Menu
Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)
Továrna na absolutno (3)
Následující kapitoly pouze rozmělňují děj a oddalují konec a mají ryze fejetonistický charakter. Čapek se v nich zamýšlí nad nejrůznějšími společenskými jevy, které uvolňování Absolutna doprovází, a analyzuje světovou situaci.
Závěr celého seriálu je následující - ve Francii se objeví nový Napoleon, generál Bobinet, který se rozhodne všechny karburátory zničit. Dochází k tzv. "Největší válce", do níž je zapojen celý svět, a následnému očistění světa od zhoubných karburátorů. Všechno se vrací zpátky do normálu a zbylé karburátory jsou buď zničeny nebo zakázány. Všechno končí kapitolou, kdy se strážmistr baví v hospodě se svými přáteli a vykládá jim o nočním zátahu na karburátorový brloh, kde docházelo k nejrůznějším náboženským orgiím. Stejně jako v ostatních Čapkových sci-fi dílech, i v "Továrně na absolutno" jsou na pozadí ohromného technického pokroku rozebírány poměry ve společnosti, které se díky převratnému vynálezu radikálně a nevyzpytatelně mění. Autor zde také varuje před jakýmkoliv fanatismem, protože demonstruje, že každý extrém je škodlivý. Bezohledný kapitalismus a lakota nikomu nepomůžou, stejně tak zbytečné jsou ale i záchvaty bratrské lásky, kdy každý rozdává bez ohledu na důsledky. Explicitně je to vyjádřeno na příkladu Absolutna, které začalo nekontrolovatelně vyrábět a hotové výrobky se vršily před továrnami bez užitku, protože je nikdo nepotřeboval, ale také se k nim ani nedostal, protože všechno jako doprava, zásobování nebo trh bylo v důsledku hysterie vyvolané Absolutnem, zastaveno. Další důležitá věc, kterou se Čapek ve svém románu zabývá, je motiv svědomí. Řeší se zde, jak daleko je člověk schopen zajít pro pár korun nebo trochu pomíjivé slávy. Zatímco inženýr Marek, ač byl patřičně hrdý na svůj vynález a věděl, jak moc by lidstvu pomohl, se přesto přese všechno rozhodl, že důsledky jeho činu by byly příliš katastrofální a karburátor uvést na světový trh nechtěl, tak se továrník Bondy bez váhání nadchl pro tuto myšlenku a řekl si, že peníze a úspěch jsou pro něj mnohem důležitější než nějaké složité přemítání o budoucnosti lidského pokolení. Jazyk knihy je - jak je u většiny Čapkových děl zvykem - velmi bohatý a rozmanitý. Setkáváme se zde s novinářskými postupy a navyklou mluvou stejně jako s lidovými výrazy a nářečím, které používají jednotlivé postavy. CITÁT Z KNIHY: "Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. A to nejni dobře, velebnosti. Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi." VLASTNÍ NÁZOR: Jedná se o příjemné odpočinkové dílo, kterému bych vytkla snad jen rozředěnost děje, která je ale daná účelem, za jakým bylo dílo napsáno. Doporučuji.
Zdroj: Zuzana Mráziková, 02.05.2006
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Čapek - Továrna na absolutno (3)
Štítky
blok navzdory glosy svatební kytice lžu Karin Pozor, vyletí ptáček abel znamení doby Marylin Monroe Dívka v ledu rod mužský životopisu o nesmrtelnosti princ dvoji krve den palackého z malého světa blbec lentilka pravopis Dopis osobnosti deset ran egyptských Proletáři Lisa J.V.Pleva vize ODYSSEOVY sv václavovi alberto moravia co mi škola dala
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 389 780
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí