ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

   
­­­­

Máj (stručný rozbor) (10)

Lyrickoepická básnická povídka Máj je vyvrcholením Máchovy tvorby, jeho zápasu o vyjádření podoby světa, jenž se mu zjevil. Básník popisuje a odsuzuje společnost, jež zničila nejedno lidské štěstí. Mácha se pokusil utlumit tuto otevřenost vlastní skladby třemi zásahy: věnováním Hynku Kommovi (pekařovi a majetnému měšťanovi), zařazením básně Čechové jsou národ dobrý a "Výkladem Máje" - ten strhává pozornost na oslavu krásy květnové přírody. Samotné dílo Máj není zařazeno ani do jednoho z výše uvedených okruhů a nachází se v samém úvodu knihy. Je to veršované dílo, jehož verše jsou přerušeny dvěma intermezzy. Dále je rozdělené do čtyř zpěvy, které slouží k přirovnávání květnové přírody. Děj se odehrává u města Doksy, mezi horami a na hradě Bezděz. Četné zastoupení přírody v tomto díle však představuje pouhou kulisu, vlastním obsahem celého tohoto poetického díla je hluboká filozofická reflexe, z toho důvodu je také samotný děj nastíněn velmi zamženě.

O AUTOROVI:

Karel Hynek Mácha, český romantický básník a prozaik, se narodil 16. listopadu 1810 v Praze na Újezdě. Otec byl mlynářským tovaryšem, zatímco matka pocházela z muzikantské rodiny. Své dětství prožil v chudinské čtvrti kolem kostela sv. Petra, kam se rodina z důvodu finanční krize přestěhovala. Roku 1826 se opět stěhovali, tentokrát na Dobytčí trh (Karlovo náměstí), kde si jeho otec otevřel obchod s kroupami.

Jako student se seznámil s Eleonorou (Lori) Šomkovou, hezkou, nicméně naivní a jednoduchou dívkou. Jejich bouřlivý vztah byl plný hádek zapříčiněných nejen Máchovou tyranskou povahou, ale i Lořinou neochotou učit se česky (což vlastenecky založený Mácha těžce nesl). O svém vztahu s Lori si psal intimní šifrovaný deník.

Mácha byl vášnivým cestovatelem. Na svých cestách, které nejčastěji podnikal do romantických míst, spojených s historií, se dopravoval pěšky. Jeho nejdelší cestou byl výlet přes rakouské alpy do severní Itálie. Vzhledem k tomu, že byl zároveň nadaným malířem, dochovalo se nám přes sto kreseb a akvarelů českých hradů a zřícenin.

Po studiích práv a filozofie odešel roku 1836 do Litoměřic, kde získal místo v advokátní kanceláři. O měsíc později, 1. října, se Lori narodil syn. Mácha ovšem záhy umírá (6. listopadu 1836) nejspíše na choleru, kterou se nakazil při hašení požáru v Litoměřicích. Pohřeb se údajně konal v den, kdy byla původně naplánována Máchova svatba s Lori. Jeho ostatky byly později exhumovány a převezeny do Prahy, kde byl 7. května 1939 znovu pohřben na vyšehradském hřbitově. Tento druhý pohřeb se stal národní manifestací proti nacismu.

Mezi Máchova nejvýznamnější díla patří lyrickoepická báseň Máj, román Cikáni nebo Deník na cestě do Itálie.

MÁJ:

Máj je lyrickoepická báseň, nicméně tragický děj je upozaděn, neboť dílo má být především oslavou májové přírody.

Příběh je vyprávěn v er-formě, jen na závěr, kdy se autor ztotožňuje s dějem, se změní na ich-formu.

Samotný jazyk je mistrovský, spisovný s knižními a archaickými výrazy, zároveň barvitý s působivými popisy přírody.
Verš je jambický.

Dílo je psáno jak chronologicky (zpěvy), tak retrospektivně (místa, kde se Vilém zamýšlí nad tím, co spáchal; intermezza).

Časové určení není blíže specifikováno, nicméně nejspíše se děje v autorově současnosti. Příběh se odehrává v přírodě v okolí Máchova jezera.

HLAVNÍ POSTAVY:

Vilém (strašný lesů pán) - žárlivý, pomstychtivý, nešťastný; otcovrah; zamilován do Jarmily; vyděděnec
Jarmila - krásná; zamilovaná do Viléma, svedena Vilémovým otcem; nešťastná kvůli Vilémově popravě spáchá sebevraždu
poutník Hynek - vystupuje ve 4. zpěvu; sám autor

KOMPOZICE:

Báseň se skládá z dedikace (věnování), 4 zpěvů a 2 intermezz:

  • 1. zpěv
    Do obrazu májové přírody je zasazen motiv lásky a nevěry. Jarmila čeká na milence (Vilém) a dozvídá se, že má být popraven. Zpěv končí Jarmilinou sebevraždou.
  • 2. zpěv
    Vilém ve vězení uvažuje o své vině a osudu (poprava). Věčnost času a světa je v kontrastu s pomíjivostí lidského života.
  • 1. intermezzo
    Odehrává se o půlnoci na popravišti, kde se sbor duchů připravuje na přijetí Viléma.
  • 3. zpěv
    Vrchol básnické skladby, obžaloba společnosti, poprava Viléma - ten se loučí se zemí, přírodou.
  • 2. intermezzo
    Obraz klidné májové přírody, nářek Vilémových druhů.
  • 4. zpěv
    Po sedmi letech přijde poutník Hynek na místo popravy, kde uvažuje nad lidským osudem, jeho tragikou, nad smyslem života...

STRUČNÝ DĚJ:

Děj začíná na břehu jezera, kde Jarmila čeká na svého milého (Vilém). Místo něj však na loďce připluje plavec, aby ji zpravil o tom, že Vilém je ve vězení a bude popraven (neboť zavraždil Jarmilina svůdce, aniž by tušil, že je to jeho otec). Nešťastná Jarmila ukončí svůj život skokem do jezera. Vilém je popraven vpletením do kola.

PŘÍKLADY BÁSNICKÝCH PROSTŘEDKŮ:

Tropy

  • metafora: bledá tvář luny; mrtvé milenky cit
  • metonymie: hrdliččin zval ku lásce hlas
  • personifikace: břeh je objímal
  • oxymorón: umřelé hvězdy svit
  • pleonasmus: modrý blankyt
  • epiteton konstans: bělavé páry
  • epiteton ornans: růžový večer

Figury

  • gradace: temná noc, temnější mně nastává
  • apostrofa: vězňovo rozloučení se zemí; Hynku! - Viléme!! - Jarmilo!!!
  • inverze: v tiché se slzy celí rozplýváte

ZÁVĚR:

Mácha specifickým způsobem užívá velmi neotřelé a působivé básnické prostředky. Rozhodně je třeba se při čtení soustředit a nad významem jednotlivých částí se zamyslet. Zajímavá je ostatně i samotná postava Máchy, který je paradoxně přes svou povahu (jeho sklony k tyranismu ve vztahu s Lori) jakýmsi patronem milenců. Nicméně jeho život je typický pro romantické hrdiny: nepochopen společností, hledá útěchu v přírodě...

Máj nebyl ve své době přijat a setkal se s ostrou kritikou (J. K. Tyl), což možná napomáhá výslednému efektu a dojmu.

Máj byl několikrát zdramatizován a zhudebněn (např. českou folkovou skupinou Skiffle Kontra). Roku 2008 režisér F. A. Brabec zpracoval knižní předlohu do podoby stejnojmenného filmu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anna Jandová/Mikrotubulus, 03.01.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (stručný rozbor) (10)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)