ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)

   
­­­­

R.U.R. (rozbor) (5)

  • kolektivní drama o vstupní komedii a třech dějstvích

Ústředním tématem je zkáza lidstva skrze příliš vyspělou techniku, jež se vymkla kontrole. Aby se lidé zbavili nutnosti pracovat, stvoří si umělé sluhy-roboty, kteří se však vzbouří a lidstvo vyhladí. Nakonec ale dvojice těchto umělých stvoření, původně neschopná citů, mezi sebou objeví lásku a s požehnáním starého vynálezce se stanou novým Adamem a Evou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský s.r.o. v Praze roku 2020. Počet stran: 123. ISBN: 978-80-7390-085-4.

LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT:

Literární/obecně kulturní kontext

Drama R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti) napsal Karel Čapek v době tzv. zlatých 20. let, kdy došlo k úžasnému rozvoji v USA i v Evropě. Přestože Čapkovým záměrem bylo oslavit velké činy lidí a lidi samotné (filozofie humanismu), nelze přehlédnout varování před pokrokem. Stejně tak si můžeme povšimnout kritiky války (reakce na 1. světovou válku), kdy se z vojáků stávají "roboti". Podobné smýšlení jako Čapek měli umělci, kteří si říkali Pátečníci. Ti se scházeli v Čapkově vile každý pátek (až po roce 1925). Patřil k nim Eduard Bass (román Cirkus Humberto), Karel Poláček (román Bylo nás pět), Karlův bratr Josef Čapek (balada Stín kapradiny), ale také méně známí, ale stejně významní spisovatelé, Ferdinand Peroutka a František Langer.

Dílo v kontextu autorovy tvorby

  • S Karlem Čapkem je spojována obec Malé Svatoňovice, kde se narodil. Vyrůstal po boku svého staršího bratra Josefa a sestry Heleny (stejně pojmenoval i hlavní hrdinku v R.U.R.). Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a získal doktorát z filozofie. Stal se redaktorem Národních listů a později i Lidových novin. Kromě novinářských úspěchů se Čapek stal režisérem Vinohradského divadla a velmi významně se podílel na vzniku československého odboru PEN klubu. Byl přítelem Tomáše Garrigue Masaryka, který stejně jako Edvard Beneš patřil do skupiny Pátečníků. Na počest T. G. Masaryka sepsal Čapek známý třídílný spis Hovory s T. G. Masarykem.
  • Čapkovo dílo lze rozdělit do pěti období. V prvním období své tvorby (1920-1927) se Čapek věnuje povídkám, napsal např. drama Loupežník. V druhém období (1921-1927) píše především romány varující před pokrokem, napsal např. drama R.U.R., román Továrna na absolutno nebo román Krakatit. Ve třetím období (přelom 20. a 30. let) píše kratší povídky a fejetony, např. Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. Ve čtvrtém období (30. léta) vznikají především filozofická díla, které se nesou v duchu noetiky (filozofická disciplína, klade důraz na poznání), např. román Povětroň. Největší rozkvět Čapkovy tvorby nastává ke konci 30. let (5. období), kdy napsal antiutopický román Válka s mloky, dramata Bílá nemoc a Matka, bohužel však nedokončil román Život a dílo skladatele Foltýna. Se svým bratrem Josefem napsal známé alegorické drama Ze života hmyzu nebo drama Adam Stvořitel.
  • Čapkovou životní filozofií byl pragmatismus, který si klade za cíl poznávat pravdu a upřednostňovat to, co je pro člověka důležité pro praktický život. Často je Čapek také z pochopitelného důvodu řazen do demokratického proudu české literatury.
  • Význam Karla Čapka spočívá v obohacení české literatury v mnoha směrech. Dokázal se podělit o svou bohatou slovní zásobu ve svých knihách i dramatech. Velký obdiv by Čapek zasloužil i za mnohé nadčasové myšlenky (umělá inteligence, smrtelná nemoc šířící se po celém světě).
  • V divadelní hře R.U.R. bylo poprvé použito slovo robot! O něj se zasloužil Karlův bratr Josef Čapek. Premiéru mělo drama R.U.R. 2. ledna 1921.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Literární druh a žánr

