Menu
Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)
Cesta kolem světa za 80 dní (2)
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Přeložil Josef Pospíšil, nakladatelství Levné knihy, Praha, 2005, 297 stran.
MÍSTO A DOBA DĚJE:
Příběh se odehrává v několika zemích světa v 19. století.
CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:
Phileas Fogg - anglický gentleman, chladný, nedává najevo své pocity, hrdý
Proklouz - francouzský sluha, věrný
Fix - londýnský detektiv
Auda - indická mladá dáma, proti vlastní vůli provdaná za starého Inda, evropsky vzdělaná a krásná
OBSAH:
Phileas Fogg se vsadí s ostatními členy Reformního klubu, že zvládne objet svět za 80 dní. Na cestě ho doprovází jeho nový sluha Proklouz. Fogg cestuje vlakem nebo lodí směrem na východ a má stanovený přesní cestovní plán. Lidé v Británii mu příliš nevěří, policie ho pokládá za bankovního zloděje a agent Fix ho sleduje po celou dobu cesty, aby ho zatkl. To ale smí pouze na anglické půdě. Fix se seznámí s Proklouzem a klade Foggovi do cesty nejrůznější léčky. Fogg se ze všech problémů dostává díky svým penězům. V Indii skončila železnice dříve, než Fogg předpokládal.
Aby dorazil včas na další stanici, koupil Fogg slona a najal průvodce. Při cestě byli svědky náboženského obřadu. Mladá dáma měla být upálena a pohřbena se svým mrtvým mužem. Fogg ji za pomocí Proklouze vysvobodil a paní Auda je dále doprovázela na cestě. V Americe jim cestu zkomplikovalo stádo bizonů a indiáni. Fogg doplul do Anglie, kde ho zatkl Fix. Fix poté zjistil, že zavřel nesprávného muže a Fogga propouští z vězení. Ten ale nestihne dorazit včas do Reformního klubu, čímž prohrává sázku. Paní Auda a Phileas Fogg se rozhodnou, že se vezmou.
Proklouz jde domlouvat obřad a zjišťuje, že není neděle, nýbrž sobota. Phileas Fogg se tedy ještě stihl objevit včas v Reformním klubu a vyhrál sázku. K záměně dní došlo proto, že Fogg cestoval na východ, čímž získal jeden den navíc.
CITÁT Z KNIHY:
Tak tedy Phileas Fogg vyhrál svou sázku. Vykonal cestu kolem světa za osmdesát dní. Použil k tomu všech dopravních prostředků, parníků, železnic, povozů, jachty, nákladní lodi, saní, slona. Výstřední džentlmen přitom projevil své nejskvělejší vlastnosti, chladnokrevnost a přesnost. Ale co dál? Co tím putováním získal? Co si ze své cesty přivezl? Nic, říkáte? Nic, budiž, až na půvabnou ženu, která - ať to zní jakkoli nepravděpodobně - učinila ho nejšťastnějším z lidí. A po pravdě řečeno - nevykonali bychom cestu kolem světa i pro něco menšího?
MYŠLENKA DÍLA:
Cestováním se člověk obohacuje, ale ne po materiální stránce.
VLASTNÍ NÁZOR:
Kniha je velmi zajímavá ze zeměpisného hlediska a velmi dobře se čte.
Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Jules Verne - Cesta kolem světa za 80 dní (2)
Štítky
henrik ibsen Věra Linhartová žena v množném čísle miriam vyprávění dědečka kde jsi pierote Katy gradace Kateřina Tučková preklad Brumbál nei Těžký život celakovsky sofie srdce v atlantide agogh václav erben plíce o faustovi objet pro slepičí kvoč židovské pověsti Cyrano de Bergerac kluci darebáci a pes učitelka ve školce hromobití české divadlo ta naše povaha česká bratr žak
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 730 803 425
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí