Proslulé drama, ve kterém vedle smrtící pandemie bílé nemoci přivádí společnost ke zkáze obyčejná lidská demagogie, zaslepenost a extremismus.
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2004 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 93. ISBN: 80-86216-47-0.
OBSAH:
Děj této hry se odehrává v blíže neurčené zemi, která se chystá vstoupit do války. Stejně jako po celém světě i zde se šíří nákaza tzv. bílé nemoci (alegorie nacismu), jejíž počáteční příznaky jsou velmi podobné malomocenství, další průběh choroby se však od malomocenství liší. Bílá nemoc se jí říká kvůli prvotnímu příznaku, kterým jsou bílé necitlivé skvrny objevující se na těle nakaženého. V dalším stádiu této zhoubné a nebezpečné choroby dochází k odumírání tkání a nakonec nastává smrt. Nemoc napadá pouze lidi ve věku kolem padesáti let.
Hra začíná na Lilienthalově klinice (pojmenované podle slavného doktora Lilienthala), kterou řídí dvorní rada Sigelius. Jednoho dne za ním přijde doktor Galén (Lilientahlův žák a pacifista) s prosbou, zda by zde nemohl léčit bílou nemoc, má prý na tuto nevyléčitelnou chorobu lék, jehož účinnost potřebuje klinicky ověřit. Dvorní rada mu to přes počáteční nechuť nakonec povolí a doktor Galén začne léčit nejchudší nemocné na pokoji č.13. Jeho výsledky jsou ohromující a zpráva o úspěšné léčbě se donese až k diktátorovi Maršálovi (strůjci války), který kliniku navštíví. Po jeho odchodu doktor Galén zastaví přítomné novináře a chce, aby napsali, že vydá lék jen zemím, které zastaví zbrojení a budou prosazovat mír.
Dvorní rada, který je velký příznivce války a Maršála, je rozčílen Galénovým chováním a žádá po něm recept na lék. Galén však odmítne a je rozhořčeným dvorním radou z kliniky vyhozen. Poté začne léčit opět ve své ordinaci. Stále prosazuje mír, proto nechce léčit bohaté a mocné lidi, kteří mohou mít vliv na blížící se válku a přijímá jen chudé. Bílou nemocí však onemocní i majitel továren na zbraně a Maršálův přítel baron Krüg. Převleče se tedy za chudáka a jde za Galénem, aby ho uzdravil. Doktor jej však pozná a odmítne ho léčit i přes nabízené peníze. Chce jen jediné, aby baron zastavil horečné zbrojení a blížící se válku. Krüg tohle nemůže akceptovat, ale ze smrti má tak hrozný strach, že se nakonec vydá za Maršálem, aby ho přiměl uzavřít mír a přistoupit na Galénovy podmínky. Maršál však fanaticky věří ve své poslání a ve válku, a i když je Krüg jeho velký přítel, tak nakonec odmítne jeho prosbu a přikáže mu, aby ještě zvýšil výrobu zbraní. Nechá si však k sobě předvolat doktora Galéna a snaží se jej donutit, aby barona vyléčil. Doktor ovšem odmítne, stále totiž trvá na svých podmínkách. Maršál už chce zatvrzelého Galéna nechat zatknout, když vtom přijde zpráva, že se baron Krüg zastřelil. Maršál tedy nechá Galéna odejít a po vyřešení této komplikace zahajuje (pod záminkou) útok na sousední zemi.
Při svém vášnivém projevu k zfanatizovanému lidu však zjišťuje, že necítí svůj hrudník. Proslov tedy přeruší a při pohledu do zrcadla objeví na hrudi bílou skvrnu. Začne být bezmocný a zoufalý. Jeho jedinou nadějí je doktor Galén. Na naléhání své dcery a jejího snoubence - syna barona Krüga - nakonec souhlasí se skončením války a uzavřením míru. Zavolá tedy Galénovi a sdělí mu své rozhodnutí. Doktor se za ním okamžitě vydá.
Před Maršálovým domem je však zastaven rozvášněným davem. Protože odporuje válečným pokřikům, je stoupenci války prohlášen za zrádce a následně ubit k smrti. Bohužel i Galénův zázračný lék pro Maršála je rozšlapán a zničen, a tak končí naděje na světový mír a vymýcení bílé nemoci (tímto činem lidé vlastně zahubili sami sebe).