ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Havlíček Borovský Karel (*31.10.1821 - †29.07.1856)

­­­­

Křest svatého Vladimíra (17)

Vlastními slovy popište děj.

Car svatý Vladimír chtěl po bohu Perunovi, aby na jeho svátek zahřměl. Perun ho neuposlechne, a proto je odsouzen k popravě utopením v řece Dněpr. Jako výstrahu pro ostatní ho nohama přivážou za ocas koně společně s žurnalistou, který psal proti víře.
Po Perunově smrti nemá církev žádného boha. Lidé se nemají koho bát, a tak se církev strachuje, že ztratí respekt lidí. Proto chce po carovi nového boha, když jim toho jejich nechal zabít.

Co Havlíček zesměšňuje v této satiře? Dolož ukázkami.

Zesměšňuje státní instituce. Policie si může zatknout, koho chce. Soud si vymyslí důkazy a jako "milost" dává odsouzencovi popravu utopením. Církev má boha jen proto, aby z ní měli lidé respekt. Zesměšňuje i samotnou víru v boha, protože ukazuje, jak je bůh oproti lidské hlouposti bezmocný.

Bože, kýž jsem policajtem,
to je vyražení,
koho chce, toho si chytne
a dá do vězení.

Nám je pánbůh jako pánbůh,
jenom když je ňáký,
abychom jím udrželi
v respektu sedláky.

Jakým způsobem zobrazuje vladaře a boha Peruna? Jaký je jejich vzájemný vztah?

Vladaře Vladimíra zobrazuje jako namyšleného a panovačného cara, jenž si myslí, že může vládnout i bohům. Své činy ale nedomýšlí a později jich lituje. Bůh Perun je vyobrazen jako svéhlavý vzpurný smrtelník, co neposlouchá příkazy. Vztah mezi nimi je jako mezi vladařem a poddaným, jelikož car Perunovi rozkazuje. Ten toho už má dost, protože nechce být jen hloupým poddaným.

Najděte příklad ironie a sarkasmu.

Ironie se vyskytuje ve třetím zpěvu, kde soud rozhodne o utopení Peruna v Dněpru místo oběšení. Myslím si, že smrt utopením je ještě horší.
V šestém zpěvu si přijdou kněží stěžovat, že nemají žádného boha a kousavě jeden z nich pronese, aby jim Vladimír opatřil jiného boha, když je tak mocný.

Perun bůh jest odsouzený
k provazu dle práva,
že však k utopení v Dněpru
milost se mu dává;

"Veliký jest Vladimír car!
Svatá vůle jeho;
když's nám zabil pána boha"
opatř nám jiného!

Charakterizujte formu a jazyk.

Skladba je rozdělena na zpěvy, ve kterých není pravidelný počet slok. Jedna sloka má čtyři verše, kde se vždy rýmuje druhý a čtvrtý verš, tudíž se jedná o verš přerývaný.
Jazyk díla je velmi bohatý, jelikož se zde vyskytují archaismy, historismy, germanismy, vulgární výrazy a přímá řeč.

Vlastní názor - hodnocení.

Dílo se mi líbilo a pobavilo mě. Všemu jsem rozuměl, kromě některých výrazů. Líbil se mi rozvinutý sarkasmus a ironie, kterou je Havlíček proslulý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 23.05.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3)
-Král Lávra, Král Lávra (2), Král Lávra (3), Král Lávra (4), Král Lávra (5), Král Lávra (6), Král Lávra (7), Král Lávra (8), Král Lávra (9), Král Lávra (10), Král Lávra (11), Král Lávra (12), Král Lávra (13), Král Lávra (14), Král Lávra (15), Král Lávra (16), Král Lávra (17), Král Lávra (18), Král Lávra (19), Král Lávra (20), Král Lávra (21), Král Lávra (22), Král Lávra (23)
-Král Lávra (rozbor)
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10), Křest svatého Vladimíra (11), Křest svatého Vladimíra (12), Křest svatého Vladimíra (13), Křest svatého Vladimíra (14), Křest svatého Vladimíra (15), Křest svatého Vladimíra (16), Křest svatého Vladimíra (17)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3), Tyrolské elegie (4), Tyrolské elegie (5), Tyrolské elegie (6), Tyrolské elegie (7), Tyrolské elegie (8), Tyrolské elegie (9), Tyrolské elegie (10), Tyrolské elegie (11)
-Tyrolské elegie (rozbor), Tyrolské elegie (rozbor) (2)
Čítanka-Co jest obec?, Co jest obec? (2), Co jest obec? (3)
-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3), Epigramy (4), Epigramy (5)
-Epigramy a aforismy (Dílo 1)
-Král Lávra
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10)
-Křest svatého Vladimíra (celá kniha / e-book)
-Poslední Čech (kritika)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3)
-Tyrolské elegie (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Havlíček Borovský - Křest svatého Vladimíra (17)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)