Utopické drama, tragédie

Časoprostor

Továrna na roboty, Rossumův ostrov, nespecifikovaná doba děje

Téma, motivy, hlavní myšlenky

  • hlavní téma: lidská lenost a bezmezná důvěra ve stroje nakonec lidstvo zahubí
  • motivy: válka, moc, lenost, pohodlnost, stvoření, převratný vynález, zkáza
  • hlavní myšlenka: to, čím se lidé odlišují od robotů, je láska a slitování

Vypravěč/lyrický subjekt

bez vypravěče, převažuje přímá řeč, scénické poznámky

POSTAVY A DĚJ:

Hlavní postavy

  • Harry Domin - ředitel továrny; chce člověka osvobodit od práce; dělá ze sebe boha
  • Helena Gloryová - Dominova žena; mladá, krásná, citlivá, inteligentní, laskavá, neplodná; zastupuje ženy; bojuje za práva Robotů
  • Dr. Gall - ředitel fyziologického výzkumného oddělení Robotů; snaží se Roboty stále zdokonalovat; tajně začne vyrábět Roboty s city
  • Alquist - stavitel Robotů; rozumný, lidský, váží si lidské práce

Vedlejší postavy

  • Roboti (Radius, Primus, Robotka Helena...) - jsou k nerozeznání od lidí, jejich těla fungují stejně jako lidské (organicky); nemají city
  • Nána - Helenina služebná; nechápavá, má strach z Robotů a z troufalosti člověka; zastupuje prostý lid

Děj

Dcera prezidenta Helena přijíždí na návštěvu do továrny, aby zjistila, jak Roboti vznikají. Hned po příjezdu se jí nelíbí, jak se s Roboty zachází, a tak k Robotům marně promlouvá o jejich právech. Dochází k humorné situaci, jelikož Helena nerozeznává Roboty od lidí. Domin nakonec Helenu přemluví, aby si ho vzala.

Příběh pokračuje o deset let později, kdy ve světě probíhá již několik válek, kde však místo lidí bojují Roboti. Heleně je líto, že Roboti nemají city, a tak přemlouvá doktora Galla, aby roboty vylepšil. To však vede k tomu, že nově vyrobení Roboti lidi nenávidí a postupně se začínají bouřit.

Helena se z novin dozvídá zprávu, že se přestaly rodit děti. Z rozčílení, že je také neplodná, spaluje Rossumův rukopis, který je klíčem k výrobě Robotů. To už se Roboti bouří po celém světě a obkličují továrnu.

Vše končí smrtí všech lidí kromě Alquista, protože ten (jako jediný) by mohl znovu objevit klíč k výrobě Robotů. K velkému údivu však Alquist objevuje pár Robotů (Prima a Helenu), kteří si vyjadřují lásku. Alquist tak věří ve spásu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 10.09.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Anglické listy, Anglické listy (2), Anglické listy (3), Anglické listy (4), Anglické listy (5), Anglické listy (6)
-Bajky a podpovídky, Bajky a podpovídky (2)
-Básník (Povídky z jedné kapsy), Básník (Povídky z jedné kapsy) (2)
-Bílá nemoc, Bílá nemoc (2), Bílá nemoc (3), Bílá nemoc (4), Bílá nemoc (5), Bílá nemoc (6), Bílá nemoc (7), Bílá nemoc (8), Bílá nemoc (9), Bílá nemoc (10), Bílá nemoc (11), Bílá nemoc (12), Bílá nemoc (13), Bílá nemoc (14), Bílá nemoc (15), Bílá nemoc (16), Bílá nemoc (17), Bílá nemoc (18), Bílá nemoc (19), Bílá nemoc (20), Bílá nemoc (21), Bílá nemoc (22), Bílá nemoc (23), Bílá nemoc (24), Bílá nemoc (25), Bílá nemoc (26), Bílá nemoc (27), Bílá nemoc (28), Bílá nemoc (29), Bílá nemoc (30)
-Bílá nemoc (rozbor), Bílá nemoc (rozbor) (2), Bílá nemoc (rozbor) (3), Bílá nemoc (rozbor) (4)
-Boží muka, Boží muka (2)
-Dášeňka čili život štěněte, Dášeňka čili život štěněte (2), Dášeňka čili život štěněte (3)
-Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek, Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek (2)
-Hordubal, Hordubal (2), Hordubal (3), Hordubal (4), Hordubal (5), Hordubal (6), Hordubal (7), Hordubal (8), Hordubal (9), Hordubal (10), Hordubal (11)
-Italské listy: feuilletony
-Jak se co dělá
-Jasnovidec (Povídky z jedné kapsy)
-Jehla (Povídky z druhé kapsy)
-Kapesní povídky
-Kniha apokryfů, Kniha apokryfů (2), Kniha apokryfů (3)
-Krakatit, Krakatit (2), Krakatit (3), Krakatit (4), Krakatit (5), Krakatit (6), Krakatit (7), Krakatit (8), Krakatit (9), Krakatit (10), Krakatit (11), Krakatit (12), Krakatit (13), Krakatit (14)
-Loupežník, Loupežník (2)
-Matka, Matka (2), Matka (3), Matka (4), Matka (5), Matka (6), Matka (7), Matka (8), Matka (9), Matka (10), Matka (11), Matka (12), Matka (13), Matka (14), Matka (15), Matka (16)
-Matka (několika slovy), Matka (několika slovy) (2)
-Matka (rozbor)
-Modrá chryzantéma (Věčné dobrodružství)
-Naprostý důkaz (Povídky z jedné kapsy)
-Obrázky z Holandska, Obrázky z Holandska (2)
-Obyčejný život, Obyčejný život (2), Obyčejný život (3), Obyčejný život (4)
-Pohádka psí (Devatero pohádek)
-Pohádka tulácká (Devatero pohádek), Pohádka tulácká (Devatero pohádek) (2)
-Povětroň, Povětroň (2), Povětroň (3), Povětroň (4)
-Povídky z druhé kapsy (souhrn), Povídky z druhé kapsy (souhrn) (2)
-Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (2), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (3), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (4), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (5), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (6), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (7)
-Povídky z jedné kapsy (některé povídky), Povídky z jedné kapsy (některé povídky) (2)
-Povídky z jedné kapsy (souhrn), Povídky z jedné kapsy (souhrn) (2), Povídky z jedné kapsy (souhrn) (3), Povídky z jedné kapsy (souhrn) (4)
-Příběhy sňatkového podvodníka (Povídky z druhé kapsy)
-Případ dr. Mejzlíka (Povídky z jedné kapsy)
-Případ s dítětem (Povídky z druhé kapsy)
-Proč nejsem komunistou?
-První parta, První parta (2)
-R.U.R., R.U.R. (2), R.U.R. (3), R.U.R. (4), R.U.R. (5), R.U.R. (6), R.U.R. (7), R.U.R. (8), R.U.R. (9), R.U.R. (10), R.U.R. (11), R.U.R. (12), R.U.R. (13), R.U.R. (14), R.U.R. (15), R.U.R. (16), R.U.R. (17), R.U.R. (18), R.U.R. (19), R.U.R. (20), R.U.R. (21), R.U.R. (22), R.U.R. (23)
-R.U.R. (rozbor), R.U.R. (rozbor) (2), R.U.R. (rozbor) (3), R.U.R. (rozbor) (4), R.U.R. (rozbor) (5)
-Rekord (Povídky z jedné kapsy)
-Skandální aféra Josefa Holouška - Podivuhodné sny redaktora Koubka
-Smrt barona Gandary (Povídky z druhé kapsy)
-Systém (Krakonošova zahrada)
-Továrna na absolutno, Továrna na absolutno (2), Továrna na absolutno (3), Továrna na absolutno (4)
-Továrna na absolutno (několika slovy)
-Trapné povídky, Trapné povídky (2)
-Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy), Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy) (2), Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy) (3)
-Válka s mloky, Válka s mloky (2), Válka s mloky (3), Válka s mloky (4), Válka s mloky (5), Válka s mloky (6), Válka s mloky (7), Válka s mloky (8), Válka s mloky (9), Válka s mloky (10), Válka s mloky (11), Válka s mloky (12), Válka s mloky (13), Válka s mloky (14)
-Válka s mloky (rozbor)
-Věc Makropulos, Věc Makropulos (2), Věc Makropulos (3)
-Velká pohádka doktorská (Devatero pohádek)
-Věštkyně (Povídky z jedné kapsy), Věštkyně (Povídky z jedné kapsy) (2), Věštkyně (Povídky z jedné kapsy) (3)
-Výlet do Španěl
-Zahradníkův rok, Zahradníkův rok (2)
-Ze života hmyzu, Ze života hmyzu (2)
-Zločin na poště (Povídky z jedné kapsy)
-Zmizení herce Bendy (Povídky z jedné kapsy)
-Život a dílo skladatele Foltýna, Život a dílo skladatele Foltýna (2), Život a dílo skladatele Foltýna (3), Život a dílo skladatele Foltýna (4)
Čítanka-Adam Stvořitel, Adam Stvořitel (2)
-Anglické listy, Anglické listy (2), Anglické listy (3), Anglické listy (4), Anglické listy (5), Anglické listy (6)
-Aristokracie (Krakonošova zahrada)
-Bajky a podpovídky, Bajky a podpovídky (2), Bajky a podpovídky (3), Bajky a podpovídky (4)
-Balada o Juraji Čupovi (Povídky z druhé kapsy)
-Básník (Povídky z jedné kapsy)
-Bílá nemoc, Bílá nemoc (2), Bílá nemoc (3), Bílá nemoc (4), Bílá nemoc (5), Bílá nemoc (6), Bílá nemoc (7), Bílá nemoc (8)
-Boží muka
-Cesta na sever, Cesta na sever (2), Cesta na sever (3)
-Červená povídka (Zářivé hlubiny a jiné prózy)
-Čintamani a ptáci (Povídky z druhé kapsy)
-Dášeňka čili život štěněte, Dášeňka čili život štěněte (2), Dášeňka čili život štěněte (3), Dášeňka čili život štěněte (4), Dášeňka čili život štěněte (5), Dášeňka čili život štěněte (6)
-Dášeňka čili život štěněte (celá kniha / e-book)
-Experiment profesora Rousse (Povídky z jedné kapsy)
-Grófinka (Povídky z druhé kapsy)
-Helena (Trapné povídky)
-Historie dirigenta Kaliny (Povídky z druhé kapsy)
-Hordubal, Hordubal (2)
-Hovory s T. G. Masarykem
-Italské listy: feuilletony
-Jak se co dělá, Jak se co dělá (2), Jak se co dělá (3)
-Jak to bylo
-Jasnovidec (Povídky z jedné kapsy)
-Jehla (Povídky z druhé kapsy)
-Kalendář, Kalendář (2), Kalendář (3)
-Kniha apokryfů, Kniha apokryfů (2), Kniha apokryfů (3), Kniha apokryfů (4), Kniha apokryfů (5), Kniha apokryfů (6)
-Krakatit, Krakatit (2), Krakatit (3), Krakatit (4), Krakatit (5), Krakatit (6), Krakatit (7), Krakatit (8), Krakatit (9)
-Kritika slov
-Kupón (Povídky z jedné kapsy)
-Lásky hra osudná
-Marsyas, Marsyas (2), Marsyas (3), Marsyas (4), Marsyas (5)
-Matka, Matka (2), Matka (3)
-Matka (celá kniha / e-book)
-Měl jsem psa a kočku, Měl jsem psa a kočku (2)
-Modrá chryzantéma (Povídky z jedné kapsy)
-Muž, který nemohl spát (Povídky z druhé kapsy)
-Muž, který se nelíbil (Povídky z jedné kapsy)
-Na zámku (Trapné povídky)
-Naprostý důkaz (Povídky z jedné kapsy)
-O lyrickém zloději (Povídky z druhé kapsy)
-O princezně solimánské (Devatero pohádek)
-O šťastném chalupníkovi
-O věcech obecných čili Zóon politikon, O věcech obecných čili Zóon politikon (2)
-Obrázky z Holandska
-Obyčejná vražda (Povídky z druhé kapsy)
-Obyčejný život, Obyčejný život (2)
-Oplatkův konec (Povídky z jedné kapsy)
-Otcové (Trapné povídky)
-Pád rodu Votických (Povídky z jedné kapsy)
-Peníze (Trapné povídky)
-Pohádka o zdvořilém loupežníkovi (Devatero pohádek)
-Pohádka pošťácká (Devatero pohádek)
-Pohádka psí (Devatero pohádek)
-Pohádka ptačí (Devatero pohádek)
-Pohádka tulácká (Devatero pohádek)
-Pohádka vodnická (Devatero pohádek)
-Porotce (Povídky z druhé kapsy)
-Poslední soud (Povídky z jedné kapsy)
-Poslední věci člověka (Povídky z druhé kapsy)
-Povětroň, Povětroň (2)
-Povídka o ztracené noze (Povídky z druhé kapsy)
-Povídka starého kriminálníka (Povídky z druhé kapsy)
-Příběh o kasaři a žháři (Povídky z druhé kapsy)
-Příběhy sňatkového podvodníka (Povídky z druhé kapsy)
-Případ dr. Mejzlíka (Povídky z jedné kapsy)
-Případ s dítětem (Povídky z druhé kapsy)
-Případ s havlovickým vodníkem (Devatero pohádek)
-Případ s Hejkalem (Devatero pohádek)
-Případ s rusalkami (Devatero pohádek)
-Případ Selvinův (Povídky z jedné kapsy)
-Případy pana Janíka (Povídky z jedné kapsy)
-Proč nejsem komunistou?
-Propuštěný (Povídky z jedné kapsy)
-První parta, První parta (2)
-R.U.R., R.U.R. (2), R.U.R. (3), R.U.R. (4)
-Rekord (Povídky z jedné kapsy)
-Sbírka známek (Povídky z druhé kapsy)
-Skandál a žurnalistika (Zářivé hlubiny a jiné prózy)
-Smrt barona Gandary (Povídky z druhé kapsy)
-Soud pana Havleny (Povídky z druhé kapsy)
-Systém (Krakonošova zahrada)
-Šlépěje (Povídky z jedné kapsy)
-Tajemství písma (Povídky z jedné kapsy)
-Telegram (Povídky z druhé kapsy)
-Továrna na absolutno, Továrna na absolutno (2), Továrna na absolutno (3), Továrna na absolutno (4), Továrna na absolutno (5), Továrna na absolutno (6), Továrna na absolutno (7), Továrna na absolutno (8), Továrna na absolutno (9), Továrna na absolutno (10), Továrna na absolutno (11), Továrna na absolutno (12), Továrna na absolutno (13)
-Tři (Trapné povídky)
-Ukradená vražda (Povídky z druhé kapsy)
-Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy)
-Ukradený spis 139/VII, odd. C (Povídky z jedné kapsy)
-Univerzitní studie
-Ušní zpověď (Povídky z druhé kapsy)
-Válka s mloky, Válka s mloky (2), Válka s mloky (3), Válka s mloky (4), Válka s mloky (5), Válka s mloky (6), Válka s mloky (7), Válka s mloky (8), Válka s mloky (9), Válka s mloky (10)
-Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (2), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (3), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (4), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (5)
-Velká pohádka doktorská (Devatero pohádek)
-Velká policejní pohádka (Devatero pohádek)
-Věštkyně (Povídky z jedné kapsy)
-Výlet do Španěl, Výlet do Španěl (2)
-Zahradníkův rok, Zahradníkův rok (2)
-Závrať (Povídky z druhé kapsy)
-Ze života hmyzu, Ze života hmyzu (2), Ze života hmyzu (3), Ze života hmyzu (4)
-Zločin na poště (Povídky z jedné kapsy)
-Zločin v chalupě (Povídky z jedné kapsy)
-Zmizení herce Bendy (Povídky z jedné kapsy)
-Zmizení pana Hirsche (Povídky z druhé kapsy)
-Ztracený dopis (Povídky z jedné kapsy)
-Život a dílo skladatele Foltýna, Život a dílo skladatele Foltýna (2), Život a dílo skladatele Foltýna (3), Život a dílo skladatele Foltýna (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Čapek - R.U.R. (rozbor) (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)