ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Havlíček Borovský Karel (*31.10.1821 - †29.07.1856)

­­­­

Král Lávra (23)

  • 1854
  • literární žánr: alegorická satirická báseň

Král Lávra je skladba dodnes živá, nesčetněkrát byla vydána a je přeložena do řady světových jazyků, zfilmována v loutkovém filmu, dra­matizována v baletu i v komedii. Je originální především oním spojením prvků irského a českého, prodchnutých duchem svobodymilovnosti, a zá­roveň až černým, šibeničním humorem, s jakým Havlíček 2 roky před svou smrtí - ostatně zaviněnou konfinací - zobrazil mocenské vraždy nevinných lidí, vrcholně ironicky jako jedinou "slabost" jinak dobrého krále. Což je myšlenka platná bohužel nadčasově...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Tribun EU v Brně roku 2008 (2. vydání tamtéž). Ilustrovala Nela Vadlejchová. Počet stran: 34. ISBN: 978-80-7399-410-5.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Karel Havlíček Borovský byl český básník, novinář a politik 19. století. Považujeme jej za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Narodil se v Borové, ale později se s rodinou přestěhovali do Německého Brodu. Studoval na gymnáziu a poté v Praze filozofii. Dále navštěvoval biskupský seminář. Později však ze semináře odešel a stal se kritikem římskokatolické církve za její konzervatismus a protinárodní postavení.

Roku 1843 odjel do Ruska, kde působil jako vychovatel v rodině historika Ševyreva. Po návratu do Čech se začíná věnovat žurnalistice a vychází jeho první významné dílo v příloze Pražských novin - Obrazy z Rus. Dalším velkým a odvážným dílem byla kritika díla Poslední Čech od J. K. Tyla. Zanedlouho v Pražských novinách založil humoristickou přílohu Šotek, v níž vycházely vtipy zaměřené na vládu apod. Za své články byl na Vánoce v roce 1851 deportován do Brixenu v Tyrolsku. Zde napsal svá největší díla (Tyrolské elegie).

V roce 1855 se vrátil do Čech, ale jeho žena již zemřela. Nakonec i on umírá (tuberkulóza).

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

král Lávra - oblíbený irský král, který má oslí uši; měl jedinou chybu - nechával zabíjet své holiče, aby utajil, že má oslí uši
Kukulín - syn vdovy, který se živí jako holič; po zjištění, že má král oslí uši, vyhledává pomoc a potřebuje se svěřit

DĚJ:

Irský král se nechá jednou ročně stříhat a každého holiče, který jej ostříhá, nechá zabít. Jednou vybere holiče Kukulína, jenž je synem vdovy. Vdova krále přemluví, aby ho nezabíjel, protože Kukulín je vše, co má.
Kukulín tak zná tajemství, které král tak dlouho skrýval - král má oslí uši. Neví, co má dělat, tak se jde poradit za poustevníkem, který mu poradí, aby toto tajemství sdělil staré vrbě.
Kukulínovi se uleví, ale za nějaký čas si z proutí vrby udělá muzikant smyčec. Když hraje na hodech, jež se zrovna v království odehrávají, smyčec tajemství vyzradí...

Nějakou dobu trvá, než ostatní najdou pro krále pochopení, ale vše končí dobře a panovníka všichni respektují za to, že je dobrým králem a nedívají se na to, jaké má uši. A Kukulín se stane dvorním holičem...

VLASTNÍ NÁZOR:

Báseň se mi velmi líbila, protože měla sice jednoduchou, ale zajímavou zápletku. Zpracování bylo dobré. Mimo to se v knize nacházely krásné ilustrace.

POZNÁMKY:

  • oceněno již ve své době, ale zakázáno cenzurou pro kritiku habsburské monarchie
  • zfilmováno
  • typické prvky pohádky (Za devatero horami...; Byl jednou jeden...)
  • personifikace, metonymie
  • motivy irské lidové pověsti
  • K. H. Borovského řadíme k takzvané druhé generaci národních buditelů
  • přídomek "Borovský" si přidal ke jménu podle místa narození (Borová)
  • jedná se o satiru s pointou na konci (jako bajka)
  • Havlíček v prózách: ironický, kritický tón
  • píše hovorovou češtinou
  • prvky realismu
  • král reprezentuje reálnou postavu (Ferdinand V. Dobrotivý)
  • hrdina (Kukulín) je z běžného lidu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 26.08.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3)
-Král Lávra, Král Lávra (2), Král Lávra (3), Král Lávra (4), Král Lávra (5), Král Lávra (6), Král Lávra (7), Král Lávra (8), Král Lávra (9), Král Lávra (10), Král Lávra (11), Král Lávra (12), Král Lávra (13), Král Lávra (14), Král Lávra (15), Král Lávra (16), Král Lávra (17), Král Lávra (18), Král Lávra (19), Král Lávra (20), Král Lávra (21), Král Lávra (22), Král Lávra (23)
-Král Lávra (rozbor)
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10), Křest svatého Vladimíra (11), Křest svatého Vladimíra (12), Křest svatého Vladimíra (13), Křest svatého Vladimíra (14), Křest svatého Vladimíra (15), Křest svatého Vladimíra (16), Křest svatého Vladimíra (17)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3), Tyrolské elegie (4), Tyrolské elegie (5), Tyrolské elegie (6), Tyrolské elegie (7), Tyrolské elegie (8), Tyrolské elegie (9), Tyrolské elegie (10), Tyrolské elegie (11)
-Tyrolské elegie (rozbor), Tyrolské elegie (rozbor) (2)
Čítanka-Co jest obec?, Co jest obec? (2), Co jest obec? (3)
-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3), Epigramy (4), Epigramy (5)
-Epigramy a aforismy (Dílo 1)
-Král Lávra
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10)
-Křest svatého Vladimíra (celá kniha / e-book)
-Poslední Čech (kritika)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3)
-Tyrolské elegie (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Havlíček Borovský - Král Lávra (23)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)