Menu
Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)
Válka s mloky (13)
- V knize první Andrias Scheuchzeri se dozvíme o původu mloků a jejich rozšíření.
- Ve druhé knize Po stupních civilizace máme možnost si přečíst některé články ze světových novin o mlocích a jejich práci a dovednostech.
- Ve třetí knize, nazvané Válka s mloky, už následuje důsledek přemnožení mloků a jejich inteligence.
Kapitán začal mloky vysazovat na ostatních ostrůvcích v tichomoří a dával jim nástroje, hlavně nože na zabíjení žraloků. Mloci se dostali do povědomí lidí. Po van Tochově smrti začal obchod s perlami upadat, a proto se přemýšlelo, jak Salamandry využít. Začali se cvičit na práce - například čištění přístavů, stavbu ostrovů, stavbu zátok... Byli prodáváni dle druhu, kvality nebo na váhy, jejich prodej podporoval i ostatní průmysly (zemědělství, zbrojařství, hutnictví). Země vzkvétala. Byly zakládány školy pro Salamandry, stávali se vědci a odborníky, avšak u některých lidí obdiv neshledali, i přesto jim byla dána určitá práva a povinnosti, nemohli přece být jako otroci, i když je za ně někdo považoval. Salamandři zakládali své podvodní města a továrny, ale člověka stále potřebovali, aby jim dodával jídlo a nástroje. Ilegální obchod se Salamandry prosperoval.
Salamandři byli chytáni do sítí a omračováni pádly. To pokračovalo až do Masakru na ostrovech Kokosových, kdy se Salamandři nenechali jen tak pobít. Byli zahnáni do vody, ale odtud se vrátili a začali po lidech, vyzbrojených jen pádly, střílet z podvodní pistole. Celá posádka pytlácké lodi byla postřílena až na plavčíka, jenž se zachránil ve vnitrozemí ostrova. O několik týdnů byli Salamandři na Kokosových ostrovech postřílení dělovou lodí Jeho Veličenstva. Zato v Normandii měli problém s Mloky, kteří chodili do sadů na jablka, to se nelíbilo farmářům. Mloci byli stříleni a kamenováni. Mloci se jen tak nedali a v útocích, kde se sami obětovali, používali výbušnin. Nakonec vše vyřešil ministr zemědělství, který nechal do moře vozit jablka a dávat mlokům víno. Proti rozrůstajícím se mlokům bylo varováno pamfletem X, kterým vlastně autor varuje před nebezpečím, jež může nastat. Nikdo nedbal varování až do doby, kdy se po celém světě začala objevovat zemětřesení a vytváření nových zátok do pevniny v obrovském rozsahu. Později se k útokům přihlásili mloci. Chief Salamander začal klást požadavky na pevninu a byl i ochotný za ni zaplatit.
Světové mocnosti se sjely na konferenci, Salamandři byli zastupování předními světovými právníky. Zástupci mocností nic nevyřešili, a tak začínají pomalu mizet světová přímořská města. Pan Povondra při rybaření zahlédne ve Vltavě mloka a je zděšen, začne si uvědomovat co způsobil, onemocní.
Mloci jsou na vzestupu, ale začne se objevovat rozpor mezi divokými mloky z Lemurie (oblast Indie a Tichomoří, původní domovina Tapa Boys, Tana Masa), kterým vládne King Salamander a mloky z Atalantis, vyspělými, poevropštělými, zamerikanizovanými, kterým vládne Chief Salamander. Tapa Boys si nárokují celou Afriku, protože ji berou jako část své domoviny. Dojde k válce. Tapa Boys disponují jen primitivními zbraněmi. Salamandři jako ti vyspělí vytvoří umělý žaberní mor, který zamoří celý světový oceán. Mloci vyhynou. Lidé se začínají vracet z hor zpět k pobřeží. Chief Salamander byl člověk (Ne. Chief Salamander je člověk. Jmenuje se vlastně Andreas Schultze a byl za světové války někde šikovatelem.), viděl se v Adolfu Hitlerovi a mloci představovali lid, který ho slepě poslouchal za vidinou práce. Byli to právě lidé, kteří z mloků udělali to, co byli. To lidé je vyzbrojili, krmili, podporovali, a to i poté, co začali mloci válčit s lidmi, ale dokud se to netýkalo právě toho státu, který je vyzbrojoval, tak je tento stát podporoval. Nechtěl se přece s nimi dostat do konfliktu. VLASTNÍ NÁZOR: Karel Čapek napsal opravdu nadčasovou knihu, která je čtivá a hned v první chvíli si vás získá. Je to velice důmyslně a obsahově propracované dílo.
Zdroj: Black, 27.02.2013
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Čapek - Válka s mloky (13)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
to se nemělo stát. Bronte Žába a vůl Sportovní utkání o lyrickém zloději uražení a ponížení obrana sokratova dětské hřiště pospíchej dolů šicí stroj můj volný čas vlakem generace májovců detektiv oddyseova popis osoby J.R.R.Tolkien j. prevert nemělo stát synekdocha já a muj bratr studna anglický romantismus soukromý dopis apozice chléb a hry řecká filozofie osamělá vlčice TSF o lidech
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 894 606
Odezva: 0.07 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí