ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Máj (33)

  • literární forma: poezie
  • literární druh: lyrickoepická báseň
  • literární žánr: balada (báseň má chmurný děj s tragickým koncem)
  • část básně je vyprávěna ich-formou, v poslední části je vypravěčem autor (er-forma)
  • kniha poprvé vyšla 23. dubna 1836 a je to zároveň Máchova jediná kniha, která vyšla za jeho života (musel si ji vydat sám)

Máj je lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, tedy sedm měsíců před Máchovou smrtí. Obsahuje prolog "Čechové jsou národ dobrý", čtyři zpěvy a dvě intermezza. Máchovými současníky (kromě Karla Sabiny) byla přijata rozpačitě až nepřátelsky. Avšak obdivně a programotvorně už ji velebila generace Nerudova i surrealisté v čele s Nezvalem a Teigem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Šmidt v Praze roku 1939. Ilustroval a typograficky upravil Karel Svolinský. Text přehlédl Bedřich Beneš Buchlovan. Počet stran: 69.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Karel Hynek Mácha se narodil 16. listopadu 1810 v Praze a zemřel 6. listopadu 1836 v Litoměřicích. Byl českým básníkem, prozaikem, představitelem českého romantismu a zakladatelem moderní české poezie. Svá první díla psal v němčině, ale brzy přešel k češtině a u té už zůstal. Kromě literatury se věnoval i malířství a ochotnickému divadlu.

Jeho další díla: Obrazy ze života mého; Márinka; Cikáni; Sen; Cesta z Čech a další. Pokoušel se psát i divadelní hry, ale žádnou nedokončil.

SKLADBA:

V básni se objevuje obkročný, sdružený a střídavý rým. Verše jsou krátké. Sloky jsou spíše delší (kolem 30 veršů). Metrem je jamb.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jarmila - krásná dívka, zamilovaná do Viléma; nejprve se bojí, že její milý už nepřijde, pak uvidí na jezeře loďku, uleví se jí a těší se na něj, pak však zjistí, že bude popraven a v zoufalství spáchá sebevraždu
Vilém - celkem pomstychtivý (zavraždil svého otce za to, že sváděl jeho dívku) loupežník; bojí se smrti, především proto, že opustí přírodu a vše, co mu bylo drahé; přál by si být zase mladý; přemýšlí nad tím, proč ho vlastně jeho otec vyhnal; miluje přírodu a život, přemýšlí o smyslu svého života a o tom, co je po smrti
Hynek (autor) - zamýšlí se nad smyslem života, lituje ztraceného mladého života

OBSAH:

Děj v knížce nehraje až tak velkou roli, nejdůležitější je romantický popis přírody. Příběh se odehrává nejspíše u hradu Bezděz a Máchova jezera v průběhu jednoho večera, noci a rána. Děj začíná popisem jarní přírody u jezera za soumraku. Dívka Jarmila zde čeká na svého milého Viléma, ale ve člunu místo něj přijíždí jeho přítel, od kterého se dozvídá, že byl Vilém zajat a bude popraven. Jarmila se ze zoufalství vrhá do jezera. Vilém ve vězení mezitím přemýšlí o svém životě. Jeho otec jej jako malého poslal do světa a Vilém se stal vůdcem lupičů. Později zabil svůdníka své milé, ale nevěděl, že to byl jeho otec. Za tuto otcovraždu byl odsouzen k smrti.

Mezitím se na hřbitově již připravují duchové, aby přivítali mezi sebe duši odsouzeného a příroda se chystá na přijetí těla pána lesů.

Ráno následujícího dne se Vilém rozloučí s přírodou a matkou zemí, potom je sťat a části jeho těla jsou vpleteny do kola.

Jeho loupežníci pro něj truchlí.

Po letech se na místo popravy vrací autor, lituje jeho ztraceného života a srovnává s ním svůj život.

KOMPOZICE:

Kniha je rozdělena do čtyř zpěvů a dvou intermezz. Básni předchází vlastenecká báseň Čechové jsou národ dobrý jako věnování panu Hynku Kommovi a motto "Dalekáť cesta má! Marné volání!".
Text je doplněn ilustracemi od Karla Svolinského.

JAZYK:

Autor používá velmi bohatý jazyk. Vyskytuje se tu velké množství personifikací (kapky se rděly; nebe se noční rosou rozplakalo; páry hynou; šeptal tichý mech; strom lhal; nebe se míhá; veslo se koupá; msta kráčí; jitřena brány otvírá; červánky pohynou), metafor (modro = voda; bledá luny tvář; kapky hlas; času vztek), přirovnání (rychle letí, co čápa let), oxymóronů (bledě jasná, jasně bledá; umřelé hvězdy svit; mrtvé milenky cit; mrtvé labutě zpěv), zastaralých slov (ouplné lůny; oužil; ouval; šepce; kol) a epitet (jasné jezero; brunátné slunce; vyšlé slunce; růžový večer; pološerá noc). Autor klade důraz na barvy, zejména na růžovou, modrou, černou, bílou a šedou (modrá dálka; šedá mlha modré hory; černá mračna; modravé páry; modré temeno hor; rudá zář) a na kontrasty, především život/smrt, světlo/tma (zhasla měsíce světlá moc; temné lesy; temná noc). Můžeme zde nalézt také tautologii (polou sedě a kleče půl).

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavním záměrem autora bylo popsat krásu jarní přírody, oslavit ji. Zaměřil se především na jezero, hory, nebe, měsíc, hvězdy a slunce.

ZÁVĚR:

Moc se mi líbily autorovy verše, jeho popis přírody, různé zajímavé obraty, ale měla jsem trochu problém s pochopením děje a vůbec celkovým porozuměním básni. Mátl mě především přeházený slovosled, jenž autor s oblibou používal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janule P., 20.04.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (33)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)