ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Márinka (2)

Marinka je krátký příběh se dvěma dějstvími.
K. H. Mácha nás ve své povídce Marinka uvádí do májové přírody, poukazuje na její krásy.
Hlavní postavou je zde sám Mácha, který se zde popisuje jako zvláštní člověk. Od ostatních se odlišuje tím, že nosí zvláštní šat, každý den se prochází po parku. Také v této povídce začíná děj v měsíci lásky - v máji. Je napsaná formou první osoby - ich formou, básník se prochází mezi mladými dvojicemi. Vypráví, jak šel ve večerních hodinách po osamělé pěšince a tu uviděl zesláblého žebráka s tornou. Bylo na něm vidět, že o almužnu prosí s odporem. Protože básník neměl nic u sebe, rozmýšlel se, zda nemá žebráka obejít. Žebrák se však přiblížil k němu a podával mu malý zmuchlaný lísteček psaný ženskou rukou, na němž, jak Mácha pochopil, byla adresa jeho dcery, která měla souchotiny a přála si, aby ji Mácha navštívil. Dívka, která ho psala, se jmenovala Marinka, byla to žebrákova jediná dcera. Byla nevyléčitelně nemocná, měla souchotiny, a velmi milovala jeho dílo. Četla již dlouho jeho básně a velice se jí líbily. Přála si, aby se osobně setkala s básníkem. To psaní bylo plné smutku a hluboké důvěry. Básník se rozhodl, že tuto dívku najde a sejde se s ní.
Ve druhém dějství se jednoho rána rozhodne Mácha, že tam půjde.
Dne 10. srpna 1833 šel básník za Marinkou. Přecházel přes Staroměstské náměstí ke čtvrti chudých, Na Františku. Když přišel k domu, ve kterém měla bydlet Marinka se svým otcem, zastavil se před ním a chvíli ho pozoroval. Byl to malý, chudobný, prostý domek u zábradlíčka, kolem kterého po malém kopečku vedla malá vyšlapaná cestička. Když se odvážil zaklepat, Marinka ho pozvala dál. Když ji našel v malém pokojíčku, vypadala smutně, ale byla krásná. Když ji spatřil, na první pohled se do ní zamiloval. Její černé plavé vlasy ji v kadeřích padaly kolem bledého obličeje. Měla na sobě bíle, již zaprané šaty u pasu převázané černou stuhou a krásné plamenné černé oči. Dříve její rodina byla bohatá, ale po smrti maminky přišla macecha a její rodinu dovedla k chudobě. Dívčiným jediným majetkem je veliké piáno, na které uměla krásně hrát po otcovi, který byl hudebník. Když na něj Marinka začala hrát, básník nemohl dojetím udržet slzy. Mácha překvapen krásou Marinčinou, nemohl ji srovnat s ubohým chudým pokojíčkem, ve kterém přebývala. Bylo mu Marinky velice líto. Básník musel navštívit svého nemocného přítele v horách, tak musel Marinku opustit. Po několika dnech Mácha opět přichází k domku žebráka, a když uslyší žalostný zpěv Marinky, rozhodne se, že ji navštíví ještě před svým odjezdem. Velmi smutně se odehrávalo loučení těchto dvou mladých lidí, kteří věděli, že se již nikdy neuvidí. Marinka ho ale prosí, aby nikam nejezdil, že brzy umře. Toto její rčení se brzy vyplní. Po návratu básník náhodou zabloudí na hřbitov a přichází právě na Marinčin pohřeb. Její otec brzy na to také zemřel. Hrával na hřbitově a zanedlouho ho našli utopeného, neboť měl Marinku velmi rád. Nikdo se k němu nehlásil a tak ho zahrabali bez rakve do šachty.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 12.07.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Márinka (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)