Menu
Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)
Máj (rozbor)
Od doby generace Májovců je Máj označován jako základní dílo novodobé české poezie. V Máji se myšlenková hloubka pojí s dokonalým líčením přírody, objevným použitím eufonie, rytmu, oxymóronu nebo metafory. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Práh v Praze roku 2012 (279. vydání). Ilustroval Miroslav Huptych. Počet stran: 70. ISBN: 978-80-7252-378-8. CHARAKTERISTIKA LITERÁRNÍHO KONTEXTU: Dílo bylo napsáno na přelomu roku 1835 a 1836 a je z období českého romantismu. Zprvu nebylo veřejností přijato, protože mu chybí uměleckost, vlastenectví (popravdě je to právě naopak) a hlavní hrdina je nevhodný - loupežník, otcovrah. Přijato je až po smrti autora, a to ve 2. polovině 19. století generací Májovců. CHARAKTERISTIKA LITERÁRNÍHO DÍLA: Lyrickoepická básnická skladba TEMATICKÁ SLOŽKA LITERÁRNÍHO DÍLA: Námět Skutečná událost z českých vesnic Záměr autora Kritika tehdejší společnosti Motivy Láska, smutek, sebelítost, májová příroda, myšlenky smrti, myšlenky lepší budoucnosti Téma Nešťastný životní osud Viléma a Jarmily a zobrazení májové přírody Hlavní postavy Vilém - loupežník, zamilovaný do Jarmily; žárlivý, pomstychtivý, nešťastný, smutný, otcovrah
Jarmila - krásná, nešťastná; zamilovaná do Viléma; poctivá, oddaně čeká na Viléma; svedena otcem Viléma
poutník Hynek - vystupuje ve 4. zpěvu, sám autor; zamyšlený, vrací se k Vilémovu popravišti
otec Viléma - nečestný; svůdce Jarmily Další postavy Například zvířata, příroda - promlouvají v 1. intermezzu při přípravě Vilémova pohřbu: sbor duchů, žáby, krtek, rosa, noc, bouře a další Děj Stručný obsah zpěvů Poté co se Vilém dozví, že jeho milá Jarmila byla svedena (ještě před tím, než se poznali), zavraždí svůdce, aniž by tušil, že je to jeho otec. Vilém je za tento skutek odsouzen na smrt. Za Jarmilou, která na Viléma čeká, přijíždí jeho druh a sdělí jí, že Vilém je uvězněn a čeká na smrt pro otcovraždu. Vilém je popraven a Jarmila pro žal a smutek skáče do jezera. Obsah intermezz
- intermezzo - příroda společně s duchy připravuje Vilémův pohřeb a volají ho k sobě
- intermezzo - je již po smrti Viléma a duchové loupežníků po něm truchlí
- skladba se skládá z:
- dedikace - předmluva, autor vysvětluje smysl díla
- 4 zpěvů
- 2 mezizpěvů (intermezz)
- kontrasty:
- líčení májové přírody X Jarmila po tom, co se dozvídá o Vilémovu zatčení, skočí do jezera (nachází se v závěru prvního zpěvu)
- líčení májové přírody X vedení odsouzence na smrt (třetí zpěv)
- paralely:
- obraz májové přírody X láska (první zpěv)
- temná noc X myšlenky Viléma na smrt (ve druhém zpěvu)
- nepravidelnost jak ve verších (délka verše dána myšlenkou), tak v rýmech
- jambický verš - verš začíná nepřízvučnou dobou - jednoslabičnými slovy (byl, o, a a dalšími)
- postoj autora v díle je subjektivní; psáno er-formou
- dílo je psáno jak chronologicky, tak retrospektivně (v mezizpěvech)
- básnický jazyk
- lexikální prostředky:
- archaismy (Ach - ona, ona! Anjel můj!)
- hovorové (Vstříc mu běží, zaplesá...)
- syntaktické prostředky (A větru ranního - co zpěvu - líbé vání)
- slohový postup vyprávěcí, popisný
- převažují monology (Vilém přemýšlí nad smrtí: A jestliže jsem vůli svou nejednal tak, proč smrtí zlou časně i věčně hynu? Časně i věčně?), ale najdeme i dialog, např. když Jarmila rozmlouvá s druhem Viléma ("Kde Vilém můj?" "Viz," plavec k ní tichými slovy šepce praví: "Tam při jezeru vížka ční...)
- metafora (strašný lesů pán - loupežník)
- apostrofa (Ach zemi krásnou, zemi milovanou)
- oxymóron (zbortěné harfy tón)
- zvukomalba:
- libozvučné (Byl pozdní večer - první máj - večerní máj - byl lásky čas.)
- nelibozvučné (řinčí řetězů hřmot)
- epiteta (bělavé páry hynou)
- inverze (v tiché se slzy celí rozplýváte)
- gradace (Ó krásný - krásný věk!)
- personifikace (Jako listů šepotání pode skálou při ozvěně, znělo kolem bez přestání, jednozvučně, neproměnně: "Vůdce zhynul! - vůdce zhynul!")
- gramatické zvláštnosti - autor neustále požívá pomlčky, ať už k vsuvce, ke zvýraznění nebo gradaci apod. (Zdaleka spěchá lid - vždy větší zástup ten - vždy větší - větší jest - vždy roste tento pluk; nesmírné množství již. - Vždy větší jeho hluk)
- řečnická otázka (Vidíš-li poutníka, an dlouhou lučinou spěchá ku cíli, než červánky pohynou?; Kdo srdci takému útěchy jaké dá?)
Zdroj: Lukáš S., 28.11.2013
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (rozbor)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
znělé souhlásky bio Hodnoceni knihy porod Keats zadek slovní spojení Přírodní zdroje Do srdce temnoty čapek hordubal bratři čapkové Zasvěcení 1848 čech a němec Toman a lesní chlapec ktery přežil Woolf knihtisk odměna čtvrtá ruka zamyšlení úvaha crkev vliv médií hughes metafyzika Pavilon co bych chtela mit Žába člověk člověku roman šebrle
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 571 064
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí