ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Márinka (7)

V tomto romantickém díle se objevuje sám autor, Mácha. Při procházce na Petříně, kde jsou samé zamilované páry a pokrytečtí měšťané, k němu přišel starý hubený žebrák a do ruky mu vložil lísteček. Máchovi psala těžce nemocná dívka. Na lístečku, který mu - jak se Hynek dozvěděl - předal dívčin otec, byla mimo jiné prosba, aby básník dívku navštívil a byl tam vyjádřen obdiv vůči jemu a jeho dílům. Mácha se tedy ihned druhý den vystrojil a vydal se do čtvrti, kde dívenka bydlela. Když vešel do její světnice, byl jako omámen. Před sebou viděl jen ji, tu krásnou čistou pannu. Byla opravdu nádherná a Hynek se do ní okamžitě zamiloval. Teprve později si všiml jejího skromného pokoje a také obrovského fortepiana, ne které mu Márinka hrála a krásně, ale smutně při tom zpívala. Oba dva v sobě našli spřízněné duše, ale Hynek musel odjet za svým nemocným přítelem do Krkonoš. Márinku opustil a slíbil, že ještě přijde.
Jejich druhé shledání bylo ještě emotivnější. Márinka opět velmi smutně zpívala a hrála. Hynek ale spěchal a už musel odejít, proto následovalo jejich dojemné loučení. Oba dva věděli, že tu Márinka už nebude, až se Hynek vrátí z hor.
Když se Mácha vracel ze své dlouhé pouti, jeho nohy ho zavedly rovnou na hřbitov, kde viděl, jak je Márinčin hrob spouštěn do šachty. Za pár dní se dozvěděl, že její otec, žebrák s houslemi, se ze žalu utopil.

Toto dílo je autobiografické, jedná se tedy o skutečný příběh. Co se týče stylu, tak pro mě nebyl moc složitý. Vše jsem pochopila, i když Mácha využívá převážně popisného postupu. Děj se jakoby skrývá za tím popisem, ale nedělalo mi problém ho "odhalit."
Víme také, že Márinka se svým otcem byli kdysi bohatí. I přesto zůstala Márinka skromná a schopna čistého citu k Hynkovi. Řekla bych, že Hynek v této dívce viděl možná až ideál krásy, čistoty a prostoty, proto se tak bezhlavě zamiloval.
Objevují se zde často kontrasty. Hned na počátku vidíme pokrytecké měšťanstvo a oproti nim tak stojí citlivý žebrák, který je pro svou nemocnou dceru schopný obětovat vše. Stejně tak jeho dcera Márinka, krásná a čistá, "nepasovala" do prostředí, ve kterém žila, do skromné a škaredé čtvrti. Myslím, že do kontrastů můžeme zařadit i lásku X citu. Od začátku bylo jasné, že ten cit skončí, skončí smrtí Márinky. Můžeme tedy říci, že ta jejich láska byla platonická.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 26.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Márinka (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)