ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

   
­­­­

Máj (34)

Máj je vrcholné dílo romantismu, které Karel Hynek Mácha vydal v posledním roce svého života (1836). V této lyrickoepické básni o čtyřech zpěvech a dvou intermezzech Mácha oslavuje především krásu jarní přírody, kterou zde velmi působivě popisuje, zabývá se také lidským životem a vyjadřuje vlastenectví. Sám Mácha se v básni vydává za poutníka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1980 (5. vydání tamtéž). Doslov napsal Oldřich Hlavsa. Grafická úprava, ilustrace a písmo Karel Svolinský. Počet stran: 76.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Nejslavnější český básník, prozaik a dramatik, "uchvatitel krásy" a "věčné inspirace" české literatury, zakladatel novodobé české poezie, ale také jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu.

Narodil se 16. listopadu roku 1810 v Praze na Újezdu v rodině mlynářského pomocníka. Dětství prožil v chudinské čtvrti u kostela sv. Petra, v letech 1824-1830 navštěvoval novoměstské gymnázium. V té době se pokoušel o první verše psané německy. Roku 1832 ukončil studium filozofie a pod vlivem Josefa Jungmanna začal psát česky a přispívat do českých časopisů. Mácha se aktivně zapojil do českého vlasteneckého života, hrál v ochotnických divadelních spolcích a spolupracoval s J.K.Tylem.
V době, kdy se Karel Hynek Mácha začal brát jako velice nadaný spisovatel, napsal své dílo Máj. Máj je lyrickoepická báseň, která ve čtenáři probouzí příjemný pocit z popisovaného prostředí, avšak zároveň ho nutí k přemýšlení nad otázkami života, viny či neviny.

Karel Hynek Mácha zemřel v noci z 5. na 6. listopadu roku 1836 v Litoměřicích na následky tamějšího požáru, při jehož hašení se nakazil nějakou chorobou.

OBSAH:

1. zpěv

Byl pozdní večer - první máj
večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas
kde borový zaváněl háj.

Na začátku celého příběhu, který je vsazen do krajiny u města Doksy, čeká Jarmila na břehu jezera pod hradem Bezděz na svého milého Viléma. Vilém, Strašný lesů pán, byl v mládí vyhnán svým otcem z domova a v lesích se stal loupežníkem. Dlouho se Jarmile Vilém nevrací, až se konečně na hladině objevuje loďka. Rychle se přibližuje a Jarmila konečně padá příchozímu kolem krku. Ale bohužel jím není Vilém, ale jeho přítel, jenž jí přichází sdělit strašnou novinu: Vilém bude popraven za to, že smrtí ztrestal svůdce jeho milé, svého vlastního otce, o jehož totožnosti však nevěděl. Po sdělení této zprávy Jarmile nastupuje Vilémův přítel do loďky a odplouvá. Nešťastná a zoufalá Jarmila se poté vrhá ze skály do jezera, kde nachází smrt.

2. zpěv

Ve druhém zpěvu, který se odehrává ve vězení noc před popravou, se Vilém zabývá svým životem, vzpomíná na dětství, otce, svou loupežnickou minulost a samozřejmě také na svou milou. Vilém se děsí zítřka, lituje, že musí zemřít, nevěří v posmrtný život, a tak se bojí "ničeho". To vše si mluví pro sebe a je tak zabrán svými myšlenkami, že ani nezpozoruje příchod strážného, kterého vzbudil. Ten se zatajeným dechem poslouchá Vilémovu samomluvu a je z ní tak nešťastný, že se již nikdy poté neusmál.

1. intermezzo

V prvním intermezzu se duchové venku a příroda připravují na příchod Vilémovy duše. Celá příroda diskutuje o tom, co mu připraví na uvítanou.

3. zpěv

Jakmile vysvitne slunce, začíná se celá ta krásná příroda i přes Vilémovo neštěstí radostně probouzet. Za zpěvu ptáků, jež oslavují máj, vychází vojsko s Vilémem na jeho popravu, za nimi pospíchají davy lidí, aby tuto událost taktéž zhlédly. Sotva jsou všichni na místě, Vilém se za neustálého modlení naposled rozhlédne po krajině, pozdraví svou vlast, kterou nade vše miluje, rozloučí se s nádhernou přírodou a poté je vyveden na popraviště, kde je mu useknuta hlava, jeho tělo je rozlámáno úd po údu a hlava vztyčena na kůl.

2. intermezzo

Ve druhém intermezzu jsme provedeni po klidné horské krajině a lesích, kde opuštěná tlupa Vilémových loupežníků truchlí nad ztrátou svého pána.

4. zpěv

V posledním dějství se objevuje sám básník (Mácha), jenž nás po letech zavádí na místo, kde byl Vilém popraven; je zde Vilémova lebka. Nejdříve tudy projíždí do hostince, kde mu hostinský vypráví Vilémův příběh a pak se opět prvního máje na popraviště vrací, aby zde přemýšlel o svém životě, který přirovnává k tomu Vilémovu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím si, že Mácha klade více než na epický děj důraz na přírodu a lásku Viléma k Jarmile i své vlasti. Máj bylo jistě vrcholné dílo své doby, ale čekal jsem od něj trochu více a navíc se mi obtížně četl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petr Souček, 30.04.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (34)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)