ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dvacet tisíc mil pod mořem (3)

Objeví se zmínka o jakémsi mořském tvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývají i vědci - jedni říkají, že je to ponorka, druzí tvrdí, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyšlou na moře fregatu "Abraham Lincoln", která má za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se účastní také francouzský přírodovědec, profesor Aronnax, se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámí s harpunářem Nedem Landem. Výprava je dlouho neúspěšná, až jednou večer spatří posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusí tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočí a ohromnou rychlostí pluje směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazí. Profesor Aronnax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadnou při nárazu do vody. Zachrání se na hřbetě obludy, o které však brzy zjistí, že to opravdu není ryba, ale ponorka. Z ní vylezou čtyři muži, vtáhnou je dovnitř a uvězní v tmavé komoře. Příští den je tam navštíví jakýsi muž, který se představí jako kapitán Nemo, a oznámí jim, že se nacházejí v ponorce "Nautilus", jíž nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožívají při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznají netušené krásy mořského dna a poučí se o přírodních zvláštnostech oceánů.

Kolem roku 1866 se za zvláštních okolností potopilo pár pevných a odolných lodí. Svědci, kteří katastrofy přežili, vyprávěli o obří velrybě, která narazila do lodi. Tak velké zvíře ještě nikdy nebylo objeveno, a proto se na moře vypravila loď Abraham Lincoln, na níž se nalodil také profesor Aronnax studující živočichy. Na loď s ním šel i jeho věrný sluha Conseil.

Loď plula několik dní po mořích, ale nic zvláštního neobjevila. Až po necelém týdnu se na obzoru objevilo silné elektrické světlo. Abraham Lincoln se za ním vydal, avšak svítící předmět jim pořád ujížděl. V jednom okamžiku se ale najednou otočil a proboural do lodi velkou díru. Náraz shodil do vody profesora Aronnaxe, za kterým skočil Conseil, i harpunáře Neda Landa.
Všichni tři se po několikahodinovém unavujícím plavání vyškrábali na neidentifikovatelný plovoucí předmět, který je vezl po moři. Po nějaké době z něj vylezli 2 sluhové a zavedli ztroskotance do černé kajuty, kde je drželi zavřené. Až po dni k nim přišel muž, jenž se představil jako kapitán Nemo a vysvětlil jim, že jsou v jeho ponorce Nautilus.

Kapitán Nemo se s profesorem Aronnaxem brzy spřátelili. Všichni se měli na lodi velmi dobře. Kapitán jim otvíral okna, aby mohli pozorovat krásy moře, ale přesto neměli pocit volnosti. Nemo jim slíbil volnost pohybu na palubě Nautilu, avšak zakázal jim návrat na pevninu. Z neznámých důvodů se tam nechtěl již nikdy podívat a také nechtěl, aby lidstvo znalo tajemství jeho ponorky.

Posádka se pod hladinou podívala na spoustu známých vraků lodí a na různá jiná zajímavá místa, jedla výborné pokrmy z ryb a řas, ale pořád, hlavně Ned Land, toužili po pevnině.

Když jednou dopluli až na jižní pól, pluli pod vodou jako obvykle. Jakmile ale potřebovali vyplout a nabrat čerstvý vzduch, zjistili, že je nad nimi silná vrstva ledu - skoro se zde utopili, nakonec ale přežili.

U skotského pobřeží se podařilo všem třem zajatcům uprchnout. Profesor byl naštván na Nema, protože potopil loď plnou nevinných lidí, a tak uprchl také. Uplavali na záchranném člunu, na němž je později objevili rybáři. Jak dopadl kapitán Nemo se svým Nautilem se ale už nikdy nedozvěděli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Krater Sauze Fonales, 10.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Děti kapitána Granta
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Paříž ve 20. století
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy, Vynález zkázy (2)
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Dvacet tisíc mil pod mořem (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)