ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

   
­­­­

Máj (3)

Lyrickoepická báseň, která vyšla prvně roku 1836 (v roce autorova úmrtí), má předzpěv, čtyři dějství a dvě intermezza.

Motto Máje zní: "Dalekáť cesta má! Marné volání!" Jasně vyjadřuje autorův postoj k životu. Mácha touží po lásce a volnosti, ale zároveň pochybuje o tom, že je to ve skutečnosti možné. Děj skladby je jen jemně naznačen, hlavní úlohu zde hrají autorovy úvahy, staví do kontrastu především krásu jarní přírody a život člověka.

V prvním zpěvu líčí básník půvabnou májovou přírodu. Dozvídáme se také, že hrdinu vyhnal otec v mládí z domova. Ten se poté stal loupežníkem a "strašným lesů pánem". Vilém zabije svůdce své milé - Jarmily, netuší však, že smrtí ztrestal vlastního otce. Zato má být druhého dne popraven. Když se o tom všem doslechne Jarmila, vrhá se do hlubin jezera, kde nalézá smrt.

Druhý zpěv líčí pocity Viléma, jenž přemýšlí nad svou vinou. Ve vzpomínkách se vrací k dětství a snaží se zdůvodnit si své chování, čímž se sám trestá... (nevěří na posmrtný život).

Ve třetím zpěvu odvádějí hrdinu na popraviště. Ten v posledních chvílích života promlouvá ke své zemi, kterou stále vroucně miluje, a poté je nemilosrdně sťat.

V posledním zpěvu vstupuje do děje sám básník. Spolu s ním se vracíme do minulosti a do míst, kde se tragické události udály. Mácha se zde ztotožňuje s Vilémem, což nám jasně dokládají verše: "...hrdliččin zve ku lásce hlas: Hynku! - Viléme!! - Jarmilo!!!"

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato jemná báseň, která spíše připomíná nějakou romantickou baladu, je zcela určitě významným dílem české literatury. Autor nám v ní živě líčí májovou přírodu, s čímž se v dnešní tvorbě už tak často nesetkáváme...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 07.06.2003

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)