Menu
Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)
Válka s mloky (6)
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Československý spisovatel, 1958, vydání 15. HLAVNÍ POSTAVY: mloci, kapitán van Toch, pan Povondra, pan Bondy OBSAH: Kniha je členěna na tři části.
V první se dozvídáme o kapitánovi J. van Tochovi, který přijíždí na ostrov poblíž Sumatry hledat perly. Zde se od domorodců dozvídá o tvorech, kteří žijí v moři. Obyvatelé se jich bojí a považují je za mořské čerty. Kapitán je ale pozná lépe a své Tapa Boys (tak jim říká) si zamiluje. Později se vrátí zpět do Čech a setká se s panem Bondym. Přesvědčí ho, aby s ním jel za mloky a vozil je na lodi od jednoho naleziště perel ke druhému. Později kapitán van Toch umírá a pan Bondy začne s mloky obchodovat. Rozšíří je do celého světa. Postupně se mloci stanou součástí lidského života. Prostě novodobí otroci. Ve druhé části knihy se dozvídáme vše o mlocích. Formou novinových výstřižků od pana Povondry se dozvídáme více o různých druzích mloků, o vztahu lidí s mloky, o mločích farmách a o mnoha dalších věcech. Líbilo se mi, jakým způsobem jsou nám informace o mlocích podávány. Dokázala jsem si živě představit, jak lidé považují mloky za běžnou součást svého každodenního života. Ve třetí části knihy ale začíná pravá válka s mloky. Mloků přibývalo, bylo jich mnoho více než lidí. Měli dokonalé zbraně. Už také došlo k několika nepokojům, ale nic závažného, tak proč by se tím někdo zabýval, že? Byli i tací lidé, kteří vytušili mločí hrozbu, ale lidé se z jejich slov nepoučili. Situace se ale stala závažnější. Jednoho dne otřáslo New Orleansem obrovské zemětřesení a celá tamní pevnina se zaplavila. Oběti na životech byly velké. Poté zemi kontaktoval vůdce mloků. Oznámil lidem, že hodlají potopit další pevniny, jelikož potřebují více prostoru k životu.
Mloci potopí Čínu, Indii a mnoho dalších území. Vše vypadá velice špatně. Až najednou se vše obrátí. Autor začíná mluvit sám se sebou. Musí opravdu nechat lidstvo vyhynout? Jak situaci zvrátit? Jistě...existují různé druhy mloků...rozpoutá se mezi nimi nenávist...a vyvraždí se mezi sebou. Lidé se budou moci vrátit zpět na pobřeží, ale o místech jako Anglie a Francie si budeme moci nechat jen zdát. VLASTNÍ NÁZOR: Kniha se mi líbila. Některé pasáže z druhé části mi přišly moc dlouhé, ale celkově je to dílo skvělé. Jak autor v doslovu řekl, knihu psal o nacistech. Přišlo mi to jako trefné podobenství. O to více, protože autor tuto knihu napsal před válkou.
Zdroj: Kačka, 09.06.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Čapek - Válka s mloky (6)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
fotoaparát brácha Linhartová Anatol France Selské písně popisný literární hrdina Hrdličky odborná literatura Stefan Zweig Erb výskat christiana Otakar Theer slídiči Shakespeare William Fantazijní příběh tabulka velkoměsto jiří žáček pokus romaneta čistota přirovnání to snad není pravda člověk a moře Ošklivé káčátko dopis rukojmímu praxe Nadja
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 893 534
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí