ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

   
­­­­

Cikáni (4)

V českém hostinci, pro který se vžil název Židova zahrádka, pobývaly každý den tři osoby - Žid (majitel zahrádky), jeho dcera Lea a Bárta Flákoň, vysloužilec a vypravěč.
Jednoho dne přišli do Židovy zahrádky dva cikáni. Po občerstvení se vydali do jeskyně, ve které přespali. Společnici jim však dělala bláznivá žebračka, jež drmolila nesmyslná slova. Ráno, když se mladý cikán probudil, byla žebračka pryč. Jediné, co ze včerejšího večera zůstalo, byla vidina Lei, do které se cikán zamiloval. Vyrazil tedy i s druhým cikánem zpět do Židovy zahrádky a zde ho Lea (rovněž zamilovaná) požádala, aby u nich zůstal. Cikán se dlouho nerozmýšlel a svolil. Den ode dne byla větší nejen jejich láska, ale i cikánova žárlivost. Když mu Lea jednou nepřišla vstříc, začal ji podezřívat z nevěry. Zeptal se na muže, který popisem odpovídal hraběti Valdemaru Lomeckému. Při zaslechnutí tohoto jména Lea rychle běžela zpátky do chalupy. Tam se rozplakala a od pomocnice Judity se cikán dozvěděl alespoň částečnou pravdu: Lea byla vždy veselá, ale před osmi lety si ji odvedla hospodyně ze zámku a dřívější hospodská Angelina (bláznivá žebračka). Od té doby byla Lea neustále smutná a zamyšlená. Nikdo nevěděl, co se s ní tenkrát v noci stalo. Jediným svědkem byl Bárta, jenž už v mírně podnapilém stavu vše mladému cikánovi pověděl. Vracel se jednou domů do zámku, ale brána již byla zavřená, proto si lehl na zem. Najednou uslyšel prásknutí dveřmi a tři hlasy, které patřily Lomeckému, Angelině a Lee. Pak se z ničeho nic otevřelo okno, Lea z něj vyletěla a běžela domů.
V tomto okamžiku pravdy se v zahrádce objevila Angelina a přiznala se k tomu, že sama Leu na hrad přivedla. Mladý cikán v ní podle jejích slov pozná svou matku.
Lea v zoufalství zemře a její otec též.
Na hrad přiběhne vystrašený Bárta a vypráví, co se mu právě přihodilo. Šel z hospody zpátky na hrad, avšak v lese uviděl muže a Angelinu, jak kopají hrob pro Valdemara, jehož mrtvola byla přikryta pláštěm mladého cikána. Úředníci vzali pochodně a motyky a vyrazili k popsanému místu. Vykopali jámu a na Valdemarově těle našli dopis, na němž bylo napsáno: "Hned po mé smrti ať se otevře!" Dopis pečlivě ukryli a tělo znovu zakopali, aby neprozradili objevený zločin. Hned jak jámu zahrnuli, přišel na místo činu mladý cikán, proto ho zadrželi.
Vrchní přečetl dopis od Lomeckého, z něhož se dozvěděli o celé historii, jež vedla k Valdemarově smrti: Lomecký podezříval svou ženu z nevěry, ačkoliv byl sám nevěrný. Jeho žena se samozřejmě bránila a řekla, aby její nenarozené dítě bylo "zpotvořené" a bylo záhubou vlastní i všeho, co kdy milovala, a hodina porodu jeho byla její hodinou poslední, jestliže křivě přísahala Valdemarovi. V den porodu žena zemřela a Valdemar nemohl být v přítomnosti svého syna. Nejdříve ho podstrčil Angelině (jedna z milenek), která nevědomě porodila mrtvé dítě (pravděpodobně také Valdemarovo), avšak po návratu z vojny se rozhodl odstranit syna navždy. Snažil se Angelinu podplatit, aby odjela někam daleko, ale ona se odstěhovat nechtěla. Přesto syna zanechala v lese, protože nepociťovala žádnou mateřskou lásku. V lese ho objevil Giacomo, bývalý benátský gondoliér a Angelin milenec. Vzal ho pod svá ochranná křídla a vychoval ho jako svého syna - cikána.
Posledním přáním Lomeckého bylo, aby se odpustilo jeho synovi, který ho nejspíše zabil a aby se stal jediným dědicem jeho statků.
Podle znamení na prsou byl mladý cikán odhalen jako Valdemarův syn a zdědil jeho majetek. Záhy se ovšem vydal do světa v cikánském oděvu.
Starý cikán se přiznal k vraždě Valdemara a byl popraven. Umíral však s pocitem naplněné pomsty...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Žužu, 10.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Cikáni (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)