Menu
Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)
Válka s mloky (2)
Jednoho dne kapitán Van Toch připlouvá se svou lodí k málo známému ostrovu u Sumatry a zde objeví ... mloky. Zprvu se jich všichni velice bojí (myslí si, že to jsou čerti), ale kapitán si je později ochočí, naučí je bojovat proti žralokům, dá jim nože a jiné nástroje a oni mu za to ochotně nosí perly ze škeblí, jejichž obsah je jejich velkou pochoutkou. Asi za rok se kapitán objeví u velkého a bohatého podnikatele pana Bondiho a má pro něho návrh: bude převážet mloky z ostrova k ostrovu a oni budou lovit perly. Uspěje a obrovský obchod se dává do pohybu. Mloci se množí, je jich stále víc a jednoho dne se o nich nedopatřením dozví celý svět. To je už kapitán Van Toch po smrti a je založen mločí syndikát, který prodává mloky do celého světa. Mloci se začnou třídit do několika kategorií a stává se z nich jakési užitkové zboží. Postupem času se množí stále víc a víc, mají stále větší množství účinnějších zbraní až jednoho dne zaútočí na lidstvo. S ním to pak jde z kopce. I když celý svět ví o této hrozbě, stále mloky živí a zásobuje zbraněmi. Mloci postupně vybourávají celý svět... Naprosto unikátní je poslední kapitola, v níž se autor Karel Čapek rozdvojí do dvou já. A polemizuje, co udělat se světem a s mloky. Nakonec vše dopadne tak, že mloci se rozdělí na dva tábory, které mezi sebou bojují o pravé mloctví a nakonec se všichni vyvraždí chemickými a biologickými zbraněmi (co mi to jen připomíná?). Lidé postupně sestupují z hor na vysychající zemi a nově se objevující kontinenty a začínají nový život (i když moře ještě dlouho páchlo rozkládajícími se těly mloků).
Takže nakonec vše dopadlo dobře. Lidé se (možná) poučili a mohou žít dál.
Celá mločí historie je Čapkem rozdělena do tří knih. V první je popsáno, jak kapitán Van Toch mloky objevil, ochočil a začal s nimi vést obchod. Jak se mloci rozšířili do celého světa a jak je začaly využívat snad všechny státy světa. Ve druhé, velmi krátké (čítá všeho všudy jen tři kapitoly), je popsána celá mločí historie. Ve třetí, poslední, už jde do tuhého a začíná válka s mloky. Stejně jako v jiné Čapkově knize Krakatit, ve které celý děj záležel na jediné dívce, která vystupovala jen na málo řádcích, i zde se dá nalézt podobný paradox. To všechno, co se stalo zaviněním mloků, má vlastně na svědomí lokaj pana Bondiho, nějaký pan Povondra, který kdysi na vlastní odpovědnost pustil kapitána ke svému pánovi i přesto, že nebyl ohlášen. Kdyby toto neudělal, svět by nikdy nevěděl nic o mlocích a ti by byli zůstali na svém malém ostrůvku Tana Masa. Nevím, jestli Čapek záměrně svazoval své romány s takovými detaily nebo je to jen náhoda, každopádně je to velice zajímavé. Celá kniha je pojata jako dokument psaný někým seshora, někým, koho se to všechno netýkalo. Je to velice zajímavé dílo a rozhodně doporučuji ho přečíst.
Zdroj: Lingvik, 04.04.2004
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Čapek - Válka s mloky (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
josef václav frič co zbylo z anděla fronte klid ocean vodáci no longer human panelák hloupost chirurg Politika a media únor 1948 Kouzelný kalendář haldy kiki thomas hardy dutka Maigret smrtonoš bastardi Nohavica West pocket revue legalizace marihuany blbej modlitba za vodu já u pramene jsem když jsem byla malá ostrov kazi sousedi co mi škola dala
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 897 703
Odezva: 0.08 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí