ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

   
­­­­

Máj (6)

"Snivec a buřič! Karel Hynek Mácha. Básník mládí naší novodobé češtiny. Básník mládí naší moderní poezie. Básník mládí každé nové české generace." (F.X.Šalda)

Dílo působící jako epická báseň, ale veškeré prvky, které v ní převažují, nejsou epické, nýbrž lyrické. Základ je čerpán v pověstech, přírodě a době, v níž autor žil. Mácha sám říkal, že je to koncentrace obrazu májové přírody s duševními stavy trpícího člena nesvobodné lidské společnosti. Tato charakteristika je velice dobrá. Dále uvádí, že děj je pouze druhořadou záležitostí a hlavní motivem jsou úvahy o propastnosti mezi individuálním vědomím toužícím po nesmrtelnosti a neodvratnou nutností zániku fyzické existence. A s tím já mohu jenom souhlasit. Máj opravdu představuje jedinečný soulad obsahu a formy, který vysvětluje uměleckou působivost básně. Specifická je také skladba vět vytvářející z Máje dílo s jakýmsi hudebním kouzlem.

Máj má čtyři zpěvy a dvě vložky - tzv. Intermezza. První zpěv má dva hlavní motivy. Motiv májového vlahého večera a motiv lásky v podobě dívky Jarmily. Druhý zpěv je tragický, plný temných myšlenek na smrt v podání Viléma. Ačkoli je druhý zpěv věnován právě úvahám o smrti, ve zpěvu třetím všechny Vilémovy city před popravou směřují ke krásám země. Ve čtvrtém zpěvu se autor již definitivně promítá do děje a dává to jasně znát závěrečným trojzvukem - "Hynku - Viléme - Jarmilo!!!" A v té chvíli je již definitivně do pozadí zatlačen epický význam a ráz básně, nahrazen s konečnou platností prvky lyrickými.

Romantická báseň Máj je považována za jeden ze základů pozdější tvorby poezie, ve které vynikal například Šrámek či držitel Nobelovy Ceny Jaroslav Seifert.

Máj je dnes již klasické dílo české tvorby poezie. Stal se všeobecně uznávaným základem pro pochopení smýšlení významné generace básníků, do které zapadá právě i Karel Hynek Mácha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Isobel, 09.02.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)