Menu
Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)
Máj (25)
ZPRACOVÁNÍ DÍLA:
Prostředí je skutečné a je zachyceno podrobně - jedná se o krajinu pod Bezdězem. Děj je bez bližšího časového vymezení.
Dílo řeší problém milostného trojúhelníku.
POSTAVY:
Vilém - loupežník, "strašný lesů pán", omylem zabíjí svého otce, ale viní společnost, sám se cítí být nevinný; ve vězení myslí na Jarmilu a vzpomíná na své mládí; dochází k závěru, že po smrti ho již nic nečeká
Jarmila - milenka Viléma, páchá kvůli lásce sebevraždu
poutník - objevuje se ke konci básně (v posledním zpěvu); autor se s ním ztotožňuje
STRUČNÝ DĚJ:
Mácha se inspiroval zážitky a pocity, jež získal během pobytu u svého dlouholetého přítele v Doksech u dnešního Máchova jezera. Při návštěvě hradu Bezděz zjistil, že v tomto kraji byl nedávno popraven mladík Schiffner, který zabil svého vlastního otce, protože mu bránil v lásce. Vedle toho se do básně promítlo i romantické prostředí zdejší krajiny.
Dílo tedy vypráví příběh milenců Viléma a Jarmily. Vilém se doví, že jeho milá Jarmila byla svedena starším mužem. Svůdce zavraždí, aniž by tušil, že tím zabije i svého vlastního otce, který ho kdysi zavrhl a vyhnal z domu, díky čemuž se stal loupežníkem. Za to je zatčen a chystá se jeho poprava. Jarmila, která na něj čeká, se od známého dovídá, že její milý je ve vězení a bude popraven. Zdrcená skočí do jezera. Báseň končí příjezdem poutníka, jenž byl seznámen s osudem tohoto milostného trojúhelníku. Mluví o sobě, o svém mládí, srovnává svůj osud s osudem Viléma a poznává, že mládí je již ztracené.
IDEA DÍLA:
Hlavní myšlenkou je tragédie tří lidí, kteří byli dohromady svedeni rukou osudu. Další myšlenkou je oslava májové přírody.
JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:
Jedná se o lyricko-epickou báseň, která je psána výsostným jazykem. Autor popisuje krajinu velmi barvitě a dynamicky, zabývá se myšlenkami Viléma, postavy vedou monology, dialogy. Dále využívá eufonii (libozvučnost), zvukomalbu - "řinčí řetězů hřmot", "zvučelo temně tajný bol", metonymie - "hrdliččin zval ku lásce hlas", epiteton (básnický přívlastek) - "bělavé páry", "růžový večer", "tichý mech", metafory - "bledá tvář lůny", personifikace - "kvetoucí strom lhal", "šeptal tichý mech", kontrasty, oxymóron - "zemřelých myšlenka", "umřelé hvězdy svit", pleonasmus - "po modrém blankytu", apostrofu - "Hynku! Viléme! Jarmilo!", antiteze.
Rým je obkročný. Báseň je psaná jambem (kromě 2. zpěvu), často se opakují slova "máj", "láska", "den" a "noc".
Báseň se skládá z dedikace (děkování), 4 zpěvů a 2 meziher.
Zdroj: Hannách, 08.05.2009
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (25)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
Oběd v zahradě věcná Psí život peripetie lazarov višňový Brown enigma Čičikov pozvání na víkend mengele munch pedagog oblíbený film bernard shaw mapa konrád shirley tip andrejev Oblíbená činnost karkulín Ludvík Svoboda počítače pohorská+vesnice Balada o stvoreni sveta ženitba motto Scarlet
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 729 566 829
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí