostal do vězení. Po této nehodě byl Perdomo přidělen k elitní jednotce kriminální policie UZO, a tak mu byl oficiálně předán do rukou případ Ane Larrazábalové.

Perdomo zjistil, že Salvador spolupracoval s médiem Milagros Ordonezovou. Jelikož byl k takovým lidem velice skeptický a nevěřil jim, jel si ji vyzkoušet a hlavně zjistit, co všechno ví o daném případu.
Milagros byla 40letá psychoterapeutka, jež po nádoru mozku, který měla před pěti lety, u sebe objevila mimořádné schopnosti. Perdomo byl k tomuto zjištění velmi skeptický, což vnímala i sama Milagros. Sama mu řekla, že nestojí o žádnou publicitu a naopak se bojí, aby se to nedostalo k jiným pacientům. Se Salvadorem spolupracovala již třetím rokem. Také mu řekla, že to vždy nefunguje tak, jak by chtěl a že její vnímání funguje nejvíce v noci a na místě zločinu.

Z pitevního nálezu zjišťuje, že za smrtí Ane není žádná teroristická buňka, jak si doteď mysleli, jelikož onen nápis na ni nenapsal žádný muslim, ale někdo úplně jiný... Vrah jen tímto tahem chtěl všechny svést ze stopy, aby si mysleli, že za tím je Al-Káida, která chce na sebe takto upozornit.
Perdomo se snaží tuto informaci co nejdéle udržet před veřejností, aby si vrah myslel, že mu na to policisté skočili. Bohužel někdo z policistů tuto informaci vypustil ven úmyslně s tím, že vrah udělal osudovou chybu.

Při řešení vraždy se Perdomo více sbližuje s Elenou a jeho syn si ji také docela oblíbil.
Gregorio se svým kamarádem začínají hrát na housle v metru, aby také dokázali světu svůj talent. Při jednom výstupu si zničí svoje housle.

Perdomo zatím vyslýchá všechny svědky, kteří byli k dispozici - Aniny přátele, kolegy, rodinu i údajné nepřátele.

Nakonec se do případu zaplete i Milagros, jestli by nemohla s něčím pomoci. Večer ji tedy bere do Auditoria, před ním je však napadne velký černý pes, naštěstí Perdomo vyvázne jen s pohmožděným pravým bokem. Po domluvě s hlídačem jdou na místo, kde byla Ane zavražděna a po určité době má Milagros jeden ze svých mimosmyslových záchvatů. Tak zjišťují, že se tam vrah musel určitou dobu schovávat podle dlouho trvající vůně. Bohužel zatím neví, o jakou vůni se jedná, jen že tam je hlavní směs levandule. Milagros ještě nikdy neměla tak silný vjem jako dnes v noci. Než bude moci sdělit, o jakou vůni se jedná, bude muset počkat pár dní.

Mezitím byli vyslechnuti i rodiče Ane. Celé je to zamotané a Perdomo si neví rady. Příběh se celý proplétá. Jeho syn začíná hrát v metru, touha po krásné Elen, případ vraždy a Milagros, která je dost atraktivní.

Milagros zná už obsah té vůně, proto Perdomo zavolal tzv. alchymistovi, nejlepšímu voňavkáři v Evropě, Rafaelu Orazcovi, který sídlí na Azurovém pobřeží. Domluvil se s ní, že přijedou v pátek a v neděli ráno budou odlétat. Perdomo musel nechat doma syna samotného. Když odletěli s Milagros pryč, šel Gregorio opět hrát do metra na housle. Tam potkává Andrease a on ho zve domů, že by si tam spolu mohli dát duet a kupuje mu ještě nové struny.

Mezitím Perdomo s Milagros přijeli na Azurové pobřeží, kde na ně už čekal Rafael. Po dlouhé projížďce a náročném obědě je dovedl zpátky do hotelu, odkud je vyzvedne až večer, poněvadž pracuje v noci.
Milagros a Rafael pracují na vůni celou noc a konečně ráno nacházejí patřičnou vůni. Je to velmi neobvyklá vůně a těžko dostižitelná, proto ji moc lidí nezná. O to by mělo být hledání vraha lehčí.

Jednou při večeři mluví Perdomo s Elenou a zjišťuje, že i ona používá tuto vůni, a s ní i Roskopf. Má velké podezření na Roskopfa, a proto na něj udělá past. Roskopfovi zavolají a představují se jako vyděrači a domlouvají si s ním schůzku před Auditoriem v půl jedné v noci; a že ať si s sebou vezme ty housle. Bohužel, než jim stačil říct něco víc, zemřel na infarkt myokardu, jelikož měl nesmírně veliký strach ze psů. Když šel totiž za nimi na schůzku, vystartoval na něj ten samý pes jako předtím na Perdoma. Přesto jim stačil ještě říct, že by Ane stejně brzy zemřela.

Perdomo zatím neví, co to znamená, ale brzy to zjistí. Ráno, když prokuratura dává do médií informaci, že na Anina vraha byla udělána past, druhý spolupachatel, o němž zatím nevěděli, udělá osudovou chybu. Ráno unese Gregoria a bere s sebou jeho cestovní pas. Vrah, který tohle všechno vymyslí, je Anin snoubenec Andreas Rasciglio. Andreas volal Perdomovi, že si vzal jeho syna jako rukojmí a pokud udělá něco špatně, už ho nikdy neuvidí. Syna prý najde druhý den na letišti odpoledne, jen se proletí do Japonska tam a zpátky. Perdomo to nechce dovolit a ihned vyráží na letiště. Mezitím Gregorio utíká a schovává se Andreasovi, nakonec narazí na svého otce, který ihned udává rozkazy. Prohledávají letiště a nasazují i psy. Andrease najde Perdomo v zadní části letiště, jak překrásně hraje na cello Bílou labuť. Nechává ho dohrát. Andreas mu vše pak vypráví, proč to udělal, když Ane tolik miloval. Dozvídá se, že měla roztroušenou sklerózu a začínaly se u ní projevovat první příznaky - necitlivost prstů, roztěkané oči atd. Udělal to pro ni, aby si ji lidé pamatovali na vrcholu tak, jak si to představovala. Po své výpovědi při uklízení cella se Andreas probodne, aby mohl být se svou milovanou ženou. Umírá po několika hodinách v nemocnici.

Kniha končí tak, že Perdomo všechno doma líčí Eleně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vanda, 18.09.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Joseph Gelinek - Ďáblovy housle







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)