Menu
Erben Karel Jaromír (*07.11.1811 - †21.11.1870)
Kytice (8)
- obsahuje 13 básní
- nadosobní řád - každý čin musí být potrestán; většinou smrt
- každý člověk má svůj osud, který je neměnný a pokus o změnu osudu se trestá
- nejsilnější vztah je matka a dítě
- jedinou nadějí jak se vyhnout trestu je víra v boha
- v básních je použita baladická zkratka; hodně děje na malém místě
Úvodní báseň.
Symbol mateřídoušky na hrobě zemřelé matky značí útěchu pro její děti - sirotky.
Poslání sbírky - autor přirovnává své pověsti ke kytici uvité z mateřídoušky.
Matka jako symbol vlasti, národa. Poklad
Vychází z pověsti, že na Velký pátek se otvírají poklady.
Matka nesoucí dítě jde do kostela a uvidí otevřenou skálu. Jde se do ní podívat a nalezne tam poklad. Postupně ho odnáší domů, ale aby ho měla co nejvíc, dítě tam nechá. Jak se vrátí pro dítě, skála už tam není. Modlí se a za rok na tentýž den se skála opět otevře. Matka vezme pouze dítě, o poklad se již nestará.
Poklad se jí doma proměnil na kameny. Svatební košile
Dívka se modlí, aby se její milý vrátil, jinak že se zabije (= provinění). Mrtvý milý si přichází pro nevěstu v měsíční noci, vezme jí modlitební knížku, růženec i křížek po matce a spěchají na hřbitov.
Dívka pochopí, že je mrtev a schová se do márnice, kde obživne umrlec. Ale modlitbami se zachrání. Polednice
Matka zavolá na své nezbedné dítě polednici. Ta si pro něj přijde, ale matka své dítě chrání v náručí, až ho zadusí. Otec přijde z práce, ženu ještě vzkřísit stačí, dítě je však zalknuté. Zlatý kolovrat
Král se zamiluje do Dory, ale její nevlastní matka chce, aby si král vzal její druhou dceru, proto Doře vypíchne oči, rozseká nohy a ruce. Trup nechá ležet v lese. Tam ho nalezne dědeček a u sebe ji obváže.
Když král odjel pryč z domova, Dořina sestra za oči, nohy a ruce vyměnila zlatý kolovrat, přeslici a kužel. Když se král vrátil, kolovrat mu vše řekl a matku a Dořinu sestru potrestal stejně jako ony Doru.
Dora se uzdravila.
Odsouzeno bohatství a touha po bohatství, zvítězilo dobro. Štědrý den
Sestry Hana a Marie předou len a vyprávějí si, že když o půlnoci proseká dívka ledy na jezeře, že uvidí svého milého.
Hana uvidí svého milého Václava a Marie kříž.
Do roka se Hana vdává a Marie umírá.
O budoucnosti raději jen snít. Holoubek
U hřbitova, kde pochovala svého muže, kterého zabila, potká žena mládence, kterého si za tři dny po pohřbu vezme.
Za tři roky na hrobě jejího prvního muže zpívá holoubek o její vině - to ji dožene k sebevraždě. Záhořovo lože
Poutník potká Záhoře (zločinec) a vypráví mu, že jde do pekla pro svůj úpis, neboť ho tam upsal jeho otec. Záhoř mu slíbí, že ho nezabije, když mu pak prozradí, jak peklo vypadá.
Záhoř na poutníka čeká a lituje, že ho nezabil. Poutník se přece jen vrátí a představí se jako služebník boží. Řekne mu, že mnoho lidí zabil a může to napravit jedině tak, že se bude modlit. Záhoř se modlí 90 let, mezitím obrostl mechem.
Na toto místo po 90 letech přijde mladík a stařec. Stařec osloví Záhoře, který vypadá jako pařez, že je mu již odpuštěno a že můžou oba v klidu zemřít.
Oba umírají. Vodník
Dcera si jde na jezero vyprat šaty. Matka ji ale varuje, že měla zlý sen s perlami. Dcera i přesto jde a do jezera spadne.
V jezeře později porodí vodníkovi dítě. Ale stýská se jí po matce. Její "muž" jí dovolí se jít za matkou podívat, ale pod podmínkou že dítě zůstane u něj.
Dívka se vrací ke své matce domů a k vodníkovi se již nevrátí. Vodník proto dítě zabije.
Střetnutí dvou mateřských lásek; bezvýchodná situace volby; 4 zpěvy, 4 scény, 4 různá období; vliv lidové pověry (víra v sen). Vrba
Matka každou noc "umírá", ani brek dítěte ji nevzbudí. Jejího manžela to zajímá a jde pro radu k bábě. Ta mu prozradí, že jeho žena na noc žije ve vrbě.
Muž vrbu pořeže a tím pádem umírá i jeho žena. Muž činu lituje a vrba mu poradí, ať z vrby udělá kolébku (matčina náruč) a píšťalku (matčin hlas). Lilie
Mladá dívka umírá a chce, aby ji pohřbili u lesa. Za tři roky na jejím hrobě vykvete bílá lilie. Květina okouzlí pána, který si vyjel na lov a chce ji mít na své zahradě.
Později zjistí, že z lilie se v noci stává krásná dívka. Vezme si ji, ona mu porodí dítě.
Žena nesmí být nikdy na slunci, jinak by umřela.
Když muž odjíždí na cestu, řekne své matce, ať se o ženu dobře stará. Matka ale nechá zbourat zeď, tím pádem do pokoje svítí slunce a žena i dítě umírají.
Muž obviní svou matku. Dceřina kletba
Promluva matky s dcerou. Dcera zabila své dítě (holoubátka) a chce se jít oběsit. Matka se jí ptá, co vzkáže otci dítěte. "Vzkazuji mu požehnání, červa v duši do skonání." (chce aby byl nešťastný). "A co vzkazuješ matce svojí?" "Kletbu zůstavuji tobě, matko má! Bys nenašla místa v hrobě, že's mi zvůli dávala." (proklíná ji za to, že ji moc nehlídala). Věštkyně
Projev vlastenectví, víra v budoucnost národa; motiv národního smutku a naděje (motiv proroctví); věštkyně jako Libuše předpovídá osudy českého národa.
Zdroj: *martina*, 22.08.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Jaromír Erben - Kytice (8)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
tchyne a uzeny běsnění Problémy dětí mouchy kosatka zvířetem báječná+léta MHD na nepritele pleva pavouk žalozpěv odvrácená tvář orloj Splynutí duší námořník naše škola může být obdivuhodný Dick Sand Největší z Pierotů kukačka André Bretona Ron Weasly ivův román Emma a hrdý budžes případ selvinův vztah k rodičům dadaismus Dárek k narozeninám
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 910 241
Odezva: 0.1 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